Dziś rząd ogłosił szereg zmian, które czekają nas w najbliższym czasie. Najpierw Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zniesienie obostrzeń związanych z COVID-19. Następnie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Ministerstwo Finansów rekomenduje bardzo istotne zmiany w systemie podatkowym, będące w zasadzie korektą założeń Polskiego Ładu. Co konkretnie mają wnieść reformy? Zacznijmy od kluczowego elementu, czyli projektu obniżki stawki PIT:
Obniżka PIT do 12% 
Głównym elementem rekomendowanych zmian w systemie podatkowym jest obniżka stawki PIT z 17% do 12%. Obejmie ona dochody do poziomu 120 tysięcy złotych, osiągane nie tylko przez osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców.
Likwidacja ulgi dla klasy średniej
Kolejny z pomysłów zakłada wycofanie się rządu z ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie w ustawie ma pojawić się gwarancja, że mimo likwidacji ulgi podatnicy na tej zmianie nie stracą. Co ciekawe, nawet w sytuacji jeśli mieliby stracić, to wówczas ma pojawić się możliwość dalszego korzystania z tej ulgi. Na jakiej podstawie? Tego na razie nie wiadomo.
Limity składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Rząd zaprezentował również inny sposób obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Chodzi o tych, którzy rozliczają podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową. Pojawią się tutaj limity. Dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym będzie to 8700 złotych składek odliczane od dochodu, dla ryczałtu – 50% zapłaconych składek, a dla rozliczających się kartą podatkową – 19% zapłaconej składki.
Co istotne, prowadzący działalność gospodarczą nie będą mogli zmienić formy rozliczania podatku dochodowego, ponieważ termin na wybór formy opodatkowania minął 20 lutego. Jednak zmiany w Polskim Ładzie mają być tak skonstruowane, że nie stracą, nawet jeśli zmienili w tym roku formę rozliczania podatku dochodowego.
Zmiana limitu zarobków dzieci przy uldze podatkowej
Dla rodziców istotna będzie również zmiana limitu zarobków dzieci na potrzeby podatkowe. Dziś z ulgi na dziecko korzystać mogą tylko rodzice, których dzieci nie zarabiają więcej niż 3089 złotych rocznie. Limit ten ma zostać podniesiony do 16 061,28 PLN.
Powrót możliwości wspólnego rozliczania podatku z dzieckiem przez samotnych rodziców
Rząd chce wycofać się również ze zmian dla samotnych rodziców. Ma powrócić możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem, dzięki czemu tacy podatnicy dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych. Zniknie natomiast wprowadzona Polskim Ładem ulga 1500 złotych dla takich osób.
Na proponowanych zmianach podatkowych zyska blisko 13 milionów podatników, a koszt dla budżetu państwa wyniesie 15 miliardów złotych rocznie. Wyżej wymienione propozycje Ministerstwa Finansów na zmiany w podatkach zostaną przekazane do konsultacji społecznych. Jeśli proponowane zmiany zyskają akceptację parlamentu, zostaną wprowadzone od 1 lipca 2022 roku.