Co warto wiedzieć na temat global sourcing?

280

Obecnie konkurencja na rynkach zarówno krajowych jak i międzynarodowych jest duża. Dlatego wiele firm szukając skutecznych i jak najtańszych dostawców i usługodawców, nie zamyka się jedynie na rynek polski, ale sprowadza je od zagranicznych dystrybutorów. Takie działania noszą nazwę global sourcingu. Czym jest ta strategia? Podpowiadamy.

Czym jest global sourcing?

W global sourcing, w ramach strategicznego zarządzania zakupami, poszukuje się strategii międzynarodowych zakupów wszelkiego rodzaju towarów. Celem firm jest zawsze znalezienie najtańszego sposobu na pozyskanie materiałów i usług. Można to zrobić zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Drugi wariant jest używany do pozyskiwania zasobów globalnych. Przyglądamy się wówczas trendom obecnym na rynku. To pokazuje, że relacje między dostawcami a nabywcami coraz częściej odbywają się za pośrednictwem komputerów, a strategiczne partnerstwa stają się coraz ważniejsze. Ci, którzy obecnie działają zgodnie z globalnym sourcingiem, dążą do tych celów i poszukują najlepszej technologii, najniższej ceny i najbardziej dochodowych usługodawców na poziomie międzynarodowym.

Kiedy firma potrzebuje global sourcingu?

Global sourcing to najszybciej rozwijająca się strategia zakupowa, która ma ogromny wpływ na zarządzanie łańcuchem dostaw. Jeżeli nasza firma będzie otrzymywała zaopatrzenie szybko i w korzystnej cenie, będzie to dla niej duże ułatwienie. Jeżeli działamy w branżach takich jak transport lub świadczymy usługi, które mogą być skierowane do odbiorców na całym świecie, wybór tej metody będzie dla nas korzystny. Firmy, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, obniżyły swoje koszty produkcji, dzięki zoptymalizowanemu łańcuchowi dostaw, ponadto zredukowały ceny i doprowadziły do tego, że przyszłość ich firm jest pewna i stabilna.

Czy warto zdecydować się na global sourcing?

Jeżeli zastanawiamy się, czy warto wybrać taką strategię zakupową, musimy zastanowić się, jak będzie ona oddziaływała na naszą firmę w przyszłości i jakie przyniesie nam korzyści. Jeżeli chcemy, aby nasze przedsiębiorstwo stale się rozwijało, z pewnością będzie to dla nas odpowiedni wybór. Jednak aby global sourcing przynosił korzyści naszej firmie, musimy dobrać odpowiednią strategię. Wziąć pod uwagę profil firmy i branżę, w jakiej działamy. Takie plany przygotowują specjaliści, którzy wiedzą co zrobić, aby sourcing był skuteczny i przyniósł naszej firmie dobre zmiany. Fachowców takich znajdziemy na: https://optibuy.com/global-sourcing/.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments