WhatsAppem wkrótce zapłacisz w sklepie?

211

WhatsApp wprowadza na rynek swoją nową wersję aplikacji. Będzie ona umożliwiała płatności. To z dobrych wieści. Ze złych: na razie usługa będzie działać tylko w Brazylii.

WhatsApp Pay

O tym, że WhatsApp idzie w kierunku płatności, wiadomo od zeszłego roku. To wtedy pojawiły się pogłoski, a następnie oficjalne informacje od Facebooka o o Librze. Cyfrowa waluta firmy miała być dostępna dla użytkowników samego Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Miała też być powiązana z portfelem Caibra. Potem jednak pojawiły się ataki na projekt ze strony polityków, którzy twierdzili, że projekt uderzy w stabilność walut poszczególnych państw.

Dziś o dalszych planach dot. Libry nie wiemy wiele. Wiadomo, że Calibra to teraz Novi. Nie jest jasne nic więcej niż to, że projekt przechodzi rebranding.

Tymczasem wiadomo, że WhatsApp zostanie uzbrojony w nowe opcje. Korzystanie z nowego systemu płatności własnych WhatsApp’a będzie bezpłatne dla użytkowników. Jedyne opłaty będą ponosiły firmy, które zapłacą opłatę manipulacyjną za otrzymanie pieniędzy od klienta. Tak samo jak ma to miejsce przy realizowaniu płatności kartą kredytową. Nowa funkcja dostępna będzie w pierwszej kolejności w Brazylii. Jest jednak prawie pewne, że Facebook, właściciel WhatsAppa, zdecyduje się na jej rozszerzenie na inne kraje, jeśli tylko system okaże się sukcesem.

Aby zapobiec nieautoryzowanym transakcjom, wprowadziliśmy wymóg potwierdzenia sześciocyfrowym kodem PIN lub odciskiem palca. Na początku będziemy obsługiwać karty debetowe i kredytowe wydane przez Banco do Brasil, Nubank oraz Sicredi obsługiwane przez sieci Visa i Mastercard. Współpracujemy również z Cielo, czołowym dostawcą usług przetwarzania płatności w Brazylii – przekazano w komunikacie prasowym WhatsAppa.

Co dalej z Librą?

Czy oznacza to, że Libra już nie powstanie? Niekoniecznie. Możliwe, że nowa opcja w WhatsAppie to tylko przymiarka do jej wprowadzenia na rynki – najpierw te wschodzące, jak zresztą pierwotnie planowano (pierwszym krajem z walutą Facebooka zgodnie z plotkami miały być Indie).

Kryzys gospodarczy może być złotą erą dla takich projektów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments