Warren Buffett słynął przez lata ze swojego sceptycyzmu dot. inwestowania w kruszce. Uważał, że złoto nie ma użyteczności, więc nie warto go posiadać. Kryzys chyba sprawił, że zmienił częściowo zdanie. Jego fundusz kupił akcje Barrick Gold, jednego z największych producentów królewskiego metalu na świecie.
Warren Buffett wkracza na rynek złota
Okazało się, że Berkshire Hathaway w czasie ostatniego kwartały kupiło aż 20,9 mln akcji Barrick Gold Corp o wartości 563,6 mln dolarów. Może i nazwa firmy nie jest powszechnie znana, ale to drugi największy producent złota na świecie. W skali roku wydobywa aż 5 mln uncji złota. Do tego dochodzi „produkowanie” srebra i miedzi.
Dokładna analiza ostatniego sprawozdania funduszu Buffetta pozwala odkryć, że ten, by kupić udziały w kopalniach złota, sprzedał aż 26 proc. posiadanych przez siebie akcji Wells Fargo i 62 proc. akcji JP Morgan. Do tego znany inwestor całkowicie pozbył się udziałów w Goldman Sachs.
Złoto? Nie warto w nie inwestować…
Warto dodać, że „wyrocznia z Omaha”, jak jest nazywany Buffett, przez lata krytykował kupowanie złota.
– Oczywiście złoto ma zastosowanie w przemyśle i jubilerstwie, natomiast popyt w tych dwóch obszarach jest zarówno ograniczony, jak i niezdolny do uruchamiania nowej produkcji. Jeżeli posiadasz uncję złota przez wieczność, to wciąż masz tylko uncję złota – mówił w 2013 r.
– Złoto jest wydobywane z ziemi w Afryce albo gdziekolwiek indziej. Następnie się je przetapia, kopie następną dziurę i przechowuje je tam, płacąc ludziom za pilnowanie go. Złoto nie ma użyteczności. Każdy, kto patrzy na ten proces z Marsa, byłby tym zdziwiony – to zaś jego słowa z 1998 r.
Oczywiście należy pamiętać, że teraz nadal nie zainwestował w sztaby i monety z żółtego metalu, ale firmę, która działa na tym rynku. Tyle że wycena Barrick Gold jest ściśle powiązana z kursem złota, więc oznacza to, że Buffett musi zakładać dalsze drożenie samego kruszcu.
Inny znany inwestor z Wall Street, Max Keiser, uważa, że nowa inwestycja Buffetta może oznaczać początek nowego trendu. Jest zdania, że wejście na ten rynek Berkshire sprawi, że za 1 uncję złota będziemy płacili za jakiś czas 5 000 USD.