Wojna napędza rynek najmu w Polsce!

750

W 24. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy, i Robert Jarczyński – właściciel www.zyjznajmu.pl analizują możliwe scenariusze dla gospodarki w czasie wojny na Ukrainie i po jej zakończeniu, ze szczególnym uwzględnieniem rynku nieruchomości.

RTG Nieruchomości #24 – rozmowa z Robertem Jarczyńskim

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku najmu?

Zainteresowanie jest ogromne. Ceny najmu skoczyły co najmniej o 20%. Takiego ruchu na rynku najmu w ciągu ostatnich 10 lat absolutnie jeszcze nie było.

Czy Ukraińcy chętnie wynajmują mieszkania?

Od początku wojny do Polski przyjechało ponad 2 miliony uchodźców. Część z nich od razu wybrała się do pracy i zapragnęła wynająć mieszkanie. Co więcej, są oni bardzo dobrymi najemcami, którzy z reguły nie sprawiają żadnych problemów, ponieważ mają zbliżoną do nas kulturę.

Co Ukraińcy zrobią po zakończeniu wojny?

Jeśli wojna zakończy się klęską Rosji, to na pewno spora część uchodźców wróci na Ukrainę. Za dużo dziś jednak jest niewiadomych, aby rozważać finał tej inwazji. Warto jednak zauważyć, że już w 2014 roku wielu Ukraińców przeniosło się do Polski, teraz z całą pewnością jeszcze więcej z nich zostanie na stałe, co skutecznie zmieni demografię naszego kraju.

Jak wojna wpłynie na rynek ukraiński?

Po pierwsze, nie wiadomo jak wojna się zakończy. Jeśli Ukraina wygra, to ceny mieszkań z całą pewnością bardzo spadną i będzie można je kupić za okazyjne kwoty. Nie zmienia to faktu, że rynek najmu będzie wtedy w tym kraju w bardzo kiepskim stanie – będzie brakować potencjalnych najemców.

Jak bardzo uciążliwe dla rynku nieruchomości są obecne stopy procentowe?

Zmniejsza się po prostu liczba nabywców mieszkań na kredyt. Zauważyć można natomiast gigantyczny wzrost zainteresowania inwestycjami w mieszkania na wynajem do zakupu za gotówkę. W efekcie gwałtownie rosną ceny najmu.

Czy to oznacza, że nie ma szans, iż ceny nieruchomości w pewnym momencie spadną?

Może zaistnieć moment, że ceny nieruchomości chwilowo spadną, natomiast z racji ogromnej inflacji i struktury zakupów na rynku nieruchomości (dominują zakupy na gotówkę) nie ma możliwości by długoterminowo ceny nieruchomości nominalnie spadły – dziś na tym rynku nie ma bańki spekulacyjnej jak przed 2008 rokiem.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments