Większość Hiszpanów nie będzie płacić CBDC

Udostępnij

Nowy raport wydany przez Bank Hiszpanii, w którym zapytano, w jaki sposób Hiszpanie używają gotówki do płatności, ujawnił niski stopień zaufania ankietowanych do CBDC. 65% z nich stwierdziło, że nie skorzystałoby z cyfrowego euro, ponieważ czują się komfortowo z dostępnymi obecnie opcjami płatności.

Bank Hiszpanii pyta o preferencje płatnicze

Hiszpanie nie chcą cyfrowego euro, proponowanej cyfrowej waluty Europejskiego Banku Centralnego (CBDC). Wolą alternatywne metody płatności. O zdanie zapytano 1606 obywateli populacji Hiszpanii.

Z raportu wynika, że gotówka jest nadal najczęściej używaną formą płatności dla Hiszpanów – 65% hiszpańskiego społeczeństwa korzysta z gotówki codziennie. W ślad za nią plasują się karty kredytowe i debetowe, natomiast aplikacje płatnicze i płatności elektroniczne są wykorzystywane w niewielkim stopniu.

Z raportu wynika, że nawet przy limicie 1000 euro ustalonym dla płatności gotówkowych w uchwalonej w 2021 r. w ustawie o przeciwdziałaniu nadużyciom finansowym i ograniczeniu liczby bankomatów, Hiszpanie w dalszym ciągu korzystają z gotówki jako jednej z głównych metod płatności.

Jedynie 20% ogółu społeczeństwa słyszało zaś o CBDC.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Oprócz niskiego poziomu świadomości na temat tej nowej potencjalnej cyfrowej metody płatności, większości ankietowanych użytkowników nie spodobał się pomysł wykorzystania  cyfrowego euro w procesie płacenia za towary i usługi. 65% zapytanych osób stwierdziło, że nie skorzystałoby z cyfrowego euro, ponieważ czują się komfortowo, korzystając z dostępnych obecnie metod płatności. 20% chętnie płaciłoby za pomocą cyfrowego euro.

W przypadku ankietowanych obywateli w wieku od 18 do 24 lat odsetek użytkowników otwartych na tę nową technologię płatności wzrasta do 34%, podczas gdy w przypadku użytkowników w wieku powyżej 65 lat spada do 7%.

Kiedy CBDC pojawi się na rynku?

Unia Europejska (UE) nie podjęła jeszcze decyzji o wydaniu cyfrowego euro, ale projekt wszedł niedawno w fazę przygotowawczą, która posłuży „sfinalizowaniu zbioru przepisów dotyczących cyfrowego euro i wybraniu dostawców, którzy mogliby opracować platformę i infrastrukturę cyfrowego euro”.

Nic nie wiadomo na temat tego, czy NBP pracuje nad cyfrowym złotym w Polsce. Wiele wskazuje, że obecnie jeszcze nie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również