Adrian Zandberg atakuje bitcoina

1250
bitcoin

Adrian Zandberg, lider partii Razem, otwarcie krytykuje BTC. W swoim poście na Facebooku stwierdził, że kryptowaluta przez swój proces emisji jest szkodliwa dla środowiska.

Adrian Zandberg jest przeciwny BTC

Lider partii Razem, jak dowiedzieliśmy się z jego postu, wziął udział w ważnym „posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji”. Tematem spotkania były kryptowaluty i blockchain.

„Rządowy raport maluje je w pastelowych barwach: jako technologię przełomową, która powinna być wspierana przez państwo. Nie podzielam tego optymizmu. Jak na razie użyteczność blockchainu poza rynkiem finansowym jest wątpliwa, a efekty uboczne rozpowszechnienia kryptowalut – dość paskudne”, napisał na Facebooku.
Dodał, że „rząd chwali się, że w sprawie kryptowalut „słucha rynku”. Moim zdaniem nie ma się czym chwalić. Zakładanie, że interesy firm zainteresowanych upowszechnieniem kryptowalut są tożsame z interesem społecznym, jest dość naiwne. Technologie mają koszty zewnętrzne. Rząd nie powinien zamykać oczu na to, kto je zapłaci.”
Dowiedzieliśmy się też, że zabrał w czasie spotkania głos.
„Na komisji mówiłem o ukrytym koszcie kryptowalut, który płacimy wszyscy. To zmiany klimatu. Technologie działające na zasadzie proof of work pożerają ogromną i wciąż rosnącą ilość energii elektrycznej. Sam bitcoin konsumuje więcej prądu niż niejedno państwo na świecie. Promowanie rozwiązań pochłaniających absurdalną, nieracjonalną ilość energii jest wprost sprzeczne z dążeniem do gospodarki niskoemisyjnej. Znaczna część polskiej klasy politycznej ekscytuje się, patrząc na zyski ze spekulacji kryptowalutami. Niestety, na końcu tego równania jest katastrofa klimatyczna. Na własne życzenie”
– napisał.

Nowy Blockchainowy Ład?

Dalej dodał, że istnieją plany dofinansowania blockchainowych projektów.

„Rząd, zanim przyczyni się do upowszechnienia technologii przy pomocy środków publicznych (a są plany finansowania blockchainowych projektów z budżetu), powinien przeprowadzać szacunek kosztów klimatycznych. Dziś tego niestety nie robi”

– napisał w poście polityk.

To najciekawsze zdanie z jego postu. Okazuje się, że rząd ma w planach dokonywanie inwestycji dot. blockchaina. O jakie projekty chodzi? Zapewne przekonamy się wkrótce. Możliwe, że ma być do dodatkowym elementem Polskiego Ładu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments