Skorzystanie z wynajmu długoterminowego jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem i traktowane jest jako alternatywa dla kupna auta na kredyt. Czy warto zdecydować się na taką ofertę? Doradzamy!
To, czy długoterminowy wynajem samochodu jest lepszą opcją niż kredyt na samochód, zależy od wielu czynników. Oto kilka z nich, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu własnej decyzji!
Rodzaje pojazdów
Zarówno w przypadku wynajmu długoterminowego, jak i kredytu samochodowego można skorzystać z różnych pojazdów i dostosować je do własnych potrzeb.
Przykładowo można zdecydować się na wynajem długoterminowy Audi, czyli samochodów bardzo popularnej i cenowej marki, która ma w ofercie wiele udanych modeli o świetnych osiągach.
Warto przy tym zaznaczyć, że kupowanie samochodu na kredyt pozwala na uzyskanie lepszego dopasowania pojazdu do własnych wymagań. W przypadku wynajmu dostępność określonych wersji może być ograniczona.
Koszty początkowe
W zależności od wybranej oferty długoterminowy wynajem samochodu może wymagać płatności określonego procenta z góry, natomiast kredyt samochodowy zwykle nie wymaga przekazywania do banku wpłaty własnej.
Wobec tego wynajem długoterminowy może być związany wyższym wydatkiem początkowym w porównaniu do kredytu. Warto jednak wskazać, że niektóre wypożyczalnie samochodowe stosują mniejsze opłaty początkowe lub nawet nie stosują ich w ogóle.
Płatności miesięczne
Kredyty samochodowe zazwyczaj wymagają miesięcznych płatności przez określony czas zależny od zawartej umowy – zwykle maksymalnie do 10 lat, podczas gdy długoterminowe opłaty za wynajem samochodu trwają najczęściej od 1 roku do 3 lat.
W zależności od umowy najmu, opłaty za wynajem długoterminowy samochodu mogą być wyższe lub niższe niż raty kredytu samochodowego, dlatego najlepiej porównać ze sobą oferty przed dokonaniem decyzji.
Własność pojazdu
W przypadku długoterminowego wynajmu samochodu osoba wynajmująca samochód nie jest właścicielem pojazdu i musi go zwrócić po zakończeniu umowy najmu. W przypadku kredytu samochodowego osoba jest właścicielem pojazdu.
Konserwacja i naprawy
Gdy korzysta się z wynajmu samochodów, wypożyczalnia pokrywa koszty konserwacji i napraw w ramach umowy najmu, na przykład to przeglądy, wymiana kół czy wymiana oleju. W przypadku umów długoterminowych najmu nie trzeba zatem pamiętać o prowadzeniu tych czynności samodzielnie.
Z kolei przy kredycie samochodowym kredytobiorca jest odpowiedzialny za konserwację i naprawy we własnym zakresie, co oznacza, że ponosi on również wszelkie związane z tym koszty.