Czy problemy finansowe mogą zniszczyć związek małżeński?

599

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają… Jednak wspólne środki, którymi dysponuje małżeństwo, niezaprzeczalnie dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Bez nich nie można pozwolić sobie na różne przyjemności czy spełniać marzeń. Pieniądze we wspólnym życie ułatwiają w zasadzie wszystko – począwszy od kwestii mieszkania i wspólnych rachunków, a skończywszy na wydatkach na zakupy i przyjemności – zarówno te niewielkie – typu wyjście do kina, jak i te poważniejsze – typu wyjazd na wakacje. Dzięki pieniądzom problemy materialne nie istnieją, a małżeństwo może skupiać się na zaletach wspólnego życia.

Co się dzieje, gdy pojawiają się problemy finansowe? Czy naprawdę mogą one zniszczyć związek małżeński? Przeanalizujemy to zagadnienie poniżej. Zacznijmy jednak od dawki statystyk i szczegółowych informacji

Jakich małżeństw najczęściej dotykają problemy finansowe?

Częściej udaje się przezwyciężyć finansowy kryzys

Według badań, kryzysu finansowego doświadczyło aż 28% małżeństw w Polsce. Najczęstszą przyczyną takich problemów jest niespodziewana utrata pracy. Co istotne, kryzys finansowy najczęściej dotyka małżeństw, których staż przekracza 20 lat. Co jeszcze ważniejsze, aż 70% par udaje się jednak go przetrwać. Najczęściej wychodzą z niego dzięki dojrzałości obu stron (31% par), odpowiedzialności (29% par) oraz upływowi czasu (28% par).

Co bywa przyczyną porażki? Rozwód spowodowanymi kryzysem finansowym

Natomiast, w przypadkach, w których kryzys finansowy zdołał zniszczyć związek małżeński i skutkował rozstaniem, za najczęstsze przyczyny małżonkowie wymieniali brak starań (54% małżonków), zły charakter małżonka/małżonki (51% małżonków) czy brak zaangażowania (42% małżonków).

Co się dzieje, gdy pojawiają się problemy finansowe w małżeństwie?

Pojawienie się problemów finansowych w małżeństwie stanowi bardzo nieprzyjemny czas dla małżonków. Na początku bardzo często obarczają się oni wzajemnie o kłopoty związane z pieniędzmi. Niestety nie jest to sytuacja, której można zaradzić w jakiś szybki i prosty sposób. Kłótnie o pieniądze są intensywniejsze niż sprzeczki na inne tematy i mają bardziej negatywny wydźwięk. Niewidzialna sieć intencji oplatająca każdą finansową transakcję sprawia, że przypisujemy ukryte motywy każdej decyzji związanej z finansami. Gdy ta delikatna sieć zostanie nadszarpnięta, dochodzi do konfliktów, z reguły poważnych.

W konsekwencji, problemy finansowe stanowią dla małżeństw ciężką próbę. Nie wszystkie pory potrafią sobie z nimi poradzić, ponieważ życie ze sobą w trudnych sytuacjach nie należy do łatwych zadań. To właśnie w finansach tkwi źródło wielu konfliktów, braku porozumienia i brak możliwości kompromisu. Łatwo to zrozumieć, ponieważ nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie problemy stają się mniej skomplikowane, gdy można je rozwiązać w sposób… materialny.

Im częstsze kłótnie o pieniądze, tym większe prawdopodobieństwo rozwodu Małżeństwo kłóci się o wydatki

Warto dodać, iż według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Utah, małżeństwa, które raz w tygodniu kłócą się o pieniądze są o 30% bardziej narażone na rozwód niż pary, dla których ten temat jest powodem niezgody jedynie raz w miesiącu.

Jak radzić sobie z problemami finansowymi w małżeństwie?

Kompromisy i wyrozumiałość

Małżeństwo borykające się z problemami musi sobie radzić, decydując się na kompromisy i wspólne rozwiązania. W takich sytuacjach nie warto szukać winy u drugiej osoby, lecz za wszelką cenę dążyć do porozumienia. Konflikt tutaj nic nie zdziała. Oczywiście realizowanie swoich potrzeb materialnych jest w życiu bardzo ważne – jak już zostało wspomniane to pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji- jednak nie da się zastąpić nimi uczuć, które łączą kochające się pary.

Wsparcie, empatia i szczere rozmowy

W takich sytuacjach najważniejsze jest przede wszystkim wzajemne wsparcie i szczerość. Jedynie wzajemny szacunek i chęć przezwyciężania problemów może pomóc małżeństwom borykającym się z problemami – także finansowymi. Warto także porozmawiać o przeszłości finansowej małżonka/małżonki. Ten aspekt kształtuje jego/jej stosunek do pieniędzy, więc w efekcie ma kluczowe znaczenie dla znalezienia wspólnej płaszczyzny i budowania kompromisów. Należy więc zadać tutaj poniższe pytania:

  • Czy nasz małżonek lub nasza małżonka pochodzi z biednej, czy bogatej rodziny?
  • Czy nie został/została oszukany/oszukana w sprawach finansowych w poprzednich związkach?
  • Czy zarządzanie swoimi pieniędzmi sprawiało mu/jej problem w przeszłości?

Ponadto, należy sobie zdać sprawę, iż choć małżonkowie mogą mieć różne sposoby na codzienne zarządzanie swoimi pieniędzmi, to gdy wiedzą oni, na co oboje wspólnie pracują, będą w stanie podejmować decyzje, które pomogą im zbliżyć się do tych celów.

Po przezwyciężeniu sukcesów małżeństwo staje się dużo silniejsze

Jeżeli para zdoła przezwyciężyć kryzys finansowy, nabierze pewności, że każdy inny kłopot nie będzie już dla nich barierą nie do pokonania, lecz jedynie pewnym trudniejszym etapem, przez który należy wspólnie przejść.

Nie zapominajmy o praktycznych działaniach

A jak w praktyce małżeństwa powinny sobie radzić z problemami finansowymi? W pierwszej kolejności najlepszym działaniem jest przeanalizowanie ile mają pieniędzy i na co mogą je przeznaczać. Następnie należy poszukać skutecznych sposobów na obniżenie wydatków i oszczędzanie, czyli popracować nad płynnością w swoim budżecie domowym. Wartościowe porady dotyczące tej kwestii znajdziesz tutaj.

Czy zatem problemy finansowe mogą zniszczyć związek małżeński? Małżeństwo próbuje sobie poradzić z problemami finansowymi

Niestety tak. Problemy finansowe to bardzo destrukcyjny element wspólnego życia. Jeśli małżeństwo nie wyrazi chęci by rzetelnie i w sposób wyrozumiały oraz zaangażowany przepracować tych kłopotów, to może dojść do rozstania. Co gorsza, stosunkowo często właśnie tak się dzieje.

Napawać optymizmem może natomiast fakt, że 70% małżeństw potrafi skutecznie przezwyciężyć kryzys finansowy. Jednoznacznie wynika z tego, że pozytywne zakończenie jest tutaj jak najbardziej możliwe. Kluczem jest szczerość, wsparcie, dojrzałość, odpowiedzialność, a także podjęcie realnych działań, aby sobie z tym problemem poradzić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments