Ceny mieszkań w największych miastach wciąż rosną

nieruchomości

Jak wynika ze wstępnych danych Rynku Pierwotnego, w październiku średnie ceny za metr kwadratowy mieszkań w ofercie deweloperów w największych metropoliach wzrosły lub ustabilizowały się w ujęciu miesiąc do miesiąca.

W październiku mieszkania na rynku pierwotnym najmocniej podrożały w Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego przekroczyła już 14 tysięcy złotych.

W jakich miastach ceny nowych mieszkań wzrosły najmocniej? Inwestowanie oszczędności w nieruchomości

Jak powszechnie wiadomo, ostatnie miesiące przyniosły wzrosty cen mieszkań – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W sierpniu średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Warszawie przebiła pułap 15 tysięcy złotych, a we wrześniu – 16 tysięcy PLN.

W październiku z najbardziej drastycznym wzrostem cen na rynku pierwotnym mieliśmy zaś do czynienia w Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań wzrosła o 4% miesiąc do miesiąca i przekroczyła pułap 14 tysięcy złotych.

We Wrocławiu, Krakowie i Łodzi średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań wzrosła zaś o 1% w ujęciu miesięcznym. Co istotne, w ostatnim z tych miast po raz pierwszy w historii średni koszt 1 metra kwadratowego przekroczył pułap 10 tysięcy złotych.

Co istotne, jeśli spojrzymy na średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów w porównaniu do października ubiegłego roku, największy wzrost zanotował Kraków. W październiku 2022 roku średnia cena wynosiła 12 273 złotych za metr kwadratowy, a obecnie sięga ona już 15 464 PLN. Oznacza to wzrost rok do roku o 26%.

Podobnie było w Trójmieście. Przed rokiem średnia cena wynosiła 11 550 złotych za metr kwadratowy, a teraz kształtuje się ona na poziomie 14 267 PLN, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 24%.

W Warszawie zaś ceny na rynku pierwotnym odnotowały wzrost rok do roku rzędu 18%. Eksperci wskazują, że w pierwszej trójce najdroższych metropolii ceny mieszkań nie rosły tak szybko od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

W Warszawie ceny się ustabilizowały?

W Warszawie, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej październik przyniósł jednak stabilizację cen. W stolicy średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań wyniosła w minionym miesiącu 16 037 złotych, co oznacza spadek o 28 PLN w stosunku do września. Nie zmienia to faktu, że Warszawa pozostaje liderem najwyższych cen na rynku pierwotnym.

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że stabilizację możemy zawdzięczać wprowadzeniu do sprzedaży najwyższej od niemal półtora roku miesięcznej puli mieszkań z cenami poniżej średniej.

Jednocześnie, chętnych na lokale od deweloperów było najmniej od pięciu miesięcy. Według ekspertów prawdopodobnie jest to efektem wzrostu cen mieszkań. Warto też zwrócić uwagę, że od lipca znacznie skurczyła się ich oferta do kupienia za Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Co dalej z cenami mieszkań? Różne nieruchomości, w które można zainwestować za pomocą REITów

Marek Wielgo, ekspert rynku nieruchomości zaznacza, że “aby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż mieszkań, zwłaszcza w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych”.

Ekspert dodaje przy tym, że “lekkim optymizmem mogą więc napawać październikowe dane rynku warszawskiego”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments