Jak przygotować dziecko do szkoły? – sprawdzamy, ile kosztuje wyprawka szkolna

Udostępnij

Rok szkolny 2021/2022 zbliża się wielkimi krokami. Mamy więc obecnie czas zakupu nowych, niezbędnych przyborów szkolnych, który z całą pewnością jest dość wrażliwy dla naszych portfeli, ponieważ co roku ceny artykułów niezbędnych do wyprawki szkolnej niezaprzeczalnie rosną. Co należy kupić dziecku do szkoły i ile będzie nas to kosztować? Przekonamy się poniżej:

Z czego składa się wyprawka szkolna? Wyprawka szkolna

Planując zakupy na rok szkolny 2011/2022, musimy pamiętać, że nasza lista zakupów będzie naprawdę długa. Aby o niczym nie zapomnieć, najlepiej stworzyć spis, na którym znajdą się wszystkie niezbędne artykuły, które będą naszemu dziecku potrzebne w szkole i w domu.

W efekcie, właściwie sporządzona wyprawka szkolna powinna zawierać takie elementy, jak:

  • Plecak
  • Zeszyty
  • Piórnik
  • Ołówki
  • Długopisy
  • Kredki
  • Gumka do ścierania
  • Temperówka
  • Bloki rysunkowe
  • Flamastry
  • Plastelina
  • Klej
  • Przybory geometryczne
  • Nożyczki
  • Farby plakatowe
  • Pędzelki
  • Bibuła
  • Strój na WF
  • Obuwie na zmianę

Najbardziej kosztowne elementy wyprawki szkolnej to oczywiście plecak, buty na zmianę oraz strój na WF. Na tych elementach – a zwłaszcza na plecaku – nie warto jednak oszczędzać.

Na plecak warto wydać więcej

Droższy, wysokiej jakości tornister posiadający utwardzoną konstrukcję, a najlepiej także wbudowane kółka, znacznie ułatwi dziecku poruszanie się po szkolnych korytarzach, a także – jeśli uczęszcza do szkoły piechotą – drogę z domu do placówki i z powrotem. Warto również pamiętać, że tutaj nie chodzi tylko o wygodę – złej jakości plecak może niekorzystnie wpłynąć na postawę naszego dziecka, co w przyszłości może przynieść fatalne skutki. Oszczędność na tornistrze może więc w kolejnych latach skutkować opłatami za rehabilitacje oraz dziesiątkami godzin poświęconymi na ćwiczenia, aby skorygować to, co zepsuł błędnie dobrany tornister.

Co z podręcznikami?

Najwięcej na wyprawce szkolnej zaoszczędzą rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych. W związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej w roku szkolnym 2021/2022, bezpłatne podręczniki trafią do dzieci ze szkół podstawowych. Warto jednak pamiętać, że rodzice muszą jednak ponieść koszt książek do przedmiotów dodatkowych, takich jak religia czy etyka, oraz do innych nadprogramowych zajęć, które prowadzi dana szkoła.

Ile kosztuje wyprawka szkolna 2021?

Pierwsza wyprawka szkolna

Z badań wykonanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej oraz firmę Deloitte jasno wynika, że koszt pierwszej wyprawki szkolnej wyraźnie rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2018 roku rodzice wydali na ten cel średnio 1058 złotych. Rok później kwota ta wyniosła już 1120 PLN, a w 2020 – 1189 PLN. Natomiast w tym roku szacuje się, że rodzice wychowujący jedno dziecko w wieku szkolnym zapłacą średnio 1388 złotych. Z kolei wyprawka dla dwóch uczniów będzie wiązać się z kosztem wynoszącym 1898 PLN, a rodzice trojga dzieci zapłacą około 2742 złotych.

Wyprawka dla dziecka kontynuującego naukę w szkole podstawowej Wyprawka szkolna

Kwestia wyprawki szkolnej dla dziecka, które nie idzie do szkoły po raz pierwszy, lecz kontynuuje edukację jest oczywiście o wiele prostsza i niewymagająca tak dużej sumy pieniędzy. Nasze dziecko posiada już część niezbędnych artykułów, nie musimy więc kupować plecaka (jeśli aktualny jest w dobrym stanie i pasuje do wzrostu dziecka) czy piórnika. Do naszych zadań należy zatem jedynie zakup niezbędnych produktów, do których zaliczyć możemy zeszyty, nadprogramowe podręczniki i przybory szkolne, które nie nadają się już do użycia w kolejnym roku. W tym przypadku musimy się więc przygotować na wydatek kilkuset złotych.

Dofinansowanie wyprawki w ramach programu Dobry Start

Oczywiście nie można zapominać, że rodzicom przysługuje dofinansowanie wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych w ramach programu Dobry Start. Wnioski można składać już od 1 lipca. Świadczenie to przyznawane jest na każde dziecko uczące się, które nie ukończyło 20. roku życia, niezależnie od dochodu rodziny w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Warto jednak zauważyć, że dodatek ten pokryje w tym roku niecałe 22% średnich kosztów pierwszej wyprawki szkolnej.

Warto tutaj zaznaczyć, że program Dobry Start został wprowadzony w 2018 roku. Już wtedy kwota 300 złotych nie pozwalała nawet w 30% pokryć wydatków związanych z przygotowaniem dziecka do pierwszego pójścia do szkoły. Co więcej, doskonale widzimy, że ceny wyprawki szkolnej z roku na rok wyraźnie rosną. Nie powinno to dziwić, ponieważ skumulowana ogólna inflacja wyniosła od lipca 2018 do lipca 2021 roku aż 11,1%. Oznacza, że w lipcu 2021 roku 300 złotych z siódmego miesiąca 2018 roku było warte już tylko 269 PLN. Co gorsza ta kwota z każdym miesiącem maleje i nadal będzie maleć.

Jak można byłoby zapobiec spadkowi wartości świadczenia w ramach programu Dobry Start? Świadczenie mogłoby być waloryzowane, czyli po prostu aktualizowane tak, aby jego wysokość odpowiadała wysokości umówionego świadczenia z roku poprzedniego. Rząd jednak nie decyduje się na takie rozwiązanie, więc w efekcie dofinansowanie wyprawki szkolnej stanowi z każdym rokiem pokrycie coraz mniejszej części wydatków poniesionej na niezbędne artykuły szkolne.

Więcej o świadczeniu 300+ z programu Dobry Start przeczytasz tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również