Zhong Shanshan, założyciel popularnej chińskiej marki wody butelkowanej Nongfu Spring, wyprzedził założyciela Alibaby (BABA) Jacka Ma w kwestii majątku. Zgodnie z danymi Bloomberga, teraz on jest najzamożniejszym Chińczykiem. Nadal jednak nie udało mu się zostać najbogatszych Azjatą.

Zhong Shanshan na szczycie podium

Zhong był już trzecią najbogatszą osobą w Chinach po tym, jak jego firma weszła na giełdę na początku tego miesiąca. Według obliczeń Bloomberga, w środę jego szacunkowa wartość netto osiągnęła jednak wartość aż 58,7 mld dolarów, przewyższając 56,7 mld dolarów, jakie posiada Ma.

Producent wody prześcignął tym samym też Pony’ego Ma, który założył Tencent (TCEHY).

W przeciwieństwie do Jack’a Ma i Pony’ego Ma, Zhong nie jest przedsiębiorcą technologicznym. Poza swoim udziałem w Nongfu Spring, inwestuje też na rynku szczepionek. Wykupił pakiet akcji Beijing Wantai Biological Pharmacy, firmy medycznej, która także weszła w tym roku na giełdę w Szanghaju, co również przyczyniło się do zwiększenia bogactwa Zhonga.

Według wyliczeń Bloomberga, w zeszłym miesiącu Zhong mógł szacować wartość swojego majątku netto na 20 mld dolarów. Możemy założyć, że wkrótce jego wartość jeszcze wzrośnie.

Zhong ma opinię „samotnego wilka”, unika rozgłosu i przez to jest mniej znany od Ma.

Warto jednak dodać, że miano najbogatszego Azjaty posiada nadal nie Shanshan, ale potentat rynku telekomunikacyjnego w Indiach – Mukesha Ambani.

Kraj miliarderów?

Na początku tego roku, Chiny były już domem dla większości miliarderów na świecie. To w Państwie Środka mieszka więcej takich osób niż USA i Indiach razem wziętych. Przynajmniej jeśli wierzyć badaniom Hurun Report.

Hongkong jest też jak dotąd drugim najpopularniejszym miejscem, gdzie chcą być notowane firmy. Walczy o prymat z Nasdaq’em z Nowego Jorku.

Według oficjalnych danych IPO i oferty wtórne zebrały w tym roku łącznie 21,6 mld dolarów. I to jeszcze przed mocno oczekiwanym mega-IPO Grupy Ant, ramienia usług finansowych Alibaby.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments