Według najnowszych danych PMI opublikowanych przez S&P Global, warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez polskich producentów uległy w ostatnim czasie gwałtownemu pogorszeniu. Wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego w Polsce odnotował w październiku poziom 44,5 pkt, a więc znacznie poniżej neutralnego poziomu 50,0 pkt, sygnalizując kolejne wyraźne pogorszenie warunków prowadzenia działalności produkcyjnej.
Główny wskaźnik S&P Global PMI dla sektora przemysłowego w Polsce jest złożonym indeksem wyrażającym wydajność produkcji w postaci jednej wartości liczbowej. Indeks ten jest obliczany od 1998 roku na podstawie wskaźników dotyczących nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasu pozycji zakupionych.
Tak źle nie było nawet podczas pandemii
Eksperci wyliczają, że w ciągu obecnego 18-miesięcznego spowolnienia wskaźnik PMI utrzymywał się na poziomie 44,9 pkt. To wartość zdecydowanie niższa niż średnia 46,5 pkt odnotowana w poprzednim okresie spadkowym (od listopada 2018 r. do czerwca 2020 r.).
Co istotne, miniony miesiąc był już szóstym z rzędu, w którym wszystkie pięć subindeksów składowych wskaźnika PMI uzyskało negatywne wyniki.

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.
Najsilniejszy spadek liczby nowych zamówień w historii
Słaby popyt na rynku krajowym i europejskim spowodował w październiku kolejny gwałtowny spadek liczby nowych zamówień.
– Trwający obecnie spadek liczby nowych zamówień jest wręcz najsilniejszy w historii badania. Średni wskaźnik nowych zamówień liczony od marca 2022 r. wyniósł 42,1 pkt, co stanowi gorszy wynik niż w latach 2018-2020 (43,3 pkt), 2012-2013 (47,4 pkt), 2008-09 (42,7 pkt) i 2000-02 (46,7 pkt) – wylicza Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence.
Wartym podkreślenia jest, że utrzymujący się gwałtowny spadek liczby nowych zamówień doprowadził do najszybszego spadku produkcji w polskich zakładach od listopada 2022 r. Obecny 18-miesięczny okres spadku jest trzecim pod względem długości okresem spadkowym od czasu rozpoczęcia badania w 1998 roku.