Złoto najdroższe od stycznia 2021 – inwestorzy szukają safe haven

379

Atak Rosji na Ukrainę odcisnął swoje piętno na większości rynków finansowych i kapitałowych. W pierwszej kolejności widoczna jest dość oczywista zależność – inwestorzy uciekają od ryzykownych instrumentów finansowych i poszukują bezpiecznych przystani. Najmocniej na tym zyskuje oczywiście złoto, którego kurs jest już najwyższy od stycznia 2021 roku.

Atak Rosji na Ukrainę

W czwartek przed godziną 4 rano prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji „z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu”, czyli tak zwane republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Tym samym rozpoczęła się wojna w Ukrainie, a rosyjskie siły rozpoczęły atak na ukraińskie miasta i obiekty w całym kraju.

Złoto najwyżej od ponad roku

Jak to zwykle bywa w czasach niepewności gospodarczej, inwestorzy zaczęli transferować swój kapitał z ryzykownych rynków – takich jak akcje spółek technologicznych czy kryptowaluty – do tak zwanych bezpiecznych przystani. A jak wiadomo, za najistotniejszą z nich uchodzi złoto. W efekcie, kurs tego kruszcu znalazł się w trendzie wzrostowym już na początku lutego, gdy nasilił się kryzys geopolityczny oraz nastąpił impas w relacjach Rosji z krajami Zachodu w sprawie Ukrainy.

Do prawdziwego wystrzału doszło jednak dopiero dziś, po rzeczywistym rozpoczęciu zbrojnej inwazji. W konsekwencji kurs złota zdołał w końcu pokonać silny opór zlokalizowany na poziomie 1910 dolarów za uncję, który testowany był już zarówno w czerwcu ubiegłego roku jak i w ostatnich dniach.

To jednak nie był koniec wielkiej zwyżki. Dziś w godzinach porannych złoto osiągnęło nawet kurs 1949 USD za uncję. To najwyższa cena od 6 stycznia 2021 roku. A wydaje się, że to nadal nie koniec wzrostów. W chwili pisania tego tekstu cena złota wynosi ponad 1948 dolarów, a zmienność na rynku pozostaje wysoka. Wydaje się zatem, że złoto może nawet zaatakować opór, który powstrzymał rajdy wzrostowe w styczniu 2021 i listopadzie 2020. Znajduje się on na poziomie 1960 USD za uncję.

Wykres złota

Rekordowy kurs złota w PLN

Warto także dodać, że z punktu widzenia polskiego inwestora złoto jest najdroższe w historii. Po raz pierwszy cena tego metalu szlachetnego przekroczyła bowiem 8 tysięcy złotych za uncję. W chwili pisania tego tekstu wynosi 8026 PLN za uncję. Należy jednak mieć świadomość, że po tej cenie nie dostaniemy fizycznej sztabki lub monety bulionowej. Za fizycznie istniejące złoto musimy zapłacić dodatkową premię. W efekcie uncjowa sztabka lub moneta będzie nas dziś kosztować już ponad 8500 złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments