Wirus delta jest groźny dla zaszczepionych?

792
koronawirus

Wariant delta rozprzestrzenia się głównie wśród osób niezaszczepionych, ale to nieprawda, że jest groźniejszy dla osób, które przyjęły już szczepionkę. Takiego zdania jest prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Delta – zagrożenie czy nie?

– Chociaż w Polsce wariant delta jeszcze nie należy do dominujących, mamy dopiero ok. 90 zanotowanych przypadków zakażeń, to stanowi poważne zagrożenie, ponieważ jako bardziej zakaźny w sprzyjających warunkach może się łatwo rozprzestrzenić – powiedział PAP Kuchar.

W Wielkiej Brytanii delta odpowiada już za 90 proc. przypadków zachorowań COVID. Według analiz epidemiologicznych, wariant ten jest bardziej zaraźliwy niż „zwykły” – chodzi o skok o od 40 do 60 proc. pod kątem zaraźliwości.

Szczepić się czy nie szczepić – oto jest pytanie!

Dane opublikowane przez Public Health England wskazują zaś, że śmiertelność z powodu wariantu delta SARS-CoV-2 jest sześciokrotnie wyższa wśród osób w pełni zaszczepionych niż wśród tych, które nigdy nie otrzymały szczepionki.

Prof. Kuchar mówi, że „wariant Delta może przełamać odporność poszczepienną niektórych osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, jednak osoby zaszczepione są chronione przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i zgonem”.

Śmiertelność spowodowana wariantem delta jest niska zarówno wśród osób nieszczepionych, jak i zaszczepionych. Zastanawiając się, skąd biorą się dane mówiące o większej śmiertelności wśród zaszczepionych, zwracam uwagę, że mówimy o zupełnie odmiennych, trudnych do porównania grupach. Osoby, które chorują mimo szczepienia, to zwykle jednostki najsłabsze, osoby starsze i schorowane, które, jeżeli zachorują na COVID-19, to chorują ciężko chociażby z racji współistniejących schorzeń – powiedział prof. Kuchar.

Dodał, że „w pierwszej kolejności szczepiono grupy ryzyka, idąc od najstarszych grup wiekowych, które nie tylko są w nienajlepszym ogólnym stanie zdrowia, ale jeszcze na szczepienia odpowiadają słabo. Z kolei osoby nieszczepione są przeważnie młodsze i ogólnie zdrowsze. Dlatego spośród tych, którzy zachorują mimo szczepienia, większy odsetek trafia do szpitala”.

– Konkluzja, że lepiej się nie szczepić jest więc zdecydowanie błędna i wynika ze zbyt powierzchownej analizy danych. A przed kolejną falą zachorowań mogą uchronić nas wyłącznie szczepienia – powiedział PAP ekspert.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments