Co dalej z KRUS? Polski Ład go zlikwiduje?

0
500+

Rząd ogłosił w sobotę Polski Ład, czyli program reform, które mają wzmocnić gospodarkę po pandemii COVID-19. Znalazło się w nim sporo pomysłów dot. wsi. Czy dot. one też KRUS? Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że nie. Nie będzie żadnych zmian w KRUS.

Żadnych zmian w KRUS

Chcemy dodatkowo wesprzeć bardzo mocno polskie rolnictwo. Nie będziemy niczego zmieniać w KRUS – zapowiedział szef rządu. Jak mówił w czasie wizyty u producenta chemii budowlanej pod Krakowem, „chcemy, żeby polskie rolnictwo świętowało coraz większe sukcesy na rynkach międzynarodowych”.Stąd wsparcie produkcji eksportowej i kredyty eksportowe – dodał.

Rząd chce ponoć wspierać rolnictwo także w kontekście współpracy z dużymi podmiotami.

Wobec dużych partnerów nabywających polskie produkty, różnego rodzaju supermarketów czy dyskontów, polski rolnik musi mieć siłę. Dobrze, żeby się zrzeszał, stąd wsparcie spółdzielczości rolnej i wsparcie grup producenckich – oświadczył Morawiecki.

Polski Ład

Polski Ład to nowy program gospodarczy Zjednoczonej Prawicy. Na jego ogłoszenie czekaliśmy aż pół roku. Prezentację jednak parokrotnie przekładano – oficjalnie z powodu pandemii, choć w kuluarach mówiło się, że chodziło o tarcia wewnątrz koalicji rządzącej. Możliwe, że zwłaszcza Porozumienie buntowało się przeciwko niektórym pomysłom, które uderzą w przedsiębiorców.

Najważniejsze elementy Polskiego Ładu to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura bez podatku do 2500 zł, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 mkw. bez formalności.

Ekonomiści wskazują jednak, że przynajmniej część pomysłów rządu dociąży klasę średnią i przedsiębiorców, a zyskają tylko najgorzej sytuowani.

Kiedy zmiany mają wejść w życie? Ponoć Polski Ład jest rozpisany na kilka lat, ale – jak zapewniają politycy PiS – część zostanie przegłosowana jeszcze w tym roku i wejdzie w życie od 2022 r. Ma to dot. m.in. zmian progów podatkowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments