Co musisz wiedzieć o Białorusi? – nasi sąsiedzi pod lupą

529

Kraj naszych wschodnich sąsiadów, choć wydaje się nam bliski, to potrafi zaskakiwać. Tak naprawdę, większość z nas nie wie o nim zbyt wiele, wydaje się nam zamknięty na zachodnią Europę oraz zdajemy sobie sprawę, że dzieli z Polską Puszczę Białowieską. Przekonajmy się co jeszcze ma do zaoferowania:

Białoruś – podstawowe informacje

Białoruś leży w Europie Wschodniej. Na zachodzie graniczy z Polską, na północy z Litwą i Łotwą, na wschodzie z Rosją, a z Ukrainą na południu. W odróżnieniu od swoich sąsiadów nie ma dostępu do morza, co czyni je największym europejskim państwem śródlądowym. Leży na obszarze nizinnym. Naturalna roślinność pokrywa ponad 70% powierzchni kraju, a 38% to lasy.

Białoruś jest członkiem ONZ i co ciekawe jako jedyne państwo w Europie nie należy do Rady Europy. Powierzchnia kraju wynosi 207,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, a liczba ludności 9,5 miliona. Białoruś ma dwa oficjalne języki urzędowe – białoruski i rosyjski. Co ciekawe rosyjskiego języka używa trzy razy więcej Białorusinów niż białoruskiego. Większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego.

W tym kraju panuje autorytarny system polityczny, jego prezydentem nieprzerwanie od 1994 roku jest Aleksandr Łukaszenka. Jego władzy od lat sprzeciwia się wiele organizacji opozycyjnych.

Białoruś – gospodarka

Walutą tego kraju jest rubel białoruski, który dzieli się na 100 kopiejek. Najwyższy nominał banknotu to 500 BYN. System gospodarczy Białorusi określany jest jako socjalizm rynkowy. Pomimo wzrostu PKB notowanego w ostatnich latach, gospodarkę nadal cechuje brak reform rynkowych, bariery demokratyczne, wysokie koszty świadczeń socjalnych ponoszone przez przedsiębiorstwa oraz utrzymywanie systemu administracyjno-nakazowego. Sektor państwowy wypracowuje 80% PKB.

Gospodarka oparta jest na rolnictwie i przemyśle, a dodatkowo pozostaje w dużej zależności od Rosji – dominującego partnera handlowego Białorusi. Produkt krajowy brutto wynosi 60 miliardów dolarów, dzięki czemu państwo zajmuje pod tym względem 77 miejsce na świecie i 29 w Europie. Z kolei PKB na osobę wynosi 6312 USD, co przekłada się na 91 miejsce na świecie i 35 w Europie. Oficjalnie podawana stopa bezrobocia wynosi aktualnie 0,2%, jednak realna według portali opozycyjnych przekracza 30%. Według współczynnika Giniego jest to państwo o niskich nierównościach majątkowych.

Najważniejszymi sektorami przemysłu na Białorusi są przetwórstwo ropy naftowej oraz produkcja nawozów potasowych. Rocznie Białoruś odwiedza około 150 tysięcy turystów.

Posiada ona 4 miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są nimi:

  • Południk Struvego
  • Puszcza Białowieska (wspólnie z Polską)
  • Zamek w Mirze
  • Zamek w Nieświeżu

Białoruś – największe miasta

Stolicą i największym miastem jest oczywiście Mińsk. Co więcej, jest on największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, politycznym i naukowym kraju. Mieści się w nim także sekretariat Wspólnoty Niepodległych Państw. Leży w centralnej części kraju, a żyje w nim ponad 2 miliony mieszkańców.

Miasto było wielokrotnie niszczone, po raz ostatni w czasie II Wojny Światowej, kiedy w gruzy obróciło się ponad 80% jego powierzchni, a połowa jego mieszkańców zniknęła. Zostało jednak skrupulatnie odbudowane, dzięki czemu obecnie uchodzi za modelowy wzór socrealizmu w architekturze. Co ciekawe, uznaje się je za najczystsze miasto Europy Wschodniej.

Drugie największe miasto to Homel. Leży w południowo-wschodniej części Białorusi. Żyje w nim ponad pół miliona mieszkańców.

Trzecie największe miasto to Mohylew. Leży nad rzeką Dniepr, blisko granicy z Rosją. Żyje w nim 380 tysięcy mieszkańców.

Czwarte największe miasto to Witebsk. Leży w północno-wschodniej części kraju, nad rzeką Dźwiną. Żyje w nim 371 tysięcy mieszkańców. Znajduje się w nim jeden z głównych węzłów kolejowych Białorusi.

Piąte największe miasto to Grodno. Leży nad rzeką Niemen, w pobliżu granicy z Polską. Żyje w nim 370 tysięcy mieszkańców, z czego aż 25% to Polacy.

Szóste największe miasto to Brześć. Leży na granicy z Polską, jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym, naukowym oraz węzłem kolejowym i drogowym kraju. Żyje w nim 350 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, jest on strefą bezwizową.

Białoruś – ciekawostki

Nieoficjalnym symbolem Białorusi jest bocian. Wielu mieszkańców wierzy, że te ptaki zakładają gniazda tylko na dachach dobrych ludzi, a gdy już to zrobią, będą oni żyć długo i szczęśliwie. Dobrym znakiem jest również ujrzenie lecącego bociana na początku wiosny – przynosi to szczęście na cały rok. Symbol tego zwierzęcia wybijany jest na monetach oraz zdobi rządowe dokumenty.

Szacuje się, że Białorusini potrafią przygotować aż dwa tysiące potraw z wykorzystaniem ziemniaka. Są siódmym największym producentem tego warzywa na świecie, a w czasach głodu to właśnie kartofle niejednokrotnie ratowały mieszkańców od śmierci głodowej. W Mińsku nawet postawiono pomnik ziemniaka.

Białoruś znajduje się na drugim miejscu na świecie pod względem największego współczynnika rozwodów.

W białoruskich szkołach występuje aż dziesięciostopniowa skala ocen.

Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych na Białorusi wynosi 12%.

Na Białorusi produkowany jest największy samochód na świecie. To wozidło (wywrotka) BiełAZ 75710. Wykorzystuje się go w kopalniach odkrywkowych. Może przewieźć 450 ton ładunku, a sam waży 360 ton. Jego koła mają wysokość 4 metrów, cały jest dwukrotnie wyższy, a jego długość wynosi 17 metrów. Kosztuje 10 milionów dolarów. Jego moc przekracza 4600 koni mechanicznych.

Na Białorusi nadal stosowana jest kara śmierci.

Jednym z ulubionych napojów Białorusinów jest sok brzozowy.

W miejscowości Lelczyce jajka sprzedaje się wyłącznie w aptece, na specjalną receptę. Wynika to z bardzo małej ilości kur. W pierwszej kolejności zakup przysługuje rodzinom z dziećmi.

Najbardziej uznane osoby z Białorusi to:

  • Walentina Tierieszkowa – pierwsza kobieta uczestnicząca w locie w kosmos
  • Marc Chagall – malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, czołowy przedstawiciel kubizmu
  • Żores Ałfiorow – fizyk, laureat Nagrody Nobla w 2000 roku za rozwinięcie technologii heterostruktur półprzewodnikowych wykorzystywanych w technice i optoelektronice
  • Olga Korbut – gimnastyczka, czterokrotna mistrzyni olimpijska z Monachium 1972 i Montrealu 1976 roku. W 1972 została również uznana najlepszym sportowcem na świecie bez podziału na dyscypliny. Uchodzi za najwybitniejszą gimnastyczkę w historii, jej nazwiskiem nazwano nawet jeden z najtrudniejszym piruetów, którego stosowanie rozpowszechniła – korbut flip
  • Wital Szczerba – gimnastyk, sześciokrotny mistrz olimpijski z Barcelony 1992 roku oraz dwunastokrotny mistrz świata z lat 1993-1996
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments