Ciekawostki na rynku menniczym, którymi warto się zainteresować

289

Jak oceniają analitycy, hossa na rynku złota trwa nieprzerwanie od 2018 roku. Na duże zainteresowanie kruszcem w ubiegłym roku wpłynęła też pandemia koronawirusa. Rosnący popyt oczywiście spowodował windowanie kursu złota. W październiku ubiegłego roku cena przekroczyła już 7400 zł za uncję. Monety bulionowe i sztabki złota stały się niezwykle cenne, ale ruch na rynku przeniósł się również na produkty wykonane z innych kruszców. Jakimi zjawiskami w obrocie metalami szlachetnymi warto się zainteresować?

monety

Najpopularniejsze monety bulionowe

Okazuje się, że pozycja sprawdzonych i funkcjonujących w obrocie menniczym monet jest niezachwiana. W dalszym ciągu wśród najpopularniejszych złotych monet królują Krugerrandy, które swoją pozycję zawdzięczają przede wszystkim długiej tradycji. Produkowane od 1967 roku są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych złotych monet. Ważną rolę odgrywają również Amerykańskie Orły, podobnie jak krugerrandy wybijane z próby 916. Domieszką w stopie nie jest tu jednak miedź, ale srebro. Gwarancje Kongresu Stanów Zjednoczonych wpływają na duże zainteresowanie inwestorów tą jedną z kilku amerykańskich monet bulionowych. W Europie do najbardziej chodliwych należą natomiast złote Philharmonikery – moneta Filharmoników Wiedeńskich wybijana przez Mennicę Austriacką ceniona jest przede wszystkim za piękny projekt. Należy również do tych, które uważa się za najtrudniejsze do podrobienia. Podobnie, za pewną monetę uważa się Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf) – charakteryzuje się tak unikatowym wzorem, że trudno byłoby go odtworzyć poza Królewską Mennicą Kanady. Instytucja chwali się również tym, że do produkcji monet używa wyłącznie kruszców wydobytych na terenie własnego kraju. Liść Klonowy staje się więc narodowym dobrem eksportowym, a mocna pozycja wśród innych złotych monet inwestycyjnych z pewnością budzi zaufanie początkujących inwestorów. Ostatnią z najpopularniejszych monet jest Australijski Kangur, wybijany od 1989 roku. Trudno się dziwić znaczeniu monety – Australia jest, drugim po Chinach, największym producentem złota. Warto mieć również świadomość, że co roku mennica w Perth przygotowuje nowe metryce do wybijania monety, zmienia się na niej wizerunek kangura.

Zainteresowanie innymi kruszcami

Duży popyt na złoto zwrócił również uwagę na inne metale szlachetne. Nie tylko na złoto, ale również na pallad i platynę. O ile na rynku wciąż trudno o monety bulionowe z palladu, zdecydowanie łatwiej nabyć je w wariancie platynowym. W Polsce powinniśmy bez większych trudności dostać platynowe Philharmonikery czy monety Britania. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na te metale w przemyśle (zwłaszcza jeśli chodzi o elektronikę i motoryzację) przewiduje się dalszy wzrost cen tych rzadziej wybieranych kruszców.

Junk silver i odzyskiwanie metali szlachetnych

Duże zainteresowanie kruszcami powoduje wzrost zainteresowania alternatywnymi źródłami pozyskiwania metali inwestycyjnych. Widać to choćby po rosnącym popycie na produkty typu junk silver. Zaliczamy tutaj stare monety, medale, sztabki, które z czasem pokryły się patyną. Często są to również produkty niższej próby. Trzeba jednak pamiętać, że wartość zawartego w nich kruszcu jest taka sama jak w przypadku nowych monet bulionowych, z tym że za te drugie zapłacimy więcej, pokrywając koszt ich produkcji.

Coraz większą popularnością cieszy się również skup złomu w celu odzyskania złota i srebra. W internecie można znaleźć całe poradniki, jak się do tego zabrać. Poszczególne skupy złota informują coraz częściej o możliwości skupu części z urządzeń elektronicznych, z których można później odzyskać cenne metale.

Jak widać, rynek metali szlachetnych rozwija się bardzo dynamicznie. Widmo kryzysu gospodarczego zachęca inwestorów do poszukiwania bezpiecznych sposobów lokowania własnych środków. Analiza cen kruszców na przestrzeni dziesięcioleci pokazuje, że na ogół nie tracą one na wartości – są uznawane za jeden z najlepszych sposobów inwestowania oszczędności. Duże zainteresowanie w ostatnich miesiącach może jednak być też łatwą okazją dla oszustów. Jeśli zamierzasz inwestować w złote monety lokacyjne, postaw na sprawdzone skupy tj. 79Element. Firma oferuje duży wybór monet bulionowych (sprawdź tutaj: https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/), a także produktów inwestycyjnych z innych kruszców. Nabywanie złota jest dziś możliwe z dowolnego miejsca w kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments