Choć polska giełda i kurs PLN zareagowały w poniedziałek na wygraną Andrzeja Dudy w pozytywny sposób, mniej optymistyczna jest już agencja Moody’s. Uważa, że polityka obozu rządzącego, do którego należy przecież sam prezydent, będzie negatywnie wpływać na ocenę Polski.

Przed Polską ciężkie czasy?

Mowa o jednej z trzech największych agencji ratingowych, które oceniają wiarygodność krajów pod kątem ich wypłacalności. To na ich badania patrzą międzynarodowi inwestorzy. Odbicie na WIG i skok kursu PLN nie uspokajają zaś ekspertów z Moody’s.

„Po wyborach prezydenckich prawdopodobna jest kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej w Polsce i jest to czynnik negatywny dla ratingu”

– można przeczytać w specjalnym raporcie agencja Moody’s, cytowanym przez PAP.

W dokumencie uczciwie zwraca się uwagę na to, że w czasie kampanii Duda obiecywał, że będzie wspierać reformy rządu. Tyle że właśnie te hasła najmocniej niepokoją analityków. Ich zdaniem zmiany, jakie w kraju wprowadza PiS, w swojej istocie zagrażają praworządności w Polsce. Podkreślają, że oznaczają tylko osłabienie niezależności sądownictwa i zaognienie konfliktu na linii Polska-Unia Europejska.

Moody’s uważa też, że PiS nie zmieni – mimo kryzysu – swojej polityki socjalnej, a „to niesie ze sobą ryzyko dla konkurencyjności kraju w średnim terminie”.

Obniżka oceny

Moody’s podsumowuje, że taka polityka nie wspiera jakości i poziomu finansów państwa i w konsekwencji może doprowadzić do obniżenia ratingu Polski.

Dziś ocena agencji jest na na poziomie A2 (6. wynik w 21-stopniowej skali).

Dodajmy, że pięć lat temu, gdy Duda wygrał wybory w II turze z Bronisławem Komorowskim, parkiet zareagował spadkami. Tym razem reakcją na reelekcję Andrzeja Dudy na Giełdzie Papierów Wartościowych były wzrosty. Jednocześnie w poniedziałek zyskał też polski złoty względem swoich głównych konkurentów. Najsilniej spadała para USDPLN oraz GBPPLN tracąc -0,25 procent do godziny 10:00. Słabł przy okazji frank szwajcarski, a para CHFPLN spadła już ponownie poniżej 4,20 zł. Najmniejszą zmiennością charakteryzowało się euro, które traciło zaledwie -0,07 procent oscylując przy poziomie 4,4630.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments