Rząd ma złe wieści dla fanów zakupów na AliExpress. Przyjął implementację unijnych rozwiązań, których celem jest m.in. opodatkowanie podatkiem VAT produktów, które kupujemy na popularnej azjatyckiej platformie.

VAT od produktów kupionych na AliExpress

Pakiet implementacji przewiduje m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. To właśnie ten zapis może być ciosem dla AliExpress.

Minister finansów Tadeusz Kościński uważa, że to krok w dobrym kierunku. Jego zdaniem „rozwiązania zawarte w pakiecie e- pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE”.

– To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm – powiedział minister cytowany w komunikacie MF.

Z kolei wiceminister Jan Sarnowski dodał, że KE chce ograniczyć napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do UE.

– Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego proceder – wyjaśnił.

Według Ministerstwa Finansów efektem będzie też spadek kosztów realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C.

Wszystko dla dobra firm

Wiceminister Sarnowski podkreśla także, że tzw. pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy.

– Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w +jednym okienku+, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności – powiedział.

Planowany termin wejścia w życie nowego prawa to 1 lipca 2021 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments