Jak wygląda poparcie dla poszczególnych części Zjednoczonej Prawicy?

0
Jarosław Kaczyński

Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl zbadała, jak odejście Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy wpływa na notowania koalicji. Okazuje się, że odejście Porozumienia nie zmieni mocno poparcia dla całej koalicji.

Zjednoczona Prawica się rozpada?

Porozumienie odeszło z Zjednoczonej Prawicy. Warto więc zadań pytanie, jak wpłynie to na poparcie dla całej koalicji.

„Którą z poniższych partii popiera Pan/Pani najbardziej i zagłosowałaby Pani/ zagłosowałby Pan na nią gdyby startowały oddzielnie?” – zapytała pracownia Social Changes. Oczywiście można było wskazać PiS, Porozumienie lub Solidarną Polskę.

Nie mamy dobrych wieści dla Jarosława Gowina. Okazuje się, że Porozumienie popiera tylko 1 proc. ankietowanych – wyborców obecnej koalicji.

Co ciekawe, na Solidarną Polskę głos chce oddać aż 7 proc. badanych, którzy są zwolennikami Zjednoczonej Prawicy.

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się zaś aż 87 proc. poparciem, najwyższym z tej trójki. 5 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy nie potrafiło jednak wskazać żadnej partii.

Porozumienie odchodzi

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zdecydował w tym tygodniu, że jego partia wychodzi z koalicji rządzącej. Do tego zakłada nowe koło w Sejmie. Nie wiadomo, czy docelowo nie dołączy do Koalicji Polskiej lub nawet Koalicji Obywatelskiej (to jednak mniej realistyczny scenariusz).

– Dwa dni temu PiS zakończyło funkcjonowanie Zjednoczonej Prawicy. W związku z tym podjęliśmy decyzję o utworzeniu koła parlamentarnego. Zachowujemy wierność prawicy i wierność wyborcom, którzy obdarzyli nas zaufaniem – powiedział niedawno Gowin.

Dodał, że od teraz Porozumienie „idzie własną drogą”. – Jest nas mniej, ale wiemy, co nas łączy, w związku z tym jesteśmy silniejsi– przekazał.

Zadeklarował, że chce Polski dumnej, zamożnej i szanującej wewnętrzny pluralizm społeczeństwa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments