2 mln mieszkań do 10 lat – kolejna obietnica rządu

662

Do 10 lat w Polsce powinno powstać aż 2 mln mieszkań. Przynajmniej takie plany ma minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. To powinno rozwiązać problem mieszkalnictwa w naszym kraju. Czy to jednak realne?

2 mln w dekadę

Polska Agencja Prasowa zauważa, że minister Emilewicz ma nowy, wielki cel.

Satysfakcjonująca liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440. W Polsce na 1000 osób mamy 370 mieszkań. Brakuje więc 2 mln mieszkań – twierdzi szefowa resortu rozwoju –
Z ostatnich danych GUS wynika, że w 2019 r. oddano do użytkowania ponad 207 tys. mieszkań, o 12 proc. więcej niż w 2018 r., co jest najlepszym wynikiem od 1980 roku – dodała.

Wynik może i jest realny, ale przy sprawnie działającym rynku deweloperskim. Jeśli minister wierzy w sukces Mieszkania plus, programu, za którym stoi rząd, jest to raczej naiwne.

Warto przypomnieć, że z danych Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości wynika, że przez 3 lata w ramach Mieszkania plus powstało tylko 867 takich mieszkań. Z kolei w Austrii, gdzie system budownictwa publicznego ma ponad 100-letnie tradycje, państwo buduje tylko kilkanaście tys. mieszkań rocznie. To nadal za mało, by tego typu program rozwiązał problem.

Emilewicz snuje jednak wielkie plany.

– Chcemy zaprosić do realizacji tego dużego programu mieszkaniowego spółdzielnie mieszkaniowe, poszerzyć udział TBS-sów, które udało się w ostatnich latach ożywić, oraz deweloperów, którzy będą gotowi na transparentnych i dobrych warunkach w tym programie uczestniczyć – przekazała PAP minister.

To nierealne

Czy to realne? Problem z mieszkaniami w Polsce istnieje od dawna. Wątpliwe, czy zostanie rozwiązany w stosunkowo krótkim czasie, jakim jednak jest dekada.

Co to jednak oznacza dla Kowalskiego? Dla tego, który zbiera na własne M, byłaby to dobra wiadomość. Jak zaś wpłynęłoby to na rynek wynajmowanych mieszkań? Jeśli rządowi udałoby się zrealizować projekt, rynek nieruchomości mógłby w końcu się nasycić, co przełożyłoby się na spadki cen za najem. Dla inwestorów i rentierów to zła wiadomość. Tyle że pomysł Emilewicz jest na tyle mało realny, że dziś ci pierwsi nie mają się czym martwić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments