Bitcoin ponownie zaskakuje. Kosztuje już blisko 15 500 USD. W ostatnich tygodniach pozytywnie o kryptowalucie wypowiadali się już nawet jego dawni przeciwnicy.

Bitcoin drożeje

kryptowalutyChoć bitcoin od dawna budzi kontrowersje, teraz okazuje się być interesującą inwestycją. Dziś za kryptowalutę płaci się już ok. 15 500 USD, czyli blisko 17 proc. więcej niż tydzień temu.

Za bitcoinem podążają i inne cyfrowe waluty. Ethereum to platforma oparta na technologii blockchain (tej samej co bitcoin), nazywana często „inteligentnym bitcoinem”. Umożliwia bowiem nie tylko generowanie płatności, ale budowanie aplikacji czy tzw. smart-kontraktów. Jej kryptowaluta ETH kosztuje obecnie 430 USD (oznacza to skok kursu o ok. 15 proc. w skali tygodnia). Z kolei XRP – kryptograficzny token firmy Ripple, która współpracuje z bankami, oferując im natychmiastowe i bezpieczne przelewy – 0,25 USD, czyli więcej o 7 proc. niż siedem dni temu.

JP Morgan o bitcoinie

Chociaż bitcoin reprezentuje nadal stosunkowo niewielki rynek o kapitalizacji rynkowej wynoszącej ok. 250 miliardów USD (dla porównania: wartość rynkowa złota wynosi 2,6 biliona USD), kryptowaluta może już teraz potencjalnie konkurować z metalem szlachetnym jako preferowana alternatywna waluta i tzw. bezpieczna przystań na czas kryzysu. Przynajmniej tak uważa JP Morgan.

Aby choć trochę zachwiać dominacją złota na rynku, bitcoin musiałby jednak aż 10-krotnie zwiększyć swoją obecną wartość, co jednak w kontekście całej historii cyfrowej waluty i tego, jak rosła ona np. w 2017 r., nie wydaje się nierealne.

“Nawet wyparcie złota jako alternatywnej waluty w niewielkim stopniu w dłuższej perspektywie oznaczałoby podwojenie lub potrojenie ceny bitcoina”

– uważają eksperci banku.

Według JP Morgan, kluczową siłą napędową wzrostu BTC jest zmiana demograficzna, w wyniku której młodsze pokolenia wybierają częściej bitcoina zamiast złota.

Potencjalny długoterminowy wzrost wartości bitcoina jest znaczny, ponieważ bitcoin konkuruje coraz bardziej intensywnie ze złotem jako „alternatywną” walutą”

– dodają finansiści.

Dalej piszą, że “biorąc pod uwagę to, że milenialsi staną się z czasem ważniejszym elementem świata inwestorów”, można spodziewać się umacniania kryptowalut.

Gigant bankowy twierdzi również, że bitcoin ma dodatkową funkcję, która może zwiększyć jego wartość w przyszłości. Ma coś więcej niż to, co cechuje złoto.

„Kryptowaluty zyskują wartość nie tylko dlatego, że służą jako magazyn bogactwa, ale także ze względu na ich użyteczność jako środka płatniczego. Im więcej podmiotów gospodarczych zaakceptuje kryptowaluty jako środek płatniczy w przyszłości, tym wyższa będzie ich użyteczność i wartość”

– piszą eksperci banku.

Warto przypomnieć, że na bitcoina otworzył się w tym roku np. PayPal, który umożliwi swoim amerykańskim klientom płacenie w kryptowalutach już w 2021 r. Jako zabezpieczenie przed inflacją w bitcoiny inwestują też firmy z Wall Street m.in. Square, na czele której to spółki stoi Jack Dorsey, twórca Twittera, czy Microstrategy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments