Niestety lot do Wielkiej Brytanii może wkrótce skończyć się dla każdego Polaka obowiązkową 2-tygodniową kwarantanną.

Kwarantanna nad Tamizą

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami The Telegraph, Wielka Brytania skreśliła nasz kraj z listy miejsc „bezpiecznych”. Innymi słowy, od jutra, jeżeli przybędziecie do Anglii, będziecie musieli odbyć 14-dniową kwarantannę.

Oprócz Polski z listy skreślono Turcję i karaibskie wyspy Bonaire, St. Eustatius i Saba. O decyzji poinformował brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Warto przypomnieć, że osoby przyjeżdżające z Polski były zwolnione z obowiązkowej kwarantanny od 10 lipca. Wtedy też rząd Wielkiej Brytanii przedstawił listę bezpiecznych państw. Stopniowo, w miarę nawrotu epidemii, władze skreślały z niej kolejne kraje. Polska i tak jest miejscem, które wykreślono niemal na końcu, bowiem od dawna nie ma na niej większej części państw europejskich. Jednym z pierwszych krajów, który „wyleciał” z listy”, była Francja.

Warunki skreślenia

Wątpliwe, by udało się nam powrócić na listę w ciągu najbliższych paru miesięcy. Realistycznie patrząc należy spodziewać się, że bez kwarantanny wybierzemy się do Wielkiej Brytanii dopiero wiosną 2021 r. Warunkiem usunięcia z listy jest bowiem to, by liczba zakażeń koronawirusem w ciągu siedmiu dni nie przekraczała 20 na 100 tys. mieszkańców.

W ostatnim czasie brytyjskie media pisały dużo o Polsce, jako o kraju, który warto odwiedzić, bowiem byliśmy miejscem, gdzie można przybyć bez odbywania kwarantanny i bezpiecznie wróci do Zjednoczonego Królestwa też bez tej przykrej konieczności.

Dziś w Wielkiej Brytanii obowiązują i inne obostrzenia. Przykładowo puby mogą być otwarte tylko do 22:00. Restrykcje męczą już jednak obywateli, którzy w zeszłym tygodniu protestowali masowo bez maseczek w centrum Londynu.

Władze kraju podkreślają jednak, że należy przygotować się na najgorsze.

Sytuacja w Polsce

Z kolei polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o rekordowej liczbie nowych zakażeń koronawirusem w Polsce – odnotowano ich aż 1967. Zmarło 30 kolejnych pacjentów z Covid-19.

Resort podał wtedy też nowe informacje dotyczące powiatów, które od soboty będą objęte czerwonymi i żółtymi strefami. Jest ich aż 51 – w tym 17 w strefie czerwonej. 17 powiatów zagrożonych jest dodatkowymi obostrzeniami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments