Wzrasta zagrożenie niedoborem żywności w niektórych krajach

293

Nie jest żadną tajemnicą, iż Ukraina była dominującym dostawcą zbóż na Bliski Wschód i do Afryki Północnej. Kraje te kupowały nawet ponad 90% pszenicy od Ukrainy i Rosji. W efekcie rosyjska inwazja stała się katalizatorem dla kryzysu głodu w tym regionie.

Już teraz 24 miliony ludzi w Kenii, Etiopii, Somalii i Sudanie Południowym żyje w sytuacji skrajnego zagrożenia braku bezpieczeństwa żywnościowego, a 44 miliony są zależne od pomocy humanitarnej. W niewiele lepszej sytuacji znajdują się takie kraje jak Liban, Benin, Egipt, Nigeria czy Tunezja. I niestety nic nie wskazuje na to, że sytuacja związana z kryzysem żywnościowym ulegnie poprawie.

Sytuacja robi się coraz bardziej niepokojąca Wściekły rolnik, którego nie stać na środki ochrony roślin

Państwa z takich regionów jak Bliski Wschód i Afryka Północna nie są w stanie pokryć krajowego zapotrzebowania na zboża ze względu na niedostateczny poziom opadów. W efekcie muszą one importować surowce żywnościowe z Rosji i Ukrainy. Zerwanie tych łańcuchów dostaw sprawiło, że bezpieczeństwo żywnościowe w tych obszarach przerażająco spadło.

Obecnie większość krajów z tych regionów wykorzystuje zboża, które zakupiono wcześniej, swoje zapasy. Według ekspertów jednak w połowie lipca będą one już na wyczerpaniu, co oznacza, że takie produkty jak mąka czy nawet pieczywo po prostu znikną ze sklepów, a taki kryzys żywnościowy może skutkować gwałtowny migracjami do Europy – o skali, jakiej nie widziano od II wojny światowej.

UE i ONZ muszą zacząć działać

W konsekwencji dziś Unia Europejska, która absolutnie nie jest zagrożona niedoborami żywności, razem z Organizacją Narodów Zjednoczonych zamierza podjąć zdecydowane działania i udzielić szeroko zakrojonej pomocy humanitarnej w regionach dotkniętych klęską głodu. Parlament Europejski wezwał również ostatnio wszystkie kraje UE do zwiększenia produkcji żywności i udzielenia w ten sposób wsparcia tym regionom, które na skutek wojny muszą wyrównać swoje niedobory w zaopatrzeniu w żywność.

Czy te działania i zapowiedzi przyniosą efekty i świat zdoła uniknąć klęski głodu w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie? Dziś nikt nie jest w stanie miarodajnie odpowiedzieć na to pytanie. Kluczowe będą tutaj faktyczne działania podjęte w najbliższych tygodniach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments