– Na dziś nie będzie żadnych obostrzeń. Na pewno nie zamkniemy szkół – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie wywiadu dla środowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej”.

Co dalej z obostrzeniami?

To nie wynika z różnic w podejściu społecznym, tylko z charakteru pandemii. Rozwój IV fali jest inny – nie rozwija się w tak szybkim tempie jak poprzednie, choć liczba przypadków oczywiście rośnie. Porównujemy fale – dzień do dnia. I widzimy, że trendy są odmienne – powiedział Adam Niedzielski.

Dodał, że są różnice na poziomie hospitalizacji. Pod koniec września 2020 r. hospitalizacji było prawie 3 tys., a obecnie, przy podobnej liczbie zakażeń, jest ich 1600.

Szkoły na pewno nie zostaną zamknięte

Wszedł też na temat zamykania szkół, czego ponownie obawiają się rodzice. Te mają być otwarte.

– Chcemy natomiast, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia – powiedział.

– Pod koniec września było badanie seroprewalencji, czyli poziomu obecności przeciwciał. To niedoskonałe badanie, ale innego nie można przeprowadzić. Po wynikach widzimy, że mamy w tej chwili odporność na poziomie ok. 70 proc., a w niektórych regionach nawet większą – mówił dalej Adam Niedzielski.

Minister dodał też, że najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, czyli regionach, gdzie społeczeństwo zaszczepiło się najsłabiej.

– Według tych parametrów mamy ok. dziewięciu powiatów, które mogłyby być w strefie żółtej i jeden w czerwonej. Ale to za mało w skali krajowej, żeby wprowadzać rozwiązanie, które miałoby charakter systemowy – powiedział.

Liczba zachorowań stale rośnie

Liczba zachorować w Polsce niestety stale rośnie.

– Dzisiaj przekroczyliśmy ponad 2 tys. dziennych przypadków. Dokładnie jest to 2 tys. 85 przypadków – podał właśnie w pierwszym programie Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj zanotowano 33 zgony z powodu koronawirusa.

Także wszedł na temat obostrzeń, jakie mogą być wprowadzone z powodu 4. fali.

– Nie planujemy obostrzeń, jeśli chodzi o gospodarkę. Jeśli takie będą, to w skali powiatowej – zapowiadał wiceminister.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments