Banki obniżają oprocentowanie lokat, realne straty klientów coraz większe

Udostępnij

Utrzymanie stóp procentowych na takim samym poziomie od miesięcy nie sprzyja oszczędzającym. Marzec 2023 roku przyniósł kolejne, już trzecie z rzędu pogorszenie oferty lokat bankowych.

Średnie oprocentowanie tych produktów spadło do poziomu 6,99%. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to nadal sporo, ale ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego ukazały nam inflację na koniec lutego na poziomie 18,4%. Realne straty z odkładania środków na lokacie zatem wyraźnie rosną.

Oprocentowanie lokat znów w dół, choć inflacja rośnie… instytucje pozabankowe

Jeszcze do niedawna portale finansowe informowały o coraz to wyższych stawkach na lokatach terminowych, a banki chwaliły się swoimi wyjątkowo atrakcyjnymi, promocyjnymi ofertami. Trudno było choćby o tydzień bez informacji o nowym rekordzie.

Dziś sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Coraz częściej nowe oferty banków przynoszą cięcia oprocentowania lokat, a nie podwyżki. Dla przykładu, jeszcze w lutym mogliśmy natrafić na ofertę lokaty półrocznej o oprocentowaniu wynoszącym 10% w skali roku. 10 marca została ona jednak wycofana z oferty banku. W efekcie dziś maksymalne oprocentowanie lokaty bankowej na 6 miesięcy w naszym kraju wynosi 8,1%.

W efekcie, obecnie oprocentowanie promocyjnych bankowych lokat oszczędnościowych spadło do 6,99%. Warto dodać, że w styczniu było to 7,3%, a w lutym – 7,18%. Dane te potwierdzają również informacje płynące z Narodowego Banku Polskiego.

Na szczegółowe dane z tej instytucji musimy jednak trochę czekać. W efekcie najnowsza publikacja podsumowuje dopiero styczeń 2023 roku. Znajdziemy w niej potwierdzenie, że zakładane lokaty były w pierwszym miesiącu tego roku przeciętnie oprocentowane na nieco ponad 6%. Jeszcze miesiąc wcześniej ich średnie oprocentowanie było o 0,25 punktu procentowego wyższe.

Dlaczego oprocentowanie lokat bankowych słabnie?

Można wskazać co najmniej kilka powodów, przez które obserwujemy pogarszanie warunków depozytowych w bankach. Pierwszym i najważniejszym jest fakt, że Rada Polityki Pieniężnej przestała podnosić stopy procentowe.

Jest to o tyle ważne, że pomiędzy poziomem stóp i oprocentowaniem depozytów istnieje ścisły związek. A marzec 2023 roku był szóstym miesiącem z rzędu, w którym koszt pieniądza w Polsce pozostał na niezmienionym poziomie.

Choć formalnie cykl podwyżek nie został zakończony, to konsekwentny brak podwyżek i argumentacja stosowana przy tłumaczeniu tych decyzji powodują, że rynek odczytuje działania RPP jako nieoficjalne zakończenie cyklu podwyżek.

To z kolei spowodowało korektę w dół przewidywań odnośnie kosztu pieniądza w Polsce. W efekcie banki szukając oszczędności nie tylko powstrzymały się od podnoszenia oprocentowania depozytów, ale nawet dokonały korekty w dół.

Ponadto, wydaje się, że banki dziś intensywnie poszukują oszczędności ze względu liczne koszty, które w ostatnim czasie ponoszą. Są one związane z bezpieczeństwem depozytów, składkami na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, sporami z frankowiczami czy przede wszystkim – wakacjami kredytowymi.

Bankom przestało zależeć na przechowywaniu naszych oszczędności

To jednak nie wszystko. Warto również zauważyć, że od kilku miesięcy Polacy znowu chętnie zakładają bankowe lokaty. Skokowy wzrost wartości nowych depozytów terminowych zaczął się w październiku 2021. Wtedy właśnie Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych.

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego wartość nowych lokat zakładanych przez gospodarstwa domowe pod koniec 2021 roku wynosiła niecałe 18 miliardów złotych. Kilkanaście miesięcy później – w styczniu 2023 roku było to już ponad 81 miliardów PLN.

W momencie, w którym sprzedaż kredytów wciąż jest relatywnie niska, a nadpłaty kredytów hipotecznych biją rekordy popularności, banki mają więc mniejszą presję, aby zabiegać o nasze oszczędności.

Będzie coraz gorzej ujemne stopy procentowe

Trzeba także mieć świadomość, że w momencie gdy stopy procentowe zostaną obniżone, to dojdzie do jeszcze większej redukcji oprocentowania. Notowania kontraktów terminowych na stopę procentową sugerują, że obniżki te są prawdopodobne nawet już w drugiej połowie 2023 roku, a najpóźniej na początku 2024.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również