Zabójstwo irańskiego generała: wpływ na gospodarkę

394

Dziś media żyją jednym: zabójstwem irańskiego generała, które przybliżyło nas do ewentualnej wojny na Bliskim Wschodzie. Jak na to wszystko zareagował kapitał?

Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds, oraz Abu Mahdi al-Muhandis, jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku, zginęli wczoraj późnym wieczorem na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Do zamachu przyznały się już władze USA.

Iran zareaguje?

Dziś nie jest jasne, jak zareaguje na to Iran, ale nowa wojna na Bliskim Wschodzie staje się realna. Jakie implikacje może mieć ona na światowe rynki? Teheran może np. ograniczyć swoje dostawy ropy naftowej. Dlatego też cena ropy Brent w piątek wczesnym popołudniem rosła o blisko 4%, osiągając przez to najwyższy poziom od wrześniowego ataku na saudyjskie instalacje naftowe. Dziś za baryłkę trzeba już płacić 69 USD, co daje nam blisko 20% wyższą cenę niż trzy miesiące temu.

Kapitał ucieka z giełdy

Spadły też giełdowe indeksy. Do 13:00 niemiecki DAX spadał o 1,9%, włoski FTSE MIB o 1,3%, a hiszpański IBEX35 o 1,1%. Nieco mniejsze spadki odnotowały rynki w Paryżu i Londynie. CAC40 tracił 0,7%, a londyński FTSE100 jedynie 0,5%.

Z kolei kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy spadały o 1,2-1,4%.

Co było do przewidzenia, kapitał ucieka w kierunku tzw. „bezpiecznych przystani”. Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich wzrosła o 6 pb., do 1,81%. Kurs złota o 1,1%. Kruszec kosztuje już 1 548,25 USD za uncję trojańską. Nieco gorzej radzi sobie srebro, ale i tak za 1 uncję trzeba już zapłacić 18,17 USD, co oznacza skok ceny o 0,5% w skali paru godzin.

O 13:25 WIG20 spadał o 1,63%, schodząc do 2164,32 pkt. Spokojnie było zaś na krajowym rynku walutowym. Kurs euro utrzymywał się w pobliżu 4,25 zł.

Co zaskakujące, pozytywnie zareagowały kursy kryptowalut. Bitcoin zdrożał o 2,45% (teraz za 1 BTC trzeba zapłacić 7335 USD), Ether (token platformy Ethereum) o równe 2% i za 1 ETH na rynku płaci się ponownie powyżej 130 USD. Pokazuje to, że cyfrowe waluty znowu walczą o status bezpiecznej przystani w czasie niepokój politycznych i gospodarczych.

Już teraz zapraszamy was też na webinar CAPITALne rynki „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty” w kontekście inwestora indywidualnego”. Szczegóły dostępne pod linkiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments