Adam Glapiński: sytuacja gospodarcza jest najlepsza „od czasów rozbiorów”

0
Adam Glapiński

Adam Glapiński wypowiedział się nt. obecnej sytuacji gospodarczej Polski.

Glapiński mówi o sytuacji Polski

Ręczę państwu, że inflacja jest głównym przedmiotem naszego zainteresowania. Naszego, ale również rządu. Zrobimy wszystko, aby inflacja trwała jak najkrócej i żeby była jak najłagodniejsza. Według naszych aktualnych przewidywań po I kwartale będzie ona maleć i nie będzie już taka dolegliwa, choć będzie, około 5-procentowa – powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński.

Nawiązał też do słów prezesa Fed Jerome’a Powella, który stwierdził, że należy skończyć mówić, że inflacja jest przejściowa.

– Chciałbym dzisiaj też to powiedzieć. Zmieniam retorykę. Inflacja jest przejściowa, ale w okresie 2 lat, a i to też nie wiadomo, choć to teraz tak widzimy. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia. Myślę, że nikt nas do tego nie zmusi. Nikt nas nie zmusi, żebyśmy w zasadniczy sposób zwiększyli bezrobocie. Tego nie można Polsce zrobić. A z inflacją sobie damy radę – powiedział dalej szef NBP.

Przypomniał, że zmiany stóp procentowych nie oddziałują na bieżącą inflację.

– To jest skierowane na kilka kwartałów do przodu, kiedy mogą pojawić się efekty wtórne. Na bieżącą inflację można oddziaływać polityką fiskalną, zmniejszając podatki, co właśnie się dzieje. Ale to nie jest darmowy obiad, to oznacza mniejsze wpływy do budżetu, mniejsze pieniądze na wydatki – stwierdził Glapiński.

Sytuacja jest dobra

Dodał, że „sytuacja Polski jest bardzo dobra”.

– To nie jest żadna hiperinflacja, superinflacja; takie określenia są kompletnie aberracyjne. Jest podwyższona inflacja i to dotyczy prawie całego świata – stwierdził.

Jego zdaniem obecna sytuacja gospodarcza jest najlepsza „jaka była od czasów rozbiorów”.

– Wyszliśmy ze wzrostem gospodarczym od razu po pandemii. Kontrolujemy sytuację ona jest zbalansowana – wskazał. – Będzie też w I kw. 22 r., potem powinna się obniżać – dodał.

Uznał, że cały rok „będzie powyżej naszego celu inflacyjnego odchylenia górnego. Dopiero następny rok może być normalny. Chociaż też nie mówię, że na pewno w celu”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments