Dzień Inwestora Indywidualnego

Cała prawda o programie Mieszkanie na start 2024! Ile wyniesie rata kredytu?

Udostępnij

Nowy rok, nowy rząd, te same pomysły i ten sam kierunek. Rząd ogłosił start nowego programu mieszkaniowego, który ma być jeszcze tańszy, jeszcze lepszy i jeszcze bardziej korzystny dla kredytobiorców niż “Bezpieczny Kredyt 2%”. Albo będzie jeszcze droższy, jeszcze gorszy i jeszcze bardziej negatywnie oddziaływujący na rynek mieszkaniowy oraz stan budżetu państwa.

W najnowszym odcinku programu “Kawa z Ekspertem kredytowym” Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse opowiada jak wygląda aktualna sytuacja na rynku kredytowo – mieszkaniowym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce

Program “Bezpieczny Kredyt 2 procent” nie tylko wywołał wzrost cen nieruchomości, ale nawet doprowadził do prawdziwego wyścigu o pojawiające się na rynku mieszkania, na które można było wziąć „Kredyt 2%”. Co więcej, program ten zaowocował również kolejkami w bankach, które w skrajnych przypadkach sięgnęły nawet pół roku.

Aby poradzić sobie z tą trudną sytuacją na rynku nieruchomości, rząd zapowiedział… nowy program wspierający kredytobiorców chcących kupić pierwsze mieszkanie. Co więcej, program ten ma oferować jeszcze tańszy kredyt niż poprzedni.

Założenia programu “Mieszkanie na start”

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało wstępne założenia nowego programu “Mieszkanie na start”. Program ten ma w 2024 roku zastąpić “Bezpieczny Kredyt 2 procent”, co oznacza, że jego celem będzie wsparcie kredytobiorców chcących kupić pierwsze mieszkanie.

Kto może uzyskać kredyt w ramach “Mieszkania na start”?

O wsparcie w ramach programu “Mieszkanie na start” ubiegać się będą mogły osoby, które do tej pory nie posiadały mieszkania, ani domu. Co istotne, dopuszczalne jest posiadanie udziału w nieruchomości nieprzekraczającego 50%, nabytego w drodze dziedziczenia lub darowizny.

Ponadto, w ramach programu “Mieszkanie na start” będzie można wziąć też kredyt na drugie mieszkanie. Taką możliwość uzyskają jednak tylko gospodarstwa domowe wychowujące co najmniej trójkę dzieci.

Co więcej, o wsparcie w ramach programu “Mieszkanie na start” nie mogą ubiegać się single powyżej 35. roku życia. W przypadku gospodarstw dwuosobowych i większych nie ma żadnego limitu wiekowego.

Warto również dodać, że o kredyt w ramach programu “Mieszkanie na start” mogą ubiegać się też pary będące w związkach nieformalnych.

Oprocentowanie w programie “Mieszkanie na Start”

Program “Mieszkanie na Start” będzie umożliwiał obniżone oprocentowanie kredytu. W praktyce w grę będą wchodzić dopłaty od państwa, które obniżą raty kredytu do takiego poziomu, jakby oprocentowanie wynosiło od 0% do 1,5% w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Gospodarstwom jedno- i dwuosobowym w ramach “Mieszkania na Start” będzie przysługiwać oprocentowanie w wysokości 1,5%. Gospodarstwa trzyosobowe mogą natomiast liczyć na oprocentowanie w wysokości 1%, a w przypadku gospodarstw czteroosobowych oprocentowanie wyniesie 0,5%.

Kto może dostać kredyt 0%?

Gospodarstwom domowym liczącym pięć osób i więcej w ramach programu “Mieszkanie na Start” przysługiwać będzie oprocentowanie kredytu w wysokości 0%.

Kwota kredytu na start nie będzie ograniczona, ale dopłaty już tak!

Kwota kredytu udzielonego w ramach programu “Mieszkanie na Start” nie będzie ograniczona. Rząd wprowadzi natomiast ograniczenie dotyczące kwoty objętej dopłatą z budżetu państwa do kredytu. Limit ten będzie uzależniony od wielkości gospodarstwa domowego.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego ograniczenie wyniesie 200 tysięcy złotych, dla dwuosobowego – 400 tysięcy PLN, dla trzyosobowego – 450 tysięcy PLN, dla czteroosobowego – 500 tysięcy PLN, zaś dla pięcioosobowego i większego gospodarstwa domowego to 600 tysięcy złotych zostanie objęte dopłatą.

Kryteria dochodowe w programie “Mieszkanie na start”

Pełne dopłaty do kredytu w ramach programu “Mieszkanie na start” przysługiwać będą kredytobiorcom, których dochód nie będzie przekraczał ustalonych limitów. Ograniczenie to będzie uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego limit ten wyniesie 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie, dla dwuosobowego – 18 tysięcy PLN brutto, dla trzyosobowego – 23 tysięcy PLN, dla czteroosobowego – 28 tysięcy PLN, zaś dla pięcioosobowego i większego gospodarstwa domowego ograniczenie wyniesie 33 tysiące PLN brutto.

Kredyt w ramach “Mieszkania na start”, a dochody powyżej limitu

Co jednak bardzo istotne, osoby które przekroczą wyżej opisane progi dochodowe nie zostaną wykluczone z programu “Mieszkanie na start”. Ich dopłaty po prostu będą zmniejszane – zgodnie z zasadą, która potocznie nazywa się “złotówka za złotówkę”.

Na co będzie można przeznaczyć kredyt w ramach “Mieszkania na start”?

Kredyt w ramach “Mieszkania na start” będzie można przeznaczyć przede wszystkim na zakup mieszkania, zakup domu lub budowę domu. Inne cele, na które będzie można przeznaczyć to wsparcie, to:

 • Udział w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej
 • Udział Towarzystwie Budownictwa Społecznego
 • Wkład wnoszony w spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu

Program “Mieszkanie na start” ma funkcjonować od drugiej połowy 2024 roku do końca 2025 roku. Według Piotra Ochnio, jeśli będziemy chcieli wziąć kredyt w ramach tego programu, warto już teraz zbadać swoją zdolność kredytową oraz śledzić najnowsze informacje dotyczące “Mieszkania na start” – aby uzyskać pewność, że będziemy mogli z tego rozwiązania skorzystać.

“Mieszkanie na start” 2024 – zalety

Piotr Ochnio uważa, że do najważniejszych zalet programu “Mieszkanie na start” należy zaliczyć:

 • Dostępność dla szerokiej grupy beneficjentów – również dla par w nieformalnych związkach
 • Dość wysokie progi dochodowe
 • Duże dopłaty skutkujące bardzo niskim oprocentowaniem kredytów – od 0% do 1,5%
 • Dostępny kredyt 0% dla rodzin wielodzietnych
 • Wymagana niższa zdolność kredytowa – program pomoże zatem otrzymać kredyt osobom o niższych dochodach
 • Brak limitu kwoty kredytu
 • Brak limitów cenowych mieszkań
 • Możliwość sfinansowania kolejnego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych

Mieszkanie na start 2024 – wady

Zdaniem Piotra Ochnio za główne mankamenty programu “Mieszkanie na start” powinniśmy uznać:

 • Skomplikowane zasady przystąpienia do programu – wiele wymogów i ograniczeń
 • Niski próg wiekowy dla singli – 35 lat
 • Najatrakcyjniejsze dopłaty tylko dla rodzin wielodzietnych
 • Dopłaty wyłącznie do określonych kwot kapitału kredytu – pozostała część zobowiązania może być zatem oprocentowana według standardowych warunków, co może spowodować, że rata kredytu wcale nie będzie tak niska
 • Krótki czas trwania programu, co zwiększa ryzyko wzrostu cen mieszkań

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również