Czy warto zainwestować w chip dla kota lub psa?

628

Codziennie wiele psów i kotów uznawanych jest za zaginionych. Nieoznakowane zwierzęta, jeśli mają szczęście, trafiają na dobrych ludzi starających się odnaleźć właściciela. W mniej optymistycznej wersji zaginione koty czy psy trafiają do schroniska lub ulegają wypadkom, błąkając się w nieznanym dla siebie terenie. Niestety, czipowanie kotów i psów nadal nie należy do powszechnych praktyk. Teoretycznie świadomość w tym temacie rośnie, ale często wielu właścicieli po fakcie dopiero orientuje się, że zrobili błąd nie stosując chipa.

Tymczasem taka czynność nie jest specjalnie droga i nie zajmuje także wiele czasu. Czy więc warto zainwestować w chip dla kota lub psa? Jak przebiega proces? Ile kosztuje chip dla naszego czworonożnego towarzysza? Czy rzeczywiście jego zaczipowanie oznacza większe prawdopodobieństwo jego odnalezienia w przypadku zaginięcia? Na te pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Czy czipowanie jest bezpieczne?

Zacznijmy od kwestii, która jest kluczowa chyba dla każdego właściciela czworonoga. Wiele osób rezygnuje z czipowania z obawy o zdrowie zwierzęcia. Należy wiedzieć, że jest ono w stu procentach bezpieczne. Chip zamknięty jest w specjalnej, sterylnej otoczce, wykonanej z odpowiedniego materiału, dzięki czemu nie wyzwala żadnej reakcji w organizmie.

Z reguły chip jest bardzo dobrze tolerowany przez psy i koty. Nie pęka, nie przegrzewa się, nie uwalnia też żadnych substancji. Możemy więc głaskać i myć pupila w okolicy chipa, bez obawy, że uszkodzimy mikroprocesor. Warto także wiedzieć, że chip jest malutki – zbliżony kształtem i wielkością do pojedynczego ziarna ryżu. Urządzenie aktywowane jest przez fale radiowe emitowane przez skaner. Ponadto, chipy nie potrzebują żadnych zewnętrznych źródeł zasilania.

Jak wygląda czipowanie psa lub kota? Weterynarz bada psa przed czipowaniem

Czipowanie psa i kota jest bardzo proste i przebiega równie szybko, jak choćby zwykła podskórna iniekcja szczepionki przeciwko wściekliźnie. Lekarz weterynarii aplikuje chip pod skórą za pomocą specjalnej strzykawki w okolicy łopatek lub szyi psa. Nie powoduje to u zwierzęcia żadnego bólu, możliwy jest jedynie chwilowy ewentualny dyskomfort, jak przy szczepieniu. Mikroprocesor zawiera unikatowy kod, do którego należy przypisać swoje dane. Po wstrzyknięciu chipa lekarz sprawdza, czy jest umieszczony prawidłowo i czy możliwe jest dokonanie odczytu.

Czipowanie przeprowadza się tylko raz w życiu zwierzęcia. Nie trzeba tego procesu powtarzać. Z tego powodu, zanim weterynarz aplikuje chip, sprawdza, czy pod skórą zwierzęcia nie ma już chipa. Niejednokrotnie zdarza się, że hodowcy czipują psy krótko po narodzinach. W wielu schroniskach również czipuje się psy dlatego sprawdzenie tego jest tak istotne. To samo dotyczy kotów. Ponadto, chip jest niezauważalny, nie ma więc ryzyka, że zwierzę będzie próbowało go wydrapać albo wygryźć.

Jakie informacje zawiera chip?

Chip zawiera 15-cyfrowy numer, który musi zostać zarejestrowany w odpowiedniej bazie danych. Warto umieścić numer w kilku największych bazach danych – w tym systemach ogólnopolskich a najlepiej w międzynarodowej bazie Europetnet, wraz ze swoimi danymi kontaktowymi. Znajdzie się tam informacja z naszym imieniem i nazwiskiem, adresem czy numerem telefonu – tak, aby ktoś, kto znajdzie psa lub kota, mógł łatwo się z nami skontaktować. Oczywiście po każdej zmianie adresu czy numeru telefonu należy aktualizować dane w bazie.

Czym jest 15-cyfrowy kod identyfikacyjny?

15-cyfrowy kod identyfikacyjny to już międzynarodowy standard oznaczania czworonogów. Jest to niepowtarzalna kombinacja, z którą związany jest tylko i wyłącznie nasz zwierzak. Konstrukcja tego kodu jest następująca:

  • Pierwsze 3 cyfry – kod współdzielony, kod kraju lub kod producenta
  • Następne 3 cyfry – kod producenta lub początek puli numerów
  • Ostatnie 9 cyfr – unikalny numer danego mikrochipa

Czytnik informacji z chipa Kobieta skanuje chip u kota

Informacje z chipa mogą zostać odczytane wyłącznie przy użyciu specjalnego urządzenia. Można to zrobić w gabinecie weterynaryjnym, w schronisku dla psów, w niektórych hodowlach lub u strażników miejskich czy policjantów. Oczywiście oprócz chipa warto umieścić przy obroży psa lub kota – numer telefonu właściciela na wypadek, gdyby znalazł go ktoś, kto nie będzie chciał udać się do weterynarza, a tylko poinformuje nas, gdzie widział zwierzaka. Istnieje również możliwość zamontowania przy obroży lokalizatora GPS, dzięki któremu łatwo można namierzyć zagubionego pupila.

Ile kosztuje czipowanie kota lub psa?

Ceny czipowania są mocno zróżnicowane, jednak z reguły koszt takiej usługi waha się w przedziale od 40 do 160 złotych. Cena uzależniona jest od producenta oraz od cennika danej przychodni weterynaryjnej. Nie warto jednak tutaj oszczędzać, ponieważ chip musi być dobrej jakości, a jego umieszczenie musi zostać wykonane profesjonalnie. Co więcej, w niektórych miejscach można również bezpłatnie zaczipować zwierzę – wiele schronisk decyduje się na tego typu akcje.

Dlaczego warto zainwestować w chip dla psa lub kota?

Dzięki czipowaniu zwierzęcia możliwa będzie jego identyfikacja, gdy się zgubi. Często jest to jedyny sposób na odnalezienie zwierzaka. W przeciwieństwie do obroży, chipa nie da się zgubić ani ściągnąć.

Schroniska są dziś przepełnione zwierzętami, które zgubiły się właścicielom. Powody tego mogą być różne. Czasem są one zabierane przez przechodniów w dobrej wierze i przekonaniu, że ratują z ulicy bezpańskiego kota lub psa. Czipowanie jest ważnym elementem walki z bezdomnością i porzucaniem niechcianych zwierząt. Jest to najlepszy sposób na identyfikację zarówno samego czworonoga, jak i jego właściciela. Jak już zostało wspomniane, czytniki posiadają zarówno schroniska dla bezdomnych zwierząt, placówki weterynaryjne, niektórzy hodowcy psów oraz straż miejska i policja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments