Znamy najbogatszych Polaków!

730

„Forbes” opublikował najnowszy ranking najzamożniejszych Polaków. Kto znalazł się w czołówce?

Najbogatszy Polak

Michał Sołowow, właściciel Synthosu i Cersanitu, z majątkiem wycenianym na 15,5 mld zł, pozostaje nadal najbogatszym Polakiem. I to mimo tego, że, jak wyliczył magazyn, jego majątek skurczył się o 0,7 proc.

Ściga go Tomasz Biernacki, za którym stoi sieć sklepów Dino. Jego majątek wzrósł o 61 proc. Dziś jest warty 13,14 mld zł.

Podium domyka właściciel Polsatu, czyli Zygmunt Solorz-Żak. Ma obecnie 13,1 mld zł. To ok. 9 proc. więcej niż przed rokiem.

Dalej na liście mamy Jerzego Staraka. Rok temu to on był trzeci w rankingu, dziś jest na 4. pozycji. Jego majątek szacowany jest na niemal 12,9 mld zł.

Na piątym i szóstym miejscu są Dominika i Sebastian Kulczykowie. Córka Jana Kulczyka stoi za Polenergią (majątek warty 7,6 mld zł), zaś jej brat to prezes Kulczyk Investments. Może pochwalić się majątkiem 6,4 mld zł.

Rodzeństwo ściga Rafał Brzoska, czyli twórca InPostu i Paczkomatów. Za sprawą pandemii i lockdownu usługi jego spółki zyskały na znaczeniu i dziś cieszą się wielką popularnością. Biznesmen może przez to pochwalić się 5,7 mld zł.

Za nim mamy Zbigniewa i Mateusza Juroszków. Ten pierwszy to właściciel firmy deweloperskiej Atal, z kolei drugi to prezes zakładów bukmacherskich STS. Razem mają 4,8 mld zł.

Na miejscu 9. uplasowali się Maciej i Małgorzata Adamkiewicz. Łącznie mają 4,7 mld zł i stoją za firmą Adamed. Pierwszą dziesiątkę zamyka Paweł Marchewka, prezes producenta gier, firmy Techland. Ma fortunę wartą 4,1 mld zł.

Warto dodać, że podane powyżej kwoty dot. całego majątku miliarderów (łącznie z udziałami w ich spółkach), więc wartości te są płynne. Nie oznacza to, że ludzi ci posiadają tak gigantyczne oszczędności!

Zmiany, jakie wprowadził COVID

Jak dodaje „Forbes”, majątki najbogatszych rosną. I to mimo pandemii i kryzysu gospodarczego. „W porównaniu z ubiegłym rokiem, wartość aktywów biznesowych kontrolowanych przez stu największych polskich przedsiębiorców zwiększyła się o 34 mld zł i przebiła 210 mld złotych. Wycena zgromadzonego przez nich majątku spuchła w tym czasie o 16,2 proc., czyli więcej niż w 2019 roku, gdy wzrost wynosił 15,7 proc.” – podsumował magazyn.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments