Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – historia

2371
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to największa pozarządowa organizacja charytatywna non-profit w Polsce. Od samego początku jej prezesem jest Jerzy Owsiak i to właśnie z jego inicjatywy została ona założona w marcu 1993 roku. Jej najważniejszym celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia osób chorych, a w szczególności dzieci i seniorów oraz działanie na rzecz poprawy ich zdrowia.

Każdego roku w styczniu odbywa się wielka ogólnopolska akcja zwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbywają się na niej koncerty i inne imprezy towarzyszące, a wolontariusze zbierają pieniądze do puszek, za które kupowany jest sprzęt medyczny dla pacjentów. Prowadzone są także aukcje internetowe, w które chętnie włączają się znane polskie osobistości przekazując na licytację cenne pamiątki. Poniżej zostanie przedstawiona historia tej wspaniałej fundacji, konkretnie wszystkich 28 finałów, które do tej pory miały miejsce.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – początki

Nazwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została wymyślona przez Jerzego Owsiaka w 1991 roku. Pierwsza zbiórka została zorganizowana 3 stycznia stycznia 1993. Pieniądze gromadzono dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Finał z akcji został zorganizowany w studiu TVP2 i wyemitowany przez tę stację. Wówczas zebrano aż 1,54 miliona dolarów amerykańskich, co znacznie przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

2 marca tego samego roku Jerzy Owsiak założył Fundację i dzięki tej kwocie mógł zakupić sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, lecz także dla dziesięciu innych oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce.

Drugi Finał odbył się 2 stycznia 1994. Tematem przewodnim była pomoc szpitalom noworodkowym, a konkretnie zakup inkubatorów z Japonii, które zapoczątkowały ogromny rozwój neonatologii. Zebrano 1,93 miliona dolarów, dzięki czemu udało się kupić 160 egzemplarzy tych urządzeń.

Trzeci Finał odbył się 8 stycznia 1995. Tym razem celem był zakup sprzętu dla klinik onkologicznych, w tym rezonansu magnetycznego. Udało się ten zamiar osiągnąć, a łącznie zebrano 2,82 miliony USD.

Czwarty Finał odbył się 7 stycznia 1996 i poświęcony był ratowaniu życia dzieci, które uległy wypadkom. Zebrano 2,54 miliony dolarów, po raz pierwszy nie udało się więc pobić rekordu sprzed roku.

Piąty Finał odbył się 5 stycznia 1997, a jego celem było ratowanie dzieci z chorobami serca. Tym razem ustanowiono nowy rekord, zebrano 3,06 miliony USD. Co więcej, po wielkiej powodzi w południowej Polsce, Fundacja spontanicznie przygotowała 157 transportów z pomocą.

Szósty Finał odbył się 4 stycznia 1998 i ponownie poświęcony był ratowaniu życia dzieci, które uległy wypadkom. Tym razem udało się jednak zebrać 3,54 miliony dolarów.

Siódmy Finał odbył się 10 stycznia 1999, a jego celem było ratowanie życia noworodków. Udało się zebrać 4,52 miliony USD, dzięki czemu dodatkowo zorganizowano transport lekarstw dla uchodźców z Albanii.

Ósmy finał odbył się 9 stycznia 2000, a jego celem było ratowanie życia dzieci z chorobami nerek. Zebrano aż 6,09 milionów dolarów.

Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy w XXI wieku

Dziewiąty Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 7 stycznia 2001 roku. Tematem przewodnim była diagnostyka noworodków i niemowląt. Zebrano 6,11 milionów dolarów, a co więcej udało się uruchomić dwa bardzo ważne programy:

  • Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków
  • Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą

Dziesiąty Finał odbył się 13.01.2002 i od tego roku to wydarzenie cyklicznie odbywa się w drugą niedzielę stycznia (z wyjątkiem 2017). Ta jubileuszowa edycja poświęcona była ratowaniu życia dzieci z wadami wrodzonymi. Zebrano 6,85 milionów USD, a co więcej uruchomiono Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Po raz pierwszy zakupiono także sprzęt dla hospicjów.

Jedenasty Finał odbył się 12 stycznia 2003. Tym razem celem był zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych. Zebrano 7,7 milionów dolarów oraz uruchomiono Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Dwunasty Finał odbył się 11 stycznia 2004. Ponownie celem był zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych. Zebrano 6,92 milionów USD. Powstał także Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą oraz otwarto Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn, w którym naucza się pierwszej pomocy.

Trzynasty Finał odbył się 9 stycznia 2005 roku. Tym razem gromadzono środki na nowoczesne metody diagnostyki oraz leczenia w neonatologii i pediatrii. Zebrano aż 9,86 milionów dolarów i dodatkowo zorganizowano pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance – aż cztery kontenery pełne sprzętu medycznego zostały wysłane do pięciu szpitali.

Czternasty Finał odbył się 8 stycznia 2006. Poświęcony był ratowaniu życia dzieci poszkodowanych w wypadkach. Zebrano 9,66 milionów USD, dzięki czemu udało się kupić m.in. 120 defibrylatorów AED. Po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiono także sprzęt dla pięciu specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej.

Piętnasty Finał odbył się 14 stycznia 2007. Ponownie poświęcony był ratowaniu życia dzieci poszkodowanych w wypadkach. Zebrano 9,35 milionów dolarów.

Szesnasty Finał odbył się 13 stycznia 2008. Tym razem gromadzono środki na dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Zebrano rekordowe 13,88 milionów USD.

Siedemnasty Finał miał miejsce 11 stycznia 2009. Tematem przewodnim było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Zebrano 11,01 milionów dolarów, a dodatkowo powstał Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci.

Osiemnasty Finał odbył się 10 stycznia 2010. Ponownie tematem przewodnim było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Zebrano rekordowe 14,09 milionów USD.

Finały WOŚP w drugiej dekadzie XXI wieku

Dziewiętnasty Finał odbył się 9 stycznia 2011. Tym razem gromadzono środki na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami nefrologicznymi i urologicznymi. Zebrano 15,61 milionów dolarów.

Jubileuszowy dwudziesty Finał miał miejsce 9 stycznia 2012. Gromadzono środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Zebrano 16,22 miliony USD, a dodatkowo zakupiono kilkadziesiąt maszyn do pisania dla niewidomych dzieci w ośrodku misyjnym w miejscowości Kibeho w Rwandzie.

Dwudziesty pierwszy Finał odbył się 13 stycznia 2013 i poświęcony był ratowaniu dzieci oraz godnej opiece medycznej seniorów. Zebrano 16,43 miliony dolarów.

Dwudziesty drugi Finał odbył się 12 stycznia 2014. Tym razem gromadzono środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godną opiekę medyczną seniorów. Zebrano 17,22 miliony dolarów.

Dwudziesty trzeci Finał odbył się 11 stycznia 2015 roku. Tym razem celem było podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godna opieka medyczna seniorów. Zebrano 13,28 milionów dolarów.

Dwudziesty czwarty Finał odbył się 10 stycznia 2016. Gromadzono środki na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz godną opiekę seniorów. Zebrano rekordowe 18,14 milionów USD.

Dwudziesty piąty Finał odbył się 15 stycznia 2017. Tym razem poświęcony był ratowaniu życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnieniu godnej opieki medycznej seniorom. Zebrano aż 25,92 milionów dolarów.

Dwudziesty szósty Finał odbył się 14 stycznia 2018. Tematem przewodnim było wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Zebrano 37,16 milionów USD.

Dwudziesty siódmy Finał odbył się 13 stycznia 2019. Tym razem celem był zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych. Zebrano 46,97 milionów USD, czyli 176 milionów złotych. Powstał także Program Diagnostyki Chorób Reumatycznych u Dzieci, a łączna liczba środków uzyskanych podczas wszystkich finałów przekroczyła miliard złotych.

Tegoroczny, dwudziesty ósmy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 12 stycznia. Tematem przewodnim było zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Zebrano rekordowe 186 milionów złotych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – najwięksi darczyńcy

Dla najhojniejszych darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczona jest specjalna akcja. Licytuje się na niej Złote Serduszka, trzy podczas każdego roku.

Jaka była najwyższa kwota, za którą nabyto tę pamiątkę? Aż 1,2 miliona złotych. Za tyle Złote Serduszko nabyła firma Bio-Gen w 2019 roku. Co ciekawe to już jej piąte w kolekcji, udało jej się wygrać jedną z trzech aukcji także w 2018, 2017, 2015 oraz 2014.

Wiceliderem zestawienia jest przedsiębiorca Roman Roszkiewicz, który ma cztery Złote Serduszka, w tym za zeszłoroczne także zapłacił ponad milion złotych.

Natomiast, jeśli chodzi o największą jednorazową wpłatę w historii, to do tej pory nikomu nie udało się pobić partnera Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mBanku. W 2018 roku przekazał on aż 7 milionów złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments