Co drugi Polak ma przeciwciała na COVID-19

0

Jak idzie nam powrót do normalności? – Najnowsze badania wskazują, że 55-60 proc. ludzi w Polsce jest odpornych na koronawirusa – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski o walce z COVID-19

Minister był gościem TVP Info. W czasie rozmowy pojawił się wątek szczepienia młodszych Polaków.

Jeżeli będziemy mieli ze strony producentów – a mamy już takie deklaracje, że ta granica wieku, choćby w przypadku preparatu Pfizera będzie obniżana do 12. roku życia – to my oczywiście taką możliwość będziemy udostępniali, tak jak teraz udostępniliśmy tę możliwość dla osób w wieku 16 i 17 lat – powiedział.

Dodał, że i tak większość Polaków jest już odporna na COVID-19.

– Te najnowsze badania, które prowadzimy razem z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, wskazują, że w tej chwili ten procent ludzi odpornych to jest 55-60 proc. – poinformował Niedzielski.

Po wakacjach powinniśmy wrócić do normalności

Co zaś czeka nas w przyszłości?

– Jeżeli pandemia nie zaskoczy nas nową mutacją, to po wakacjach powinniśmy wrócić do normalności, również w wymiarze funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej – powiedział Niedzielski.

Dodał, że ostatnie poluzowania obostrzeń na razie nie powodują przyrostów zachorowań, a liczby nowych przypadków systematycznie spadają.

– W tym sensie rzeczywiście wychodzimy na ostatnią prostą. Mam nadzieję, że nie pojawi się żadna nowa mutacja, która nie będzie objęta zakresem ochrony szczepienia, bo to mogłoby się przyczynić do powstania następnej fali – dodał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1734 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 245 osób. Od 4 marca ub.r., gdy wykryto pierwszy przypadek koronawirusa, potwierdzono go u 2 856 924 osób. Od tego czasu zmarło 71 920 chorych z COVID-19.

Z danych zamieszczonych na rządowych stronach wynika, że Polsce podano dotąd 16 043 357 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 642 010 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments