Rynek lotniczy w Polsce nadal obrywa przez epidemię koronawirusa. Do 25 sierpnia rząd przedłużył zakaz lotów do 44 państwa. Wynika to z opublikowanego we wtorek rozporządzenia Rady Ministrów. Na liście są m.in. USA, Chiny, Rosja czy Izrael. Rozporządzenie wejdzie w życie 12 sierpnia, a utraci swoją moc 25 sierpnia.

Zagrożenie COVID-19

W dokumencie napisano, że „w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Na liście znalazły się 44 kraje, m.in. Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czarnogóra, Rosja, Brazylia, Arabia Saudyjska, Meksyk, Izrael, Kuwejt, Argentyna, Armenia, Chile, Irak, Kazachstan, Kosowo, Kostaryka, Peru, RPA, Serbia, USA, Luksemburg czy Boliwia.

Wyjątki

Jak wynika z rozporządzenia, zakaz lotów nie będzie jednak dotyczył samolotów wykonujących loty na zlecenie albo za zgodą szefa rządu. Nie obowiązuje też w kwestii lotów wojskowych.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że wykaz państw powstał na podstawie m.in. danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dot. liczby zachorowań na koronawirusa.

Jak na razie dość swobodnie możemy poruszać się po Europie. Rzecznik rządu Piotr Müller kilka dni temu był gościem programu „Kwadrans polityczny” w TVP 1. Wcześniej sugerował, że rząd może przywrócić kwarantannę po powrocie z innego kraju. Teraz sytuacja chyba uległa zmianie. – W tej chwili przesłanek do jej wprowadzenia nie widzimy – mówił. Podobnie wypowiada się minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments