Wenezuela dewaluuje (po raz kolejny!) boliwara

0

W czasie gdy inflacja w Polsce nadal rośnie i zmierza w kierunku 6 proc., z powodu hiperinflacji Wenezuela znów dewaluuje swoją walutę. Boliwar został zdenominowany w stosunku 1 do 1 000 000. Najwyższym nominałem jest teraz banknot 100-boliwarowy, wart ok. 100 zł.

Wenezuela ma problemy z własną walutą

Denominacja ma ponoć jedynie ułatwić przeprowadzanie transakcji gotówkowych i prowadzenie rachunkowości. Bank centralny twierdzi, że skrócenie zapisu waluty o sześć zer nie wpłynie na jej wartość. „Boliwar nie będzie wart mniej lub więcej, chodzi jedynie o ułatwienie jego użycia” – zapewniał bank. Oczywiście to tylko oficjalna narracja.

Do tego Wenezuela podnosi pensję minimalną do ok. 2,5 dol.

Wenezuela ma jednak problemy z hiperinflacją od wielu lat. Bank centralny nie podaje już nawet oficjalnych statystyk dotyczących zmian cen. Eksperci twierdzą, że jeszcze w tym roku inflacja liczona rok do roku wyniesie w Wenezueli aż 5500 proc.

– Ze względu na techniczną niedogodność operowania plikami szybko tracących wartość banknotów, większość transakcji w Wenezueli przeprowadzana jest za pomocą elektronicznych systemów płatniczych – tłumaczy w rozmowie z agencją AP ekonomista z Centralnego Uniwersytetu Wenezueli, prof. Jose Guerra. Dodał, że ponad 60 proc. wszystkich transakcji w Wenezueli jest rozliczanych nie w boliwarach, ale w amerykańskich dolarach. Do tego – co warto dodać – dochodzą też kryptowaluty, takie jak bitcoin.

Nowa denominacja jest już trzecią w przeciągu 13 lat. W 2008 r. dokonano jej za rządów prezydenta Hugo Chaveza. Wtedy boliwar stracił trzy zera, zaś w 2018 r., już za kadencji Nicolasa Maduro, obecnego prezydenta, odjęto kolejne pięć zer.

Petro

Rząd chciał ratować sytuację za pomocą petro – cyfrowej waluty, która miała być używana przez Wenezuelczyków w codziennych transakcjach i płatnościach międzynarodowych, i miała mieć pokrycie w krajowych złożach ropy naftowej. Tyle że projekt zakończył się porażką. Nie pomógł – jak widać – rządowi w walce z hiperinflacją, która nadal niszczy krajową gospodarkę.

Co dalej? Trudno powiedzieć. Wenezuela nie ma chyba jasnego pomysłu na to, jak pokonać hiperinflację.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments