Własny ogród — ile kosztują sadzonki i czy plony pozwolą nam zaoszczędzić?

Udostępnij

Własny ogródek to marzenie wielu osób, które mieszkają w blokach i nie mają swojego skrawka zieleni. W takich przypadkach nieocenione okazują się ogródki działkowe, a nawet balkony. Ale jakie dokładnie możliwości daje nam własny ogródek? Co najchętniej hodujemy na prywatnych skrawkach zieleni? Czy własne plony mogą pomóc nam zaoszczędzić na warzywach i owocach?

Własny ogródek i ogrom możliwości

Posiadanie własnego ogródka daje wiele satysfakcji przede wszystkim dlatego, że ogródek oferuje wiele możliwości i korzyści. Na swoim własnym skrawku zieleni możemy się zrelaksować i odpocząć. Natomiast praca wśród własnych roślin, krzewów i kwiatów pozwala oderwać się od codziennego stresu i zatroszczyć się o nasze samopoczucie. Ogród może być oazą spokoju, w której możemy odprężyć się, czytając książkę na zielonym trawniku, medytując, a nawet uprawiając jogę, czy kąpiąc się w basenie ogrodowym latem. We własnym ogrodzie możemy nawiązać więź z przyrodą i poobserwować naturalny cykl życia podziwiając ptaki, owady, a czasem również inne zwierzęta. Tworząc odpowiednie środowisko, możemy zachęcić na przykład pszczoły, do odwiedzin na naszym prywatnym skrawku zieleni. Wystarczy posadzić kilka krzewów lawendy, a pożyteczne pszczoły będą się u nas czuły, jak w raju.

własny ogródekWłasny ogród to idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W sezonie letnim najlepiej bawić się na świeżym powietrzu, a ogród to fantastyczne miejsce na grilla lub plenerową imprezę. Ogródek to również idealne miejsce na romantyczną randkę z partnerem lub partnerką.

Jedną z największych zalet własnego ogródka jest możliwość uprawiania warzyw i owoców, które będą cieszyć nas przez cały sezon. Przede wszystkim własne warzywa i owoce zbierane w ogródku są świeże i ekologiczne. Mogą wzbogacić naszą dietę, a sadząc odpowiednie okazy, zadbamy również o nasze zdrowie. Samo obserwowanie wzrostu roślin od nasionek do pełnowartościowych plonów daje naprawdę ogromną satysfakcję. Jednocześnie własny ogródek daje możliwość zwiększenia świadomości ekologicznej. Możemy stosować naturalne metody uprawy, unikając szkodliwych pestycydów i nawozów chemicznych. Ogródek może być miejscem, w którym eksperymentujemy z kompostowaniem odpadów organicznych i wprowadzamy zrównoważone praktyki, takie jak zbieranie deszczówki czy wykorzystywanie naturalnych metod ochrony roślin. Ale jakie warzywa i owoce najchętniej sadzimy w ogródku? W polskich ogródkach często znajdziemy pomidory, szczypiorek i sałatę.

Jakie warzywa i owoce najchętniej sadzimy we własnych ogródkach?

ogród, warzywaNasze ogródki mogą wyglądać różnie. Jedni mogą cieszyć się przydomowym ogródkiem, inni korzystają z uroków ogródków działkowych, a jeszcze inni tworzą wyjątkowe ogródki na własnych balkonach. Jednak są takie warzywa i owoce, które szczególnie chętnie sadzimy niezależnie od tego, jak duży jest nasz skrawek zieleni.

Plony z ogrodu działkowego i przydomowego ogródka

Własny ogródek daje nam swobodę wyboru, jeśli chodzi o sadzenie różnych warzyw i owoców. Przede wszystkim w tego typu ogrodach zwykle możemy cieszyć się sporą ilością miejsca. Zwykle w przydomowych ogródkach znajdziemy pomidory. To jedno z najpopularniejszych warzyw sadzonych w ogrodach, ponieważ pomidory są łatwe w uprawie i dają smaczne owoce, z których możemy cieszyć się w letnich sałatkach. Poza tym szczególne miejsce w naszych ogrodach ma także sałata. Można ją uprawiać przez praktycznie cały sezon, a do wyboru mamy naprawdę sporo odmian. Łagodna w smaku sałata lodowa, aksamitna sałata maślana i pikantna rukola — każdy może wybrać okaz dopasowany do preferencji. Natomiast aby dopełnić smaku idealnej letniej sałatki, w naszych ogrodach często sadzimy cebulkę.

Przydomowe ogródki ciężko wyobrazić sobie bez kilku krzaczków borówki amerykańskiej. Poza tym często znajdziemy w nich słodziutkie truskawki i kwaskowate porzeczki. W przypadku porzeczek w polskich ogrodach popularnością cieszą się te czarne i czerwone. Natomiast jeżeli chodzi o drzewa owocowe, to chętnie hodujemy jabłonie, grusze i śliwy.

warzywa, ogródOczywiście istnieje wiele innych warzyw i owoców, które można uprawiać we własnym ogrodzie, w zależności od preferencji smakowych, sezonu i warunków panujących w ogrodzie. Nie da się ukryć, że własny skrawek zieleni to ogromna radość, dlatego osoby mieszkające w blokach coraz częściej decydują się na namiastkę ogródka na balkonie.

Jakie możliwości daje mini ogródek na balkonie?

Mini ogródek na balkonie to doskonała alternatywa dla osób, które nie mają ogródka działkowego lub przydomowego, ale chcą cieszyć się zielenią i uprawą roślin. Balkonowy ogródek jest idealnym miejscem do uprawy świeżych ziół. Możesz posadzić takie rośliny jak bazylia, mięta, oregano, tymianek czy pietruszka. Świeże zioła będą dostępne na wyciągnięcie ręki i dodadzą aromatu do potraw.

Niestety balkonowy ogródek nie daje nam tak dużych możliwości, jak ogródek działkowy lub przydomowy skrawek zieleni. Jednak mimo wszystko możemy posadzić niektóre warzywa i owoce w doniczkach. Przede wszystkim na naszym balkonie poradzą sobie pomidorki koktajlowe. Poza tym możemy pokusić się o doniczkę z ulubionym rodzajem sałaty lub zasadzić różnego rodzaju kiełki. Natomiast jeżeli chodzi o owoce, to niestety na balkonie nie wyrośnie nam piękna jabłoń, ale możemy cieszyć się truskawkami i poziomkami w doniczce. Poza tym ciekawą opcją będzie także nieduże drzewko z pomarańczami.

własny ogródekUrządzając ogródek na balkonie, warto zwrócić uwagę, po której stronie świata znajduje się nasz balkon i dobrać rośliny do panujących na nim warunków. Część roślin nie przepada za mocnym słońcem, dlatego w takiej sytuacji warto umieścić je w zacienionych miejscach na balkonie. A z jakimi kosztami musimy się liczyć, jeśli decydujemy się na urządzenie własnego ogródka?

Ile kosztuje ogród?

Urządzenie własnego ogródka wiąże się z większymi i mniejszymi kosztami. Wszystko zależy od tego, jak okazały ma być nasz ogród i jakie rośliny planujemy posadzić. Przede wszystkim niektóre drzewa i krzewy są kilkuletnie. To oznacza, że na przykład jabłoń kupujemy raz, a owocami możemy cieszyć się przez lata. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku porzeczek, borówek, malin i truskawek. Jeśli odpowiednio dbamy o nasze krzewy, będziemy cieszyć się owocami przez kilka lat. Ale jak to wygląda, jeżeli chcemy posadzić poszczególne krzewy i drzewa pierwszy raz?

Za niedużą jabłoń musimy zapłacić od 10 zł do 15 zł, jednak warto pamiętać, że młode drzewka nie dają od razu owoców. Praktycznie identycznie wygląda cena gruszy i śliwy. Nieco droższej wychodzą czereśnie. Za sadzonkę zapłacimy od 15 zł do 30 zł. Natomiast krzew borówki amerykańskiej to koszt mniej więcej 15 zł. Z kolei sadzonka porzeczki to koszt o 9 zł do 28 zł. Cena może się różnić w zależności od wybranego przez nas okazu. Ale czy własne plony pozwolą nam zaoszczędzić?

Czy na wyhodowanych warzywach i owocach możemy zaoszczędzić?

Hodując własne warzywa i owoce w ogródku lub na balkonie jesteśmy w stanie odciążyć nasz budżet. Przede wszystkim sadząc rośliny wieloletnie, wydajemy na nie pieniądze raz, a owocami możemy cieszyć się nawet przez kilkanaście lat. Porzeczki, borówki, maliny i truskawki możemy zbierać latem, a następnie zamrozić je lub przyrządzać z nich przetwory. Warzywa wzbogacą naszą dietę i dostarczą dodatkowe witaminy i minerały.

ogród, warzywaPrzykładowo sadzonka pomidorków cherry kosztuje około 8 – 10 zł za sztukę, natomiast kilogram pomidorków cherry w sklepie to koszt około 14-16 zł. Jeśli nasza sadzonka wyjątkowo dobrze obrodzi, na pewno uda nam się zaoszczędzić. W przypadku borówki amerykańskiej sytuacja wygląda jeszcze lepiej, ponieważ kupujemy sadzonki za 15 zł, a przez następne kilka lat cieszymy się pysznymi owocami prosto z krzaczka.

Aktualnie ceny warzyw i owoców poszybowały do góry, dlatego ogródkowe plony mogą okazać się idealnym sposobem na zaoszczędzenie. Warto jednak pamiętać, że część roślin posadzonych w tym roku, jeszcze nie przyniesie nam ogromnych zbiorów. Należy uzbroić się w cierpliwość.

Własne plony przyniosą wiele satysfakcji

ogród, warzywaWłasny ogródek oferuje niezliczone możliwości, od zdrowej żywności po relaksującą przestrzeń i przyrodę. To miejsce, gdzie możemy rozwijać się jako ogrodnicy, dbać o środowisko i czerpać radość ze wzrostu roślin. Szczególną popularnością w polskich ogrodach cieszą się pomidory, różne rodzaje sałaty, cebula i czosnek. Poza tym często hodujemy ogórki, cukinie, a nawet dynie. Natomiast jeżeli chodzi o owoce, to w ogródkach często spotkamy borówki, truskawki, porzeczki i maliny. Z drzew owocowych wybieramy jabłonie, grusze i śliwy. Osoby, które nie mogą cieszyć się własnym ogródkiem, coraz częściej decydują się urządzić ogródek na balkonie. W takim przypadku warto posadzić zioła i mniej wymagające warzywa i owoce w doniczkach.

Przydomowy ogródek może przynieść naprawdę wiele radości, a krzewy i drzewa wieloletnie będą cieszyć nas swoimi owocami nawet przez kilkanaście lat. Poza tym własne plony pozwolą nam zaoszczędzić na sezonowych warzywach i owocach.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również