Ile kosztuje utrzymanie parafii? Na co wydają parafianie?

336

Utrzymanie kościoła to ciekawe zagadnienie. Ze świecą szukać oficjalnych danych, które mogłyby przybliżyć zainteresowanym finanse Kościoła Katolickiego w Polsce. Przez lata koszty utrzymania parafii były owiane pełną tajemnicą. Podobnie, jak to, ile pieniędzy kościoły otrzymują od parafian, głównie w postaci datków.

Sytuacja ta uległa jednak zmianie w lutym bieżącego roku. Wtedy proboszcz parafii św. Stanisława w Żorach, postanowił rozliczyć się z budżetu parafii przed swoimi parafianami. Dokonał tego za pomocą nagrania w serwisie YouTube, które jednak zdecydował się później usunąć. To nie był jednak jedyny przypadek zaprezentowania przychodów i wydatków konkretnego kościoła. Przed końcem lutego otwarcie rozliczenie swojej bazyliki przedstawił proboszcz jednej z największych parafii w Rybniku.

Ile zatem kosztuje utrzymanie parafii? Na co konkretnie przeznaczane są pieniądze parafian? Przekonamy się poniżej:

Koszty utrzymania i przychody parafii

Parafia św. Stanisława w Żorach

W 2020 roku budżet parafii św. Stanisława w Żorach, do której należy ponad 16 tysięcy wiernych, wynosił 547 tysięcy złotych. Na finansach jednak mocno odbiła się pandemia. Przez nią budżet znacząco się uszczuplił – w 2019 roku opiewał on aż na 806 tysięcy złotych.

Struktura przychodów i główny cel wydatków

Aż 506 tysięcy złotych, czyli 93% budżetu pochodzi ze zbiórek, skarbonek i darowizn od parafian. Co ciekawe, aż około 20% tej sumy stanowiły bezpośrednie wpłaty na konto parafii. Na samo utrzymanie kościoła i parafii poszła ponad połowa środków, konkretnie 355 tysięcy złotych. To pieniądze rozdysponowane na rachunki za gaz, prąd, wodę oraz ogrzewanie. W ten budżet weszły także koszty zakupu wymaganych w pandemii środków dezynfekujących, a także wydatki na pensje dla organisty, kościelnego, gospodyni i kancelistki. Parafia daje bowiem pracę czterem osobom. Także odprawianie liturgii niesie za sobą spore koszty, które stanowią choćby zakup wina, hostii i świec. Sporo pieniędzy trzeba wydać na szaty kościelne, sprzęt czy naczynia niezbędne do odprawiania nabożeństw. Zwłaszcza, że w parafii jest czterech wikariuszy. Te wydatki także zostały uwzględnione w tej części budżetu parafii na 2020 rok.

Pozostałe wydatki

Na cele pozaparafialne, czyli na konto kurii diecezjalnej, seminarium duchowne, misje, kolekty ogólne trafiło 163 tysiące złotych, natomiast 171 tysięcy PLN – na inwestycje. Co wchodzi w skład tej kwoty? Ponad 150 tysięcy zł przeznaczono na spłatę kosztów prac związanych z utwardzeniem placu parkingowego. Kilkanaście tysięcy PLN wydano natomiast na zakup traktorka ogrodowego do odśnieżania oraz sprzętu do transmisji online mszy świętej w dobie pandemii – czyli na kamerkę i komputer.

Ostateczny bilans i planowane inwestycje

Mało tego, żorska parafia rok 2020 skończyła na minusie. Wydatki wyniosły 689 tysięcy złotych. Jednak oszczędności z 2019 roku pozwoliły na to, by na koncie parafii zostało jeszcze obecnie 126 tysięcy złotych. Za resztę pieniędzy, które w poprzednich latach odłożył proboszcz, parafia zamierza kupić instalację fotowoltaiczną. Liczy na to, że pomoże to obniżyć rachunki. Drugą planowaną inwestycją na bieżący rok jest zakup ławek do dolnego kościoła, dzięki czemu poprawi się jego estetyka oraz zwiększy się liczba miejsc siedzących.

Parafia św. Antoniego w Rybniku

Porównajmy teraz budżet i wydatki żorskiej parafii z parafią św. Antoniego w Rybniku. To jedna z największych parafii w mieście, liczy około 11 tysięcy wiernych. Proboszcz bazyliki jasno podkreślił, że mimo pandemii parafianie i liczni dobrodzieje wykazali się dużą ofiarnością. Jeżeli chodzi o przychody, w roku 2020 parafia św. Antoniego utrzymała je na poziomie 711 tysięcy złotych. Są większe niż wydatki, które wyniosły 664 tysiące złotych.

Struktura przychodów Koperta z pieniędzmi przekazywana "na ofiarę" w kościele

Zdecydowanie największe wpływy do budżetu parafii pochodzą z kolekt i zbiórek – wyniosły one 347 tysięcy złotych. Z kolei 295 tysięcy PLN to kwota, która znalazła się w rubryce “inne”. Są to wpłaty na konto, cegiełki i darowizny. 69 tysięcy złotych to z kolei kwoty przechodnie, czyli kolekty na cele diecezjalne, które w całości przekazywane są do kurii.

Główny cel wydatków

Na sprawy bieżące w 2020 roku parafia wydała na to 243 tysiące złotych. W tej kwocie znajdują się takie koszty, jak prąd, gaz, opał, naprawy, ubezpieczenie parafii czy dbanie o obejście parafii.

Pozostałe wydatki

Na remonty i inwestycje przeznaczono z kolei 354 tysiące złotych. Remont ławek wyniósł 162 tysiące PLN, remont konfesjonałów – 38 tysięcy złotych, a 95 tysięcy PLN pochłonęła spłata domu parafialnego. Natomiast nowy wymiennik ciepła w domu parafialnym kosztował 25 tysięcy złotych.

Ponadto, że parafia zatrudnia 3 osoby na umowę o pracę: kucharkę, osobę pracującą w kancelarii (pół etatu) i panią od spraw gospodarczych (pół etatu). Pozostałe osoby (kościelni, organiści, sprzątający obejście) działają charytatywnie lub za jakąś symboliczną ofiarą.

Ostateczny bilans

W efekcie, 2021 roku ta parafia w Rybniku rozpoczęła ze sporym zapasem gotówki. Na jej koncie dzięki oszczędnościom z poprzednich lat, zostało około 140 tysięcy złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments