Zmiany zasad w Polskim Ładzie – co proponuje rząd?

348

Dziś na specjalnej konferencji rząd przedstawił projekt ustawy podatkowej w wersji uwzględniającej wnioski z konsultacji społecznych. Dzięki kolejnym korektom w Polskim Ładzie przedsiębiorcy będą mogli jednak zmienić formę opodatkowania także w trakcie trwania roku podatkowego. Zmienić mają się także formularz PIT-2, zasady rozliczania pracujących seniorów oraz kilka innych istotnych przepisów podatkowych.

Przedsiębiorcy ponownie będą mogli wybrać formę opodatkowania Grafika prezentująca kobietę i formularz podatkowy

Zacznijmy od tego, że już 24 marca rząd zapowiedział w ramach naprawiania Polskiego Ładu obniżkę stawki PIT z 17% do 12%, likwidację ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców oraz zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Następnie rozpoczęły się konsultacje społeczne. Podczas nich mali przedsiębiorcy podnosili, że rząd zmienia reguły już w trakcie gry, więc oni również by chcieli. Przypominali, że do 20 lutego musieli wybrać formę opodatkowania, ale po zmianie zasad wcale nie musi być już ona dla nich opłacalna.

Rząd ugiął się pod presją przedsiębiorców

Ostatecznie rząd ugiął się pod ich presją i dziś zapowiedział, że zezwoli na zmiany także w roku podatkowym. Wprowadzona ma zostać więc ponowna możliwość wyboru formy opodatkowania. Zmiany będzie można dokonać już od 1 lipca. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 roku.

Co bardzo istotne, to przepis epizodyczny, tylko dla tego roku. W kolejnych latach przedsiębiorcy już normalnie będą mogli wybrać sposób opodatkowania, natomiast w tym roku podatkowym cały czas będzie obowiązywać możliwość wyboru pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

Ponadto, wiceminister finansów Artur Soboń zaznaczył, że czas do 30 kwietnia będzie zarówno terminem rozliczenia się przedsiębiorców z urzędem skarbowym, jak i na ponowny wybór sposobu opodatkowania w ramach rozliczenia rocznego. Terminy te zostały więc ujednolicone i tak już zostanie.

Pozostałe zmiany w Polskim Ładzie

Zmiany w PIT-2

Po konsultacjach społecznych zmienić ma się również formularz PIT-2. Rząd chce z niego uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie. Ponadto, w PIT-2 ma być zawarty cały katalog kwestii, które będzie można zaznaczyć, wybrać i one będą obowiązywały przy naszym rozliczeniu podatkowym. Co ważne, chodzi tu tylko o kwotę wolną, ale również koszty uzyskania przychodu oraz to czy chcemy się rozliczać wspólnie z małżonkiem. Według wiceministra Sobonia to duże ułatwienie.

Możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach dopiero od 1 stycznia 2023

Przełożone zostało również wejście w życie z 1 lipca 2022 na 1 stycznia 2023 roku możliwości dzielenia proporcjonalnie kwoty wolnej w zaliczkach oraz kwoty wolnej w zaliczkach, jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne.

Likwidacja ulgi Pałacyk Plus Piękny, zabytkowy dwór

W nowych przepisach zlikwidowana zostanie również ulga związana z obrotem zabytkiem. Wiceminister Soboń podkreślił jednak, że jeśli ktoś będzie chciał inwestować, remontować taki zabytek, to pod ścisłą kontrolą konserwatora, po akceptacji na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł takiego odliczenia podatku dokonać.

Ujednolicenie zasad rozliczania seniorów

W nowym projekcie ustawy podatkowej ujednolicone mają zostać także zasady rozliczania się seniorów, którzy zdecydowali się dorabiać na emeryturze. Teraz PIT-0 ma obejmować także pracujących emerytów, którzy już świadczenie pobierali, ale z niego zrezygnowali na czas wykonywania pracy.

Diety państwowe bez składki zdrowotnej

Wiceminister zapowiedział również, że diety za udział w komisjach wyborczych czy na egzaminach państwowych nie będą już obciążone składką zdrowotną. W tym przypadku zaproponowany został limit diet bez tej składki w wysokości 6 tysięcy złotych.

Praca parlamentarne ruszą jeszcze w kwietniu

Prace parlamentarne nad nową ustawą podatkową, wprowadzającą zmiany w Polskim Ładzie mają rozpocząć się przed końcem kwietnia. Co istotne, projekt może jeszcze ulegać korektom.

Polacy sporo zaoszczędzą Mężczyzna

Według zapowiedzi Sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Polski Piotra Müllera dzięki powyższym zmianom Polacy w podatkach zapłacą aż o 40 miliardów złotych mniej. Ponadto, aż 13 milionów podatników zyska na tych zmianach. Pozostali Polacy są natomiast w takiej sytuacji, że po prostu nie ma możliwości, by przez prostą obniżkę na skali zapłacili niższe podatki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments