Ilu kredytobiorców skorzystało z wakacji kredytowych?

605
kredyt gotówkowy

Uruchomione przez rząd 29 lipca wakacje kredytowe umożliwiały kredytobiorcom zawieszenie aż ośmiu rat kredytowych – po cztery w tym i przyszłym roku. W tej chwili wciąż mogą oni wnioskować o zawieszenie czterech miesięcznych rat – po jednej w każdym kwartale 2023 roku.

Wbrew oczekiwaniom, nie wszyscy posiadacze kredytów hipotecznych dostrzegli w tym szansę dla swojego budżetu. Ile kredytobiorców do tej pory skorzystało z wakacji kredytowych?

Tylko połowa uprawnionych kredytobiorców skorzystała z wakacji kredytowych Mężczyzna myśli o pieniądzach i wakacjach

Okazuje się, że do 16 października 2022 roku banki zaraportowały ponad 1 milion rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi o wartości 258,1 miliarda złotych.

Według danych Biura Informacji Kredytowej liczba kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych wynosi 3,41 miliona osób, a liczba umów kredytów hipotecznych objętych tym wsparciem – 1,97 miliona.

Można zatem szacować, że jest to około 40% portfela kredytów hipotecznych w Polsce i jednocześnie zaledwie nieznacznie ponad połowa (około 54%) uprawnionych do skorzystania z tego rozwiązania.

Kto najchętniej wnioskował o wakacje kredytowe?

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika ponadto, że o ustawowe zawieszenie spłat wnioskowały najchętniej osoby młode, w wieku 25-34 lat (65,9% wszystkich kredytobiorców w tej grupie wiekowej), najczęściej z województw mazowieckiego (57,5%) i dolnośląskiego (55,2%) oraz miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców (62,4%).

Dobra informacja dla banków

Poziom partycypacji na poziomie nieprzekraczającym 55% wydaje się wprost szokująco niski. W szczególności, gdy weźmiemy pod uwagę prognozy wielu banków, które spodziewały się znacznie większego zainteresowania klientów możliwością zawieszania nawet 8 rat kredytu.

Przykładowo Bank Millennium założył partycypację klientów na poziomie od 75% do 90% uprawnionych. Bank Pekao prognozował udział kredytobiorców na poziomie 85%, ING Bank Śląski – 70%, a mBank – od 60% do 80%.

W praktyce tak niska partycypacja najprawdopodobniej pozwoli bankom odzyskać część strat zaksięgowanych za trzeci kwartał 2022 roku. kredyt gotówkowy

Wakacje kredytowe – podstawowe informacje

Wakacje kredytowe dotyczą tylko kredytów złotówkowych, które zaciągnięto na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych przed 1 lipca 2022 roku. Kredytobiorca może skorzystać z zawieszenia płatności rat tylko w stosunku do jednej umowy kredytu.

W tym roku kredyt zawiesić można było łącznie na cztery okresy: sierpień, wrzesień i wybrane dwa miesiące w czwartym kwartale 2022. Natomiast w 2023 roku możemy również zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące, lecz po jednym w każdym kwartale.

Wniosek do banku o zawieszenie kredytu można złożyć albo w formie papierowej, albo w elektronicznej poprzez bankowość internetową. We wniosku trzeba zawrzeć oświadczenie – pod rygorem odpowiedzialności karnej – że kredyt został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie płatności rat następuje z chwilą otrzymania wniosku przez bank.

W czasie wakacji kredytowych nie płacimy w ogóle rat, natomiast jesteśmy zobowiązani pokrywać koszty ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu. Okres spłaty kredytu ulega natomiast automatycznemu przedłużeniu o okres wakacji kredytowych – maksymalnie o osiem miesięcy, jeśli wykorzystaliśmy wszystkie maksimum możliwości zawieszenia kredytu.

Rozwiązanie korzystne dla każdego uprawnionego kredytobiorcy doradca kredytowy

Z wakacji kredytowych można skorzystać – i sporo zyskać – również, jeżeli problemów z bieżącą spłatą rat nie mamy, gdyż możemy dokonać nadpłaty kredytu o raty niezapłacone przez okres wakacji kredytowych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments