Citigroup: bitcoin wkracza do mainstreamu

bitcoin

Choć na rynku bitcoina trwa korekta, duże firmy nadal przyglądają się rynkowi kryptowalut. Jak podano w nowym raporcie „Global Perspectives & Solutions” Citigroup, BTC może wkrótce na dobre zagościć w mainstreamie.

Citigroup: bitcoin wkracza do mainstreamu

Bank podkreśla to, że bitcoin jest „zdecentralizowany, deflacyjny i wysoce bezpieczny charakter.

Powyższe cechy oznaczają, że „jest odporny zarówno na politykę fiskalną, jak i monetarną, unika potrzeby dokonywania transgranicznych transakcji walutowych (FX), umożliwia niemal natychmiastowe płatności i eliminuje obawy o spóźnienia lub anulowania [transakcji], ponieważ coiny muszą znajdować się w portfelu płatnika przed dokonaniem transakcji”.

Citigroup uważa, że rosnące zainteresowanie bitcoinami, jakie widać na niemal całym świecie, sprawia, że rynkiem kryptowalut zainteresował się mainstream. Do tego doszła narracja, według której BTC to cyfrowe złoto. To z kolei sprowokowało inwestorów instytucjonalnych do kupowania BTC. Ci używają bowiem cyfrową walutę jako „dywersyfikatora portfela i zabezpieczenie makroekonomiczne”.

Odpływ talentów

Bank podkreśla jednak, że choć wchodzenie BTC do głównego nurtu może okazać się zbawienne dla inwestorów, ale złe dla samej technologii i społeczności skupionej wokół kryptowaluty. Ponoć część najzdolniejszych informatyków może zrezygnować z działania na rzecz BTC. Powód? Kwestie ideologiczne.

„Takie ulepszenia zbliżyłyby bitcoina i przestrzeń kryptowalut do nadzoru i zasad tradycyjnych organów nadzoru finansowego. To z kolei może spowodować, że wielu najbardziej innowacyjnych deweloperów i przedsiębiorców opuści ekosystem, ponieważ odchodzi on od antyestablishmentowego etosu korzeni Bitcoina. Wreszcie, środowisko inwestowania makro może się zmienić i sprawić, że potrzeba nowego aktywa z profilem Bitcoin będzie mniej paląca. Przyszłość bitcoina jest zatem nadal niepewna, ale wydarzenia w najbliższej perspektywie prawdopodobnie okażą się decydujące” – prognozują eksperci Citigroup.

Warto jednak dodać, że w 2020 r. w BTC zainwestowało kilku większych graczy z Wall Street. Najsłynniejszym przykładem jest Microstrategy czy Square, firma, na czele której stoi Jack Dorsey, założyciel Twittera. Z kolei w tym roku w kryptowaluty zainwestowała Tesla, co uznano za wielki przełom dla rynku.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments