Złoto inwestycją 2023-2024 roku! Jak kruszce szlachetne chronią przed inflacją?

Dlaczego Polacy tak kochają złoto - Polak Inwestor

“Polak Inwestor” to nowy program emitowany na kanale Portfel Polaka, prowadzony przez Izabelę Kozakiewicz, która wyjaśni, jak Polacy podchodzą do finansów i inwestycji, w co i po co inwestują swoje pieniądze oraz co powstrzymuje Polaków przed rozpoczęciem inwestowania.

W pierwszym odcinku programu Izabela Kozakiewicz i Michał Tekliński – prezes goldsaver.pl, omawiają temat inwestowania w kruszce szlachetne. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym kierują się Polacy sięgając po kruszce?

Ostatnie trzy lata na całym świecie były okresem życia wśród “czarnych łabędzi”. Mowa tutaj o pandemii COVID-19, kryzysie energetycznym i wojny na Ukrainie.

Kruszce – a zwłaszcza złoto – są zaś traktowane jako fundament, gdyż odkąd tylko kształtowała się ludzka cywilizacja zawsze były one czymś, co ludzie chcieli mieć ze sobą, co zapewniało im poczucie bezpieczeństwa, gdyż stanowiły one pożądany, twardy element majątku.

Jak zmienia się zainteresowanie kruszcami w ostatnich, “inflacyjnych” latach?

W okresie ostatnich trzech lat ludzie znów zaczęli szukać takiego fundamentu, aktywa fizycznego, zapewniającego poczucie bezpieczeństwa. Tę rolę idealnie spełniło zaś złoto, gdyż intuicyjnie każdy z nas czuje, że ma ono dużą wartość.

Jednocześnie, w Polsce ogromna część społeczeństwa nadal nie wie, jak nabyć złoto i gdzie je przechowywać. Myśląc o złocie, większość z nas wyobraża sobie dużą, ciężką sztabę złota, podczas gdy jednouncjowa sztabka jest niewiele większa od karty kredytowej, można ją nawet nosić w portfelu.

2022 rok był rekordowy, jeśli chodzi o złoto. W Polsce w tym okresie sprzedało się aż 18 ton złota inwestycyjnego. Dla porównania, w roku 2019 sprzedało się w Polsce zaledwie 5 ton złota inwestycyjnego.

W efekcie, Polska stała się najszybciej rozwijającym się rynkiem złota w Europie, a przed naszym krajem obecnie rysują się dalsze perspektywy wzrostu w tym zakresie.

Jak wiele osób w Polsce oszczędza?

Obecnie mniej więcej ⅓ Polaków oszczędza. Zdecydowana większość z nich w ramach oszczędzania trzyma jednak po prostu swoje środki na koncie, co w dobie wysokiej inflacji nie jest najlepszym pomysłem.

Złoto drożeje przez konflikt na Bliskim Wschodzie?

Obecnie, przez wybuch konflikt na Bliskim Wschodzie znów mamy do czynienia ze zdecydowanym wzrostem kursu złota.

Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na inwestycje Polaków?

Nie ma żadnych wątpliwości, że tuż po wybuchu wojny mieliśmy w Polsce do czynienia z ogromnym wzrostem popytu na złoto inwestycyjne. Nie zmienia to faktu, że w dłuższej perspektywie wojna na Ukrainie mimo wszystko nie wpłynęła znacząco na podejście Polaków do inwestowania.

Jak Polacy oceniają swój poziom wiedzy na temat inwestowania?

Większość Polaków uważa, że ich wiedza na temat inwestowania jest bardzo mała. Co istotne, nasi rodacy najczęściej czerpią wiedzę o inwestowaniu z blogów i vlogów.

Jak wygląda podejście różnych pokoleń do aktywów kruszcowych?

Po złoto inwestycyjne w sposób stacjonarny zdecydowanie najczęściej sięgają starsi inwestorzy, osoby z dużym doświadczeniem zawodowym. Z platform internetowych do kupowania złota częściej korzystają natomiast młodzi ludzie.

Co jest pozytywnym zaskoczeniem badania Polak Inwestor, a co zasmuca?

Pozytywnym zaskoczeniem badania Polak Inwestor jest fakt, że nasi rodacy deklarują ogromną chęć do inwestowania we własną edukację. Inną pozytywną niespodzianką dla Michała Teklińskiego był fakt, że zainteresowanie polskich inwestorów kruszcami jest tak duże.

Negatywnym zaskoczeniem okazał się zaś fakt, że wartość nieruchomości w portfelu inwestycyjnym Polaków jest stosunkowo niska.

Po jaką wiedzę kupujący zwykle przychodzą, gdy chcą nabyć złoto?

W pierwszej kolejności osoby zainteresowane nabyciem złota zadają pytanie, czy nie stracą na takiej inwestycji. Odpowiedź na to pytanie zawsze jest jedna – złoto to inwestycja długoterminowa, w wieloletnim horyzoncie czasowym nie ma co obawiać się możliwości poniesienia straty, gdyż złoto zyska na wartości.

Jaką formę złota inwestycyjnego wybrać?

Wszystko zależy od osobistych preferencji, obie opcje z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego są równie dobre.

Jak i gdzie przechowywać złoto inwestycyjne?

Osoby nabywające złoto inwestycje odbierają je z miejsca zakupu i chowają w sobie tylko wiadomym miejscu. Skrytki depozytowe w bankach absolutnie nie cieszą się dziś popularnością.

Czy inwestorzy często wracają, aby dokonywać kolejnych zakupów złota?

Inwestor, który odbierze swoją sztabkę, zacznie być w fizycznym posiadaniu złota, najczęściej w przyszłości dokonuje kolejnych zakupów tego kruszcu.

Jak wygląda niemiecki rynek złota?

Jeszcze w 2018 roku niemiecki rynek złota był 20 razy większy od polskiego. Dziś jest już tylko 10 razy większy, co oznacza, że Polska dość szybko dogania swojego zachodniego sąsiada pod tym kątem.

Warto przy tym jednak zaznaczyć, że niemieckie społeczeństwo jest zamożniejsze od polskiego, dlatego dziś niemieccy inwestorzy regularnie nabywają większe sztabki złota niż Polacy. W naszym kraju największym zainteresowaniem cieszy się sztabka o masie 1 uncji, a w Niemczech – o masie 4 uncji.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments