Przewodnik po programie Bezpieczny Kredyt 2%

Udostępnij

W najnowszym odcinku programu „Kawa z ekspertem kredytowym” Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse przedstawia program Bezpieczny Kredyt 2%.

Kto może skorzystać z Kredytu 2% i na jaki cel? Jakie są zasady, limity i ograniczenia tego programu? Jak skutecznie przygotować się do udziału w tym programie? Przekonamy się poniżej:

Kto może skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%?

Przede wszystkim osoby do 45. roku życia, które nie posiadały wcześniej mieszkania, domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu – z wyjątkiem udziału w nieruchomościach do 50%. W przypadku małżeństwa lub pary limit wieku będzie dotyczył jednej z osób.

Na jaki cel można przeznaczyć Bezpieczny Kredyt 2%?

Przede wszystkim musi to być cel mieszkaniowy – w grę wchodzi zatem:
– Zakup nieruchomości mieszkalnej – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego
– Zakup spółdzielczego prawa do lokalu
– Budowa domu na własnej działce
– Dokończenie budowy na własnej działce

Zasady programu Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% faktycznie będzie oprocentowany na poziomie około 2,7%. W okresie dopłat będą obowiązywały raty malejące. Po tym okresie będzie można wybrać czy zostajemy przy ratach malejących, czy przechodzimy na raty równe.

Co istotne, nie będzie wyboru między oprocentowaniem stałym a zmiennym – zawsze w grę wchodzi tutaj oprocentowanie stałe, które jest ustalane na 5 lat, a następnie aktualizowane.

Okres kredytowania wynosi minimum 15 lat. Co bardzo ważne, nie obowiązuje w tym programie limit ceny mieszkania za metr kwadratowy. Ponadto, program ten można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego.

Jakie są limity programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tysięcy złotych dla singla i 600 tysięcy PLN dla małżeństwa lub pary wychowującej co najmniej jedno dziecko. Wkład własny może natomiast wynosić maksymalnie 200 tysięcy złotych.

Ponadto, w przypadku budowy domu, całość inwestycji nie może przekroczyć 1 miliona PLN. Z kolei w przypadku kredytu na dokończenie budowy, limity wynoszą 100 tysięcy PLN dla singla i 150 tysięcy złotych dla małżeństwa lub pary wychowującej co najmniej jedno dziecko.

Jak w praktyce kształtują się dopłaty do Kredytu 2%?

W przypadku kredytu w wysokości 500 tysięcy złotych na 30 lat rata po dopłacie wynosi 2400 złotych. Bez dopłaty rata w systemie rat równych wynosiłaby zaś 3500 PLN, a w systemie rat malejących – 4500 złotych.

Koszty całkowite kredytu w powyższym przykładzie wynoszą natomiast – po uwzględnieniu dopłat – 511 tysięcy PLN. Z kolei bez dopłat, w systemie rat równych, wyniosą one 920 tysięcy złotych, a w systemie rat malejących – 665 tysięcy PLN.

Kiedy będziemy musieli oddać dopłaty otrzymane w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Okazuje się, że dopłaty w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% będziemy musieli zwrócić – wraz z dodatkowymi odsetkami ustawowymi – jeśli oświadczyliśmy nieprawdę we wniosku kredytowym.

Ponadto, dopłaty będziemy musieli również zwrócić, jeśli nie zamieszkamy w nabytej nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od jej zakupu.

Czy można stracić dopłaty w programie Kredyt 2%?

Dopłaty w programie Bezpieczny Kredyt 2% traci się w następujących przypadkach:

  • Gdy sprzedamy nieruchomość
  • Jeśli zmienimy sposób użytkowania nieruchomości (czyli na przykład będziemy w niej prowadzić działalność gospodarczą)
  • Jeśli kupimy inną nieruchomość
  • Jeśli nabędziemy prawo własności (lub prawo spółdzielcze) do innej nieruchomości (nie dotyczy dziedziczenia)
  • Jeśli wynajmiemy nieruchomość
  • Jeśli zaprzestaniemy prowadzić gospodarstwo domowe w tej nieruchomości
  • Jeśli zmienimy warunki kredytu
  • Jeśli nadpłacimy kredyt w ciągu pierwszych 36 miesięcy jego obowiązywania (z wyjątkiem nadpłacania do kwoty maksymalnego wkładu własnego, który mogliśmy wnieść na początku)

Co wydarzy się z ratą po okresie dopłat w programie Bezpieczny Kredyt 2%?

Nie ma ryzyka, że kredytobiorcy doświadczą gwałtownego skoku wysokości raty po okresie dopłat od państwa, ponieważ rata Kredytu 2% po 10 latach będzie znacznie niższa niż potencjalna rata bez uwzględnienia dopłat na początku takiego kredytu.

Wszystko dlatego, że przez pierwsze 10 lat, w każdej racie spłacamy znaczną, równą część kapitału i zarazem coraz mniejszą część odsetek. W efekcie, po 10 latach spłacimy już znaczną część kapitału.

Z tego powodu, przy dzisiejszych wyliczeniach rata po 10 latach ma być na podobnym poziomie, co rata z dopłatą na początku Bezpiecznego Kredytu 2%.

Jak skutecznie przygotować się do programu Kredyt 2%?

Przede wszystkim trzeba zdobyć jak największą wiedzę dotyczącą kredytu hipotecznego, wysokości rat i wszelkiego rodzaju ryzyk związanych z programem Bezpieczny Kredyt 2%.

Przed wnioskowaniem o kredyt należy także sprawdzić swoją zdolność kredytową oraz zajrzeć do naszego raportu w Biurze Informacji Kredytowej. Powinniśmy również sprawdzić naszą nieruchomość pod kątem prawnym oraz pod względem jej wartości.

Ponadto, trzeba koniecznie dobrze zaplanować termin realizacji umowy kredytowej oraz umowy zakupu nieruchomości (uwzględniając umowę przedwstępną). Piotr Ochnio zakłada, że banki wydłużą swój proces kredytowania do co najmniej trzech miesięcy.

Co więcej, powinniśmy również porównać oferty poszczególnych banków – ponieważ, o ile samo oprocentowanie każdej oferty będzie zbliżone, to banki mają prawo dołożyć jeszcze inne dopłaty przy Bezpiecznym Kredycie 2%. Mowa tu o takich produktach, jak:

Jakie banki wezmą udział w programie Kredyt 2%?

Już dziś wiadomo, że w lipcu udział w programie Bezpieczny Kredyt 2% na pewno wezmą cztery banki:

Jak jest liczona zdolność kredytowa w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2%?

Zdolność kredytowa będzie liczona do raty obowiązującej po okresie dopłat – która będzie znacznie niższa niż potencjalnie początkowa rata bez dopłaty.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również