Kwestia zarobków sportowców wśród kibiców zawsze budzi wielkie emocje. Niedoścignieni pod tym względem są oczywiście piłkarze, tenisiści, koszykarze, golfiści i futboliści amerykańscy. Jak wypadają kolarze? Największy francuski dziennik sportowy “L’Équipe” co roku publikuje ranking najlepiej zarabiających zawodników z tej dyscypliny. Wynagrodzenie jest tutaj znacznie niższe niż wśród największych gwiazd wyżej wymienionych dyscyplin, jednak wydaje się, że kolarze i tak nie mają prawa do narzekania. Którzy zawodnicy mogą więc liczyć na największe wypłaty? Czołowa siódemka zestawienia zostanie zaprezentowana poniżej:
Miejsce 7 – Julian Alaphilippe
Osiągnięcia
Julian Alaphilippe urodził się 11 czerwca 1992 roku w Saint-Amand-Montrond we Francji. W 2015 roku dołączył on do drużyny Deceuninck-Quick Step, w której ściga się do dziś. Swój pierwszy wielki sukces osiągnął dwa lata później, kiedy to zdołał wygrać wieloetapowy wyścig Tour of California. Jeszcze bardziej udany dla niego był 2018 roku. Wygrał wtedy dwa słynne wyścigi jednodniowe – La Flèche Wallonne oraz Clásica de San Sebastián, a także zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji górskiej legendarnego Tour de France.
W kolejnym sezonie potwierdził swoje wielkie umiejętności. Zdołał wtedy wygrać trzy słynne wyścigi jednodniowe – Strade Bianche, Mediolan-San Remo i po raz drugi z rzędu La Flèche Wallonne. Francuzi jednak absolutnie pokochali wtedy go za walkę w Tour de France. Alaphilippe zaskoczył wtedy wszystkich – już na początku wyścigu zdobył żółtą koszulkę i zdołał utrzymać ją przez kilkanaście dni. Utracił ją dopiero na 19. etapie i ostatecznie zakończył wyścig na 5. miejscu, co i tak było najlepszym wynikiem wśród francuskich kolarzy od wielu lat.
W ubiegłym sezonie Alaphilippe osiągnął swój największy sukces – zwyciężył w mistrzostwach świata w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Rok 2021 także już jest dla niego udany – po raz trzeci zdołał w nim wygrać La Flèche Wallonne.
Zarobki
Roczna pensja Francuza wynosi 2,3 miliony euro brutto.
Miejsce 6 – Michał Kwiatkowski
Osiągnięcia
Michał Kwiatkowski urodził się 2 czerwca 1990 roku Chełmży, w województwie kujawsko-pomorskim. W zawodowym peletonie ściga się od 2010 roku. Pierwsze sukcesy nadeszły trzy lata później w barwach drużyny Deceuninck-Quick Step. Wywalczył wtedy mistrzostwo Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, wicemistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz mistrzostwo świata w jeździe drużynowej na czas.
Swój największy sukces Kwiatkowski osiągnął już w 2014 roku. Został wtedy mistrzem świata w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Został tym samym pierwszym polskim zawodowym mistrzem świata w kolarstwie szosowym. W tym samym sezonie został także mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas.
W 2015 roku przyszedł kolejny duży sukces – Kwiatkowski zwyciężył w słynnym jednodniowym wyścigu Amstel Gold Race. Co ważne, był pierwszym kolarzem od ponad 30 lat, który wygrał ten wyścig w tęczowej koszulce mistrza świata. W 2016 roku zdołał wygrać inny wyścig jednodniowy – E3 Harelbeke.
Kolejne duże sukcesy przyszły już w 2017 roku. Wygrał wtedy trzy słynne wyścigi jednodniowe: Strade Bianche, Mediolan-San Remo oraz Clásica de San Sebastián. Z kolei w sezonie 2018 wygrał takie wieloetapowe wyścigi, jak Tirreno-Adriático oraz Tour de Pologne i ponownie wywalczył mistrzostwo Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.
Zarobki
Od 2016 roku Michał Kwiatkowski ściga się w zespole Ineos Grenadiers. Jego roczna pensja wynosi 2,5 miliona euro brutto.
Miejsce 5 – Egan Bernal
Osiągnięcia
Egan Bernal urodził się 13 stycznia 1997 roku w stolicy Kolumbii – Bogocie. W zawodowym peletonie ściga się od 2016 roku, a swój pierwszy duży sukces osiągnął dwa lata później, kiedy to został mistrzem Kolumbii w jeździe indywidualnej na czas oraz wygrał wieloetapowy wyścig Tour of California. Wtedy także zaczął jeździć dla drużyny Indeos Grenadiers, do której należy do dziś.
Do tej pory największe sukcesy Bernala nadeszły w 2019 roku. Zdołał wtedy wygrać takie wyścigi wieloetapowe, jak: Paryż-Nicea, Tour de Suisse oraz ten najbardziej prestiżowy – Tour de France. Ten sezon także zaczął się dla Bernala fantastycznie – wygrał drugi najbardziej prestiżowy wieloetapowy wyścig – Giro d’Italia.
Zarobki
Egan Bernal zarabia 2,8 miliona euro brutto rocznie.
Miejsce 4 – Geraint Thomas
Osiągnięcia
Geraint Thomas urodził się 25 maja 1986 roku w stolicy Walii – Cardiff. W przeciwieństwie do powyższych kolarzy zaczynał on od kolarstwa torowego, w którym zdołała nawet zdobyć dwa złote medale olimpijskie oraz został trzykrotnym mistrzem świata. Na szosie w zawodowym peletonie ściga się od 2006 roku, od 2010 w barwach drużyny Ineos Grenadiers. Właśnie w 2010 osiągnął swój pierwszy duży sukces – został mistrzem Wielkiej Brytanii w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.
Kolejne sukcesy nadeszły dopiero w 2015 roku, kiedy to wygrał wieloetapowy wyścig Volta ao Algarve oraz jednodniowy E3 Harelbeke. Rok później ponownie zwyciężył w Volta ao Algarve oraz zdołał wygrać wyścig Paryż-Nicea.
Największe sukcesy przyszły jednak wraz z 2018 rokiem. Thomas wygrał wtedy wyścig wieloetapowy Critérium du Dauphiné oraz ten najbardziej prestiżowy – Tour de France. Został także mistrzem Wielkiej Brytani w jeździe indywidualnej na czas. Bieżący sezon również rozpoczął się dla Walijczyka od sukcesu – zdołał wygrać wieloetapowy wyścig Tour de Romandie.
Zarobki
Geraint Thomas zarabia 3,5 miliona euro brutto rocznie.
Miejsce 2 (ex aequo) – Tadej Pogačar
Osiągnięcia
Tadej Pogačar urodził się 21 września 1998 roku w słoweńskiej miejscowości Klanec. W zawodowym peletonie ściga się od 2017 roku, pierwsze wielkie sukcesy przyszły jednak dwa lata później, kiedy to zaczął reprezentować barwy zespołu UAE Team Emirates. Wygrał wtedy takie wyścigi wieloetapowe, jak Volta ao Algarve oraz Tour of California. Został także mistrzem Słowenii w jeździe indywidualnej na czas.
2020 rok okazał się dla Słoweńca jeszcze lepszy. Zdołał on wtedy niespodziewanie wygrać Tour de France. Ponadto, drugi raz z rzędu został mistrzem Słowenii w jeździe indywidualnej na czas.
Bieżący sezon również już jest bardzo udany dla Pogačara. Słoweniec zdołał już wygrać takie wyścigi wieloetapowe, jak UAE Tour i Tirreno-Adriático oraz słynne jednodniowe Liège-Bastogne-Liège.
Zarobki
Tadej Pogačar zarabia 5 milionów euro brutto rocznie.
Miejsce 2 (ex aequo) – Peter Sagan 
Osiągnięcia
Peter Sagan urodził się 26 stycznia 1990 roku w słowackiej Żylinie. W zawodowym peletonie ściga się od 2009 roku, lecz na pierwsze duże sukcesy musiał czekać dwa lata. W 2011 wygrał wieloetapowy wyścig Tour de Pologne oraz został mistrzem Słowacji w wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Rok później ponownie w został mistrzem Słowacji w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, a także zajął 1. miejsce w klasyfikacji punktowej Tour de France.
W 2013 wygrał jednodniowe wyścigi Gandawa-Wevelgem i Grand Prix Cycliste de Montréal, po raz trzeci z rzędu został mistrzem Słowacji w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, a także ponownie zajął 1. miejsce w klasyfikacji punktowej Tour de France.
W 2014 roku wygrał jednodniowy wyścig E3 Harelbeke, po raz czwarty z rzędu został mistrzem Słowacji w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, a także po raz trzeci z rzędu zajął 1. miejsce w klasyfikacji punktowej Tour de France.
Jeszcze większe sukcesy przyszły w 2015 roku. Wygrał wtedy wieloetapowy wyścig Tour of California, został mistrzem Słowacji zarówno w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, jak i w jeździe indywidualnej na czas oraz po raz czwarty z rzędu zajął 1. miejsce w klasyfikacji punktowej Tour de France. Co jednak najważniejsze, Sagan został wtedy mistrzem świata w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.
Rok 2016 także był pełen sukcesów. Sagan wygrał wtedy takie wyścigi jednodniowe, jak Gandawa-Wevelgem, Ronde van Vlaanderen oraz Grand Prix Cycliste de Québec, a także ponownie został mistrzem świata w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.
W 2017 roku Sagan ponownie wygrał wyścig jednodniowy Grand Prix Cycliste de Québec oraz po raz trzeci z rzędu został mistrzem świata w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.
To nie koniec sukcesów Sagana. W 2018 zdołał on wygrać takie wyścigi jednodniowe, jak Gandawa-Wevelgem i Paryż-Roubaix oraz znów został mistrzem Słowacji w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, a także zajął 1. miejsce w klasyfikacji punktowej Tour de France.
Ostatnie sezony były już dla Sagana mniej udane. W 2019 roku zdołał on “tylko” zająć 1. miejsce w klasyfikacji punktowej Tour de France, a w bieżącym sezonie znów został mistrzem Słowacji w wyścigu szosowym ze startu wspólnego.
Zarobki
Peter Sagan zarabia 5 milionów euro brutto rocznie.
Najlepiej zarabiający kolarz świata – Chris Froome 
Osiągnięcia
Chris Froome to brytyjski kolarz, który urodził się 20 maja 1985 roku w stolicy Kenii – Nairobi. W zawodowym peletonie ściga się od 2007 roku, jednak na swoje pierwsze sukcesy musiał poczekać 4 lata, kiedy to zaczął już jeździć w barwach drużyny Ineos Grenadiers. W 2011 roku wygrał trzeci najbardziej prestiżowy wyścig wieloetapowy – Vuelta a España. Rok później zdołał zdobyć brązowy medal olimpijski w jeździe indywidualnej na czas.
2013 był pierwszym sezonem wielkich sukcesów Froome’a. Brytyjczyk wygrał wtedy takie wyścigi wieloetapowe, jak Tour de Romandie, Critérium du Dauphiné oraz ten najbardziej prestiżowy – Tour de France. Następny sezon już nie był tak udany – wygrał tylko Tour de Romandie.
W 2015 roku Froome zdołał ponownie wygrać Tour de France. Rok później dokonał tego po raz kolejny, a także ponownie wygrał Critérium du Dauphiné oraz zdobył swój drugi brązowy medal olimpijski w jeździe indywidualnej na czas.
Rok 2017 okazał się jeszcze bardziej udany. Froome zdołał wtedy wygrać dwa wielkie toury – po raz trzeci z rzędu Tour de France oraz ponownie Vuelta a España. W 2018 roku Froome zwyciężył z kolei w trzecim wielkim tourze – Giro d’Italia. Do tej pory był to jego ostatni sukces w karierze.
Zarobki
Dwa nieudane sezony z rzędu nie zmieniają faktu, że Chris Froome jest obecnie najlepiej zarabiającym kolarzem na świecie. Jego roczna pensja wynosi 5,5 miliona euro.
Interesują Cię zarobki sportowców? Dowiedz się ile zarabiają najlepsi tenisiści i tenisistki – przeczytasz o tym tutaj.