Zmiana warunków współpracy przy “Projekcie Gemini”? Akcje PCF Group w dół

Udostępnij

PCF Group podjęło z długoletnim wydawcą grupy – Square Enix – strategiczne rozmowy na temat kształtu gry “Projekt Gemini” i warunków współpracy nad tą produkcją, realizowanym przez PCF Group w Europie, w modelu work-for-hire na rzecz wydawcy.

PCF Group zasygnalizowało, że ocenia jako wysoce prawdopodobne, iż w przyszłości realizacja “Projektu Gemini” nie będzie kontynuowana przez Grupę na dotychczasowych zasadach komercyjnych.

Informacja ta wywołała panikę wśród akcjonariuszy PCF Group. W efekcie, kurs papierów wartościowych tej spółki gamingowej spadł wczoraj o 5,6%.

Co dalej z “Projektem Gemini”? Gamedev

Zacznijmy od tego, że “Projekt Gemini” był już w fazie produkcyjnej. Gra powstawała na Unreal Engine 5. Jeszcze w maju członkowie zarządu PCF Group zaznaczali, że wydawca na pewno nie wycofa się z projektu, który wszedł już w fazę produkcyjną.

W opublikowanym wczoraj rano komunikacie możemy jednak przeczytać, że “na datę niniejszego raportu bieżącego Grupa kontynuuje prace nad Projektem Gemini na rzecz Wydawcy na zasadach określonych w zawartej przez strony umowie. Jednakże, w oparciu o prowadzone rozmowy, Zarząd ocenia jako wysoce prawdopodobne, iż w przyszłości realizacja Projektu Gemini nie będzie kontynuowana przez Grupę na dotychczasowych zasadach komercyjnych”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W oficjalnym komunikacie podano również, że “obecny etap rozmów z Wydawcą nie pozwala jeszcze przesądzić o kierunku i zakresie potencjalnych zmian dotyczących zasad współpracy stron”.

Zarząd poinformował także, że pracuje nad analizą wpływu scenariuszy będących przedmiotem tych rozmów na plany rozwojowe projektów realizowanych przez Grupę w ramach zaktualizowanej strategii Grupy opublikowanej 31 stycznia.

Powyższy komunikat został jednoznacznie negatywnie oceniony przez analityków. Podkreślają oni bowiem, że przychody generowane z “Projektu Gemini” w pierwszym półroczu 2023 odpowiadały za aż 93% całości przychodów PCF Group.

Analitycy Domu Maklerskiego BDM zwrócili nawet uwagę, że potencjalne obniżenie budżetu produkcyjnego “Projektu Gemini” będzie wiązało się z pogorszeniem sytuacji finansowej spółki. A to z kolei może zmusić PCF Group do rewizji aktualnej strategii i wstrzymania części prowadzonych nowych projektów, bądź przeprowadzenia kolejnej emisji akcji.

Akcje zniżkują

Wyżej opisywany komunikat zdecydowanie zaniepokoił nie tylko analityków, ale i uczestników rynku. Akcjonariusze PCF Group podczas wczorajszej sesji masowo zbywali swoje papiery wartościowe, przez co ich kurs przecenił się o 5,6%. Dziś sytuacja się ustabilizowała – w tej chwili akcje spółki tanieją o 0,3%.

Wykres akcji spółki PCF Group

O PCF Group

PCF Group jest dynamicznie rozwijającym się producentem gier wideo specjalizującym się w grach z gatunku shooter, który współpracuje z wiodącymi, międzynarodowymi wydawcami gier.

PCF Group prowadzi założone w 2002 roku studio produkcyjne People Can Fly, które jest jednym z trzech najbardziej doświadczonych polskich producentów gier z segmentu AAA. Wśród gier wyprodukowanych przez People Can Fly znajdują się nagrodzone tytuły, które zdobyły uznanie graczy i mediów na całym świecie, takie jak: „Painkiller”, „Bulletstorm” oraz „Gears of War: Judgment”.

Celem strategicznym PCF Group jest wygenerowanie co najmniej 3 miliardów złotych łącznych przychodów w latach 2023-2027, czyli niemal pięciokrotnie więcej niż w latach 2018-2022.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również