Dzień Inwestora Indywidualnego

XTB zaskoczył wynikami za IV kwartał – akcje wystrzeliły

Udostępnij

Wczoraj po zamknięciu sesji XTB opublikował wstępne wyniki finansowe za czwarty kwartał 2023 roku. W tym okresie broker wypracował ponad 249 milionów złotych zysku netto – o ponad 23% więcej, niż oczekiwali analitycy. Co więcej, przychody oraz zysk EBITDA spółki również znacząco przewyższyły rynkowy konsensus.

Wczorajsza publikacja wyników kwartalnych wywołała prawdziwą euforię wśród inwestorów. W efekcie akcje XTB drożeją dziś o ponad 12%, a ich kurs osiąga najwyższą wartość w historii.

Przychody i zyski XTB w IV kwartale wyższe od rynkowego konsensusu zysk

XTB zaprezentował wczoraj po południu wstępne wyniki za czwarty kwartał 2023 roku. Okazało się, że w tym okresie broker wypracował zysk netto w wysokości 249,2 miliona złotych.

Wartość ta przekłada się na wzrost rok do roku aż o 395,3%. Co więcej, analitycy przewidywali, że zysk netto jednostki dominującej XTB w czwartym kwartale minionego roku wyniesie 202,5 miliona PLN.

Zysk operacyjny spółki w opisywanym okresie wyniósł zaś 306,6 miliona złotych. To wynik aż o 424% od wypracowanego w analogicznym kwartale rok wcześniej. Ponadto, rynkowy konsensus zakładał, że zysk operacyjny XTB w tym okresie wyniesie 223 miliony PLN.

W czwartym kwartale minionego roku XTB mógł się także pochwalić 311 milionami złotych zysku EBITDA. Wynik ten oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 403,5%. Dla porównania, analitycy spodziewali się, że EBITDA spółki w opisywanym okresie sięgnie 228 milionów PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Z kolei przychody z działalności operacyjnej zanotowane w czwartym kwartale 2023 roku osiągnęły wartość 493,6 miliona złotych. Wynik ten jest o 127,8% wyższy od zanotowanego rok wcześniej. Analitycy spodziewali się natomiast przychodów w wysokości 406,4 miliona PLN.

W komentarzu zarządu do wstępnych wyników wskazano, że 2023 rok był dla XTB kolejnym okresem rozwoju biznesu oraz budowania bazy klienckiej. Utrzymująca się zmienność na rynkach finansowych i towarowych oraz środowisko wysokiej inflacji sprawiły, że handel na instrumentach finansowych dalej był mocno atrakcyjny dla wielu inwestorów.

W konsekwencji, XTB pozyskał w ubiegłym roku rekordowe 312 tysięcy nowych klientów. Co więcej, liczba aktywnych klientów brokera wzrosła o 51% w ujęciu rocznym – z 270 600 do 408 500.

Plany XTB na 2024 rok

W komentarzu zarządu do wyników możemy również przeczytać, że priorytetem spółki jest dalszy przyrost bazy klienckiej prowadzący do umocnienia pozycji rynkowej XTB na świecie poprzez dotarcie z ofertą produktową do klienta masowego. Wspomniane działania są wspierane między innymi przez wprowadzenie nowych produktów czy też akcje promocyjne.

Zarząd spółki oświadczył, że Dom Maklerski XTB w 2024 roku chce pozyskać średnio co najmniej 65-90 tysięcy nowych klientów kwartalnie. W pierwszych 29 dniach stycznia grupa pozyskała łącznie 38 100. nowych klientów. Sztuczna inteligencja

W komentarzu zarządu do wyników napisano też, że w 2024 roku XTB będzie koncentrować się na pozyskiwaniu nowych klientów i poszerzaniu tej grupy o osoby zainteresowane nie tylko inwestowaniem, ale także produktami finansowymi. Spółka planuje wzbogacenie swojej oferty oraz wprowadzenie zmian, których celem jest zwiększenie komfortu obsługi platformy inwestycyjnej i aplikacji mobilnej.

Zarząd spółki przekazał także, iż XTB prowadzi prace deweloperskie oraz badawczo-rozwojowe, związane między innymi z wykorzystaniem technologii bazujących na sztucznej inteligencji.

„2024 rok będzie bardzo intensywny pod względem nowości produktowych”

Prezes XTB Omar Arnaout oznajmił, że „efektem wielomiesięcznych prac spółki będzie bardzo intensywny, pod względem nowości produktowych, 2024 rok. To właśnie w tym roku XTB planuje rozszerzenie naszej oferty inwestycyjnej o obligacje, a polscy klienci będą mogli skorzystać z coraz popularniejszych kont IKE i IKZE”.

Prezes XTB zapowiedział ponadto, że “chce również wprowadzić funkcję społecznościową na platformę, czyli Social Trading umożliwiający śledzenie transakcji wybranych użytkowników. Dodatkowo w bieżącym roku w ofercie XTB planowany jest produkt, dzięki któremu spółka ma szansę stać się kompleksową platformą do codziennego zarządzania finansami”.

Omar Arnaout wyjaśnił, że “będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu wirtualnego portfela wraz z kartą multiwalutową umożliwiającą klientom korzystającym z aplikacji mobilnej XTB dokonywanie transakcji kartowych, płatności i przelewów oraz wymianę walut”.

Akcje XTB na nowych historycznych maksimach

Znacznie przewyższające rynkowe oczekiwania wyniki finansowe XTB, wywołały u inwestorów prawdziwą euforię. W konsekwencji, podczas dzisiejszej sesji kurs brokera rośnie aż o 12,6% i ustanawia swoje nowe historyczne maksima. Za jedną akcję XTB należy zapłacić już ponad 44 złote.

Wykres akcji XTB

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również