Nowy rekord w 29. Finale WOŚP

325

Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyZa nami 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce oraz wielu krajach świata (w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych) blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbierało pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. W tym roku jednak przez pandemię koronawirusa Finał WOŚP wyglądał inaczej niż dotychczas. Jaką kwotę udało się zebrać podczas finału? Dowiemy się poniżej.

29. Finał WOŚP – czego dotyczyła tegoroczna zbiórka?

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem „Finał z głową” zbiera środki na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP, podczas którego zbierane są fundusze dla laryngologii. Za zgromadzone w tym roku pieniądze Fundacja WOŚP zamierza zakupić specjalistyczny sprzęt, m.in. wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. W poprzednich 28 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia łącznie ponad miliard złotych.

29. Finał WOŚP – ile zebrano?

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się kwotą 127 495 626 złotych. To o ponad 12 milionów więcej, niż rok temu. W ubiegłym roku WOŚP w czasie Finału zebrała 115 362 894 złote i był to również rekord. To jednak nie koniec – wciąż trwają wyjątkowe licytacje, z których dochód w całości zostanie przeznaczony na fundację WOŚP. W zeszłym roku łączna zebrana kwota wyniosła niemal 187 milionów złotych, więc ten wynik wciąż pozostaje do pobicia.

O jakich licytacjach mowa? W tej chwili najpopularniejszą jest książka “Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej” Radka Kotarskiego w pakiecie z… Ferrari F430 F1. W tym momencie kwota licytacji przekracza 450 tysięcy złotych, a zakończy się ona dopiero 14 lutego.

Ogromne zainteresowanie budzi także licytacja wyjątkowej i historycznej koszulki Roberta Lewandowskiego, w której wraz z drużyną Bayern Monachium zwyciężył w Finale Ligi Mistrzów UEFA 2020. W tej chwili kwota przekracza 72 tysiące złotych. Licytacja zakończy się 5 lutego.

Inne bardzo ciekawe i popularne licytacje to:

  • Autobus Solaris U18 od Miejskich Zakładów Autobusowych (aktualnie cena przekracza 50 tysięcy PLN)
  • Rakieta oraz pamiątkowa piłka z French Open od Igi Świątek (aktualnie cena przekracza 47 tysięcy PLN)
  • Rzeźba 'La Donna del Lago' od Rafała Olbińskiego (aktualnie cena przekracza 33 tysiące PLN)

29. Finał WOŚP – jak wyglądała tegoroczna zbiórka?

Z powodu pandemii nie zaplanowano dużych imprez plenerowych związanych z Finałem WOŚP – tak jak ma to miejsce od lat. Jednak nie zmienia to faktu, że pewne wyjątkowe wydarzenia miały miejsce.

Zbiórka w Warszawie

W Warszawie na Placu Defilad stanął wielki namiot, gdzie w niedzielę odbywały się koncerty i działał główny sztab WOŚP. O godzinie 20 w całej Polsce odbyło się jedno z kulminacyjnych wydarzeń finału – Światełko do Nieba. Pięknie podświetlone budynki oraz fajerwerki można było oglądać w wielu miastach w kraju. Na Placu Defilad zrealizowano pokaz świetlny. Na wielkiej piramidalnej konstrukcji umieszczono ponad 170 punktów świetlnych, które rozjaśniły niebo. Świetlny spektakl był połączony z pirotechniką. Cała konstrukcja piramidy ważyła łącznie około 68 ton.

Zbiórki w Białymstoku

W Białymstoku przez kilka godzin jeździł Orkiestrobus, który zatrzymywał się na przystankach autobusowych w centrum miasta. Przy każdym takim postoju występowali lokalni artyści i odbywały się licytacje.

Kwestowanie we Wrocławiu

Po Wrocławiu jeździł zabytkowy dziewiętnastowieczny tramwaj przerobiony na wersję meksykańską. Udekorowano go kaktusami, a z głośników płynęła muzyka latynoska. W tramwaju kwestowali wolontariusze WOŚP.

Zbiórki w Łódzi

W Łodzi z dachu budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przed południem zjechali alpiniści, naklejali serca WOŚP na szybach szpitala, machali do przebywających na salach małych pacjentów. Natomiast na ulicy Piotrkowskiej 80 gotowana była zupa pho z myślą o wolontariuszach. Jednak każdy, kto chciał jej spróbować, miał tę możliwość – po uzupełnieniu puszki WOŚP.

Wolontariusze na ulicach Krakowa

Podczas niedzielnego „Finału z głową” na ulicach Krakowa spotkać można było około 1,5 tysiąca wolontariuszy działających przy sześciu sztabach. Po raz dziesiąty skarbonka WOŚP stanęła u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Wieszcz – jak każdy wolontariusz – miał identyfikator, w tym roku o numerze „40 i 4”, co jest nawiązaniem do III części „Dziadów”.

Zbiórki w Poznaniu

W Poznaniu jeden ze sztabów WOŚP przygotował dla mieszkańców grę terenową polegającą na odnalezieniu usytuowanych w różnych punktach miasta sześciu dużych czerwonych serc. Osoby, które opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcia wszystkich, otrzymały nagrody.

Inne możliwości wspierania WOŚP

Poza klasycznymi wpłatami do kolorowych puszek WOŚP i licytacjami można także wesprzeć tegoroczny cel Fundacji w inny sposób. Mowa tutaj o takich metodach, jak:

  • SMS
  • eSkarbonka
  • Przelew na telefon BLIK
  • Wpłata online
Poprzedni artykułCD Projekt i Valve otrzymali pozew w USA
Następny artykułWiemy, kiedy uczniowie wrócą do szkół
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments