Boris Johnson: staramy się uniknąć lockdownu

0

Podstawowym planem walki z pandemią Covid-19 jesienią i zimą są szczepienia i zachowywanie obecnych środków ostrożności, ale powrót do niektórych restrykcji pozostaje opcją rezerwową – twierdzi brytyjski premier Boris Johnson.

Johnson nie chce lockdownu

Premier dodał, że chociaż liczba zakażeń koronawirusem jest dziś wyższa niż była przed rokiem, to dzięki szczepieniom kraj jest „bez porównania lepiej przygotowany” na walkę z epidemią.

Plan A kraju polega na dalszym szczepieniu. Plan B opiera się na pewnych obostrzeniach. Chodzi np. o wymóg stosowania certyfikatów covidowych w niektórych sytuacjach i zalecenie pracy zdalnej.

Jak dodał „małe zmiany mogą zrobić dużą różnicę”. Jego zdaniem jest spora szansa na to, że nie trzeba będzie wracać do polityki lockdownów.

– Jesteśmy teraz w sytuacji, gdzie z powodu tego, że tak duża część populacji ma pewien stopień odporności, małe zmiany w sposobie zachowania, o jakie prosimy ludzi, mogą mieć duży wpływ – powiedział Johnson podczas konferencji prasowej. – Nadal zalecamy wszystkim, by byli rozsądni i odpowiedzialni. Myślę, że to jest właściwa równowaga, biorąc pod uwagę to, gdzie pandemia jest w tej chwili – dodał.

Podkreślił, że priorytetem programu szczepień powinno pozostać pięć milionów ludzi, którzy jeszcze nie otrzymali swojej dawki specyfiku.

3. dawka dla osób po 50. roku życia

Z kolei we wtorek minister zdrowia Sajid Javid ogłosił, że podawanie trzeciej dawki szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia, ludzi poniżej tego wieku, które jednak cierpią na schorzenia zwiększające ryzyko Covid-19, i dla frontowych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej rozpocznie się już w przyszłym tygodniu.

We wtorek poinformowano też, że w ciągu ostatniej doby wykryto w Wielkiej Brytanii 26,6 tys. zakażeń i zarejestrowano 185 zgonów z powodu Covid-19. Warto dodać, że są to duże spadki w stosunku do wtorku sprzed tygodnia. Nowych zakażeń jest bowiem mniej o prawie 11 tys., a zgonów o 24. Do tej pory co najmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 89,2 proc., a obie – 81,2 proc. mieszkańców kraju powyżej 16. roku życia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments