Podsumowanie tygodnia na amerykańskiej giełdzie

368

Za nami tydzień mieszanych nastrojów na Wall Street. Tym razem mieliśmy do czynienia ze zwiększoną zmiennością w obie strony. Przez pierwsze dwie sesje amerykańskie indeksy zanotowały wyraźne spadki, a w środę miało miejsce silne odbicie. W czwartek ich wartość znów obniżyła się do okolic wtorkowych dołków. Natomiast w piątek nastąpił potężny wzrost. Ostatecznie tydzień został rozegrany na remis – wartości indeksów nie uległy wyraźnej zmianie, więc długoterminowa tendencja wzrostowa zdołała się utrzymać.

Którzy rynkowi giganci poradzili sobie w tym tygodniu najlepiej? Zdecydowanie silny impuls wzrostowy pokazało największe przedsiębiorstwo komunikacyjne na świecie – AT&T. W czwartek firma opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku. Eksperci oczekiwali przychodów w wysokości 42,69 miliarda dolarów i zysku netto w wysokości 0,78 USD na akcję. W praktyce przychody wyniosły 43,9 miliarda $, a zysk netto 1,04 USD na akcję. Te wyniki oczywiście bardzo ucieszyły inwestorów i w konsekwencji spółka zanotowała tygodniowy wzrost w wysokości 4,9%.

Jeszcze lepiej poradził sobie medyczny koncern Danaher, który w tym tygodniu poszedł w górę o 6,9%.On także w czwartek opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 i wyniki okazały się znacznie lepsze od prognoz. Przychody wyniosły 6,86 miliarda USD (wobec oczekiwanych 6,26 miliarda $), a zysk netto na akcję wyniósł aż o 2,52 USD – przy oczekiwanych 1,74 $.

Na drugim biegunie znalazły się z kolei takie spółki, jak Intel (spadek o 8,5%) i Netflix (7,5% w dół). To one odpowiadały w największym stopniu za słabszą kondycję amerykańskiego rynku.

Jakie podmioty charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Jakie najistotniejsze spółki tym razem publikują swoje raporty finansowe za I kwartał bieżącego roku? Zapraszamy do podsumowania minionego tygodnia na Wall Street:

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Pierwszy kwartał 2021 roku w wykonaniu najsłynniejszego producenta procesorów na świecie nie był zbytnio udany. Intel nie tylko odnotował spadek przychodów generowanych z centrów danych, ale i mocną zniżkę marży zysku brutto. Przychody firmy ogółem spadły o 1% do 19,7 miliarda USD. Zysk netto, obciążony kosztami ugody prawnej, zamknął się kwotą 3,4 miliarda dolarów.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Co prawda w odniesieniu do prognoz jakie publikowali analitycy, wyniki okazały się nieco lepsze, jednak eksperci podkreślają jakie negatywne tendencje się ujawniają. Otóż stosunek przychodów pozostałych po odjęciu kosztów produkcji wyniósł 55,2%, czyli o ponad pięć punktów procentowych mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jest to kluczowy wskaźnik siły produkcji i cen produktów. Intel w przeszłości regularnie zapewniał marże wynoszące powyżej 60%.

Mało tego, prognozuje się, że w tym roku fiskalnym sprzedaż spadnie o 10%, po tym jak w poprzednim roku wzrosła o 8%. Dlaczego tak się dzieje? Podstawowym powodem jest silna konkurencja. Czasy, w których Intel trzymał w garści większość rynku minęły. Jeszcze w ubiegłym roku firma straciła miano najbardziej wartościowej firmy półprzewodnikowej. Została ona wyprzedzona przez prężnie rozwijającą się Taiwan Semiconductor Manufacturing. W tym roku przerosła ją także Nvidia.

Ostatnie miesiące jasno sugerują, iż ten legendarny producent procesorów najlepsze czasy ma już za sobą. W tym tygodniu kurs jego akcji spadł aż o 8,5%.

Wykres Intel

Jednak nie tylko Intel rozczarował inwestorów w tym tygodniu po publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał bieżącego roku. Taki sam los spotkał dobrze wszystkim znaną spółkę Netflix. Rozczarowała ona inwestorów słabszym przyrostem liczby użytkowników i jeszcze słabszymi prognozami na kolejny kwartał.

Otóż Netflix wykazał, że liczba opłacanych subskrypcji w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku wzrosła o 3,98 miliona. To wynik zdecydowanie słabszy od 8,5 miliona w poprzednim kwartale oraz zaskakująco wyraźnie poniżej 6,25 miliona oczekiwanych przez analityków. Co gorsza, zarząd spodziewa się, że w trwającym właśnie kwartale baza abonentów zwiększy się jedynie o milion, co byłoby najniższym przyrostem w całej historii spółki i wynikiem czterokrotnie gorszym niż oczekiwali eksperci.

Spółka tłumaczy, że w okresie pandemii spadło tempo produkcji programów telewizyjnych i filmów. Spodziewa się wyraźnego wzrostu liczby subskrybentów w drugiej połowie roku, kiedy wprowadzi do oferty nowe seriale i filmy.

Co ciekawe, pozostałe informacje opublikowane w raporcie wcale nie wyglądały źle. W pierwszym kwartale przychody Netflix wzrosły rok do roku o 24%, do 7,16 miliarda USD i okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami przedstawionymi przez spółkę.Zysk na akcję wyniósł 3,75 USD, a rynek oczekiwał znacznie słabszego wyniku w wysokości 2,97 USD na akcję. Netflix poinformował ponadto, że przyjął plan skupu akcji własnych o wartości do 5 miliardów USD. Program skupu ma się rozpocząć w 2021 roku i nie ma określonej daty zakończenia.

Inwestorzy jednak nie zwrócili uwagi na te pozytywne informacje. Skoncentrowali się na negatywnych aspektach raportu, a ich rozczarowanie było tak duże, że cena akcji spadła w tym tygodniu aż o 7,5%.

Wykres Netflix

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia okazała się spółka biofarmaceutyczna Brooklyn ImmunoTherapeutics. Specjalizuje się ona w opracowywaniu immunoterapii do leczenia raka. W minionym tygodniu nabyła ona licencji na platformę technologiczną mRNA w celu opracowania genetycznie modyfikowanych komórek dla wielu nowotworów i chorób krwi. Zakup kosztował milion dolarów, lecz jest to wielkie wydarzenie dla firmy.

Modyfikacja genów to technika badawcza używana do dodawania, usuwania lub korygowania materiału genetycznego pacjenta w celu leczenia choroby. Badania sugerują, że modyfikacja genów u pacjentów może potencjalnie skutkować wyleczeniem wielu chorób genetycznych. Licencjonowana platforma obejmowałaby przeprogramowanie komórek mRNA, modyfikację genów w oparciu o mRNA, białko modyfikujące geny oraz specjalistyczny system dostarczania lipidów ToRNAdo, który zapewnia wydajne dostarczanie mRNA do skóry, mózgu, oczu i płuc.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Inwestorzy zareagowali na tę bardzo istotną dla rozwoju spółki wiadomość, niezwykle entuzjastycznie. Poprzedni tydzień akcje Brooklyn ImmunoTherapeutics zakończyły po cenie 7,94 USD. NAtomiast w ostatni piątek, po kilku dniach silnych wzrostów, cena zamknięcia wyniosła 16,16 USD. Oznacza to niewiarygodny tygodniowy wzrost w wysokości 103,5%.

Wykres Brooklyn ImmunoTherapeutics

Na drugim biegunie znalazła się spółka Haemonetics – globalny dostawca usług i zaopatrzenia w zakresie krwi oraz osocza. Dlaczego firma zanotowała tak dotkliwy spadek? Otóż przed poniedziałkową sesją, jeden z jej największych klientów – CSL Pharma, oddział międzynarodowego giganta biotechnologicznego CSL Limited, ogłosił że nie przedłuży umowy z Haemonetics na użytkowanie urządzeń PCS2 – systemu zbierania osocza.

To ogromny cios dla firmy, ponieważ w ubiegłym roku CSL Pharma zapewniło Haemonetics aż 117 milionów dolarów, czyli 12% z całkowitych jej przychodów w 2020. Umowa współpracy między tymi podmiotami wygasa w czerwcu 2022. W konsekwencji, Haemonetics spodziewa się, iż z tego tytułu jeszcze w czwartym kwartale bieżącego roku poniesie stratę w wysokości 32 milionów USD.

Inwestorzy na te niepokojące informacje odpowiedzieli prawdziwą paniką. Akcje spółki Haemonetics zamknęły poprzedni tydzień po cenie 116,97 USD. Natomiast w poniedziałek otworzyły się już po kursie 91,94 $. Kolejne sesje przyniosły dalszą obniżkę i ostatecznie akcje Haemonetics zakończyły tydzień po cenie 67,45 USD, co przekłada się na zatrważający spadek w wysokości 42,3%.

Wykres Haemonetics

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

W poniedziałek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 roku publikuje jedna z najgorętszych spółek wśród inwestorów ostatnich lat – Tesla. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,78 USD na akcję.

We wtorek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe publikuje dwóch gigantów z amerykańskiej Wielkiej Czwórki. Raport za I kwartał 2021 przedstawi Alphabet, oczekuje się, iż właściciel wyszukiwarki Google i serwisu YouTube wykaże zysk netto w wysokości 15,69 USD na akcję. Z kolei raport za III kwartał roku obrotowego 2020/2021 opublikuje Microsoft. Oczekuje się, iż gigant z Redmond wykaże zysk netto w wysokości 1,77 USD na akcję. Tego dnia jeszcze swoje wyniki finansowe za II kwartał roku obrotowego 2020/2021 przedstawi słynny dostawca kart płatniczych – Visa. Oczekuje się, iż wykaże on zysk w wysokości 1,27 USD na akcję.

W środę po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje właściciel największego serwisu społecznościowego na świecie – Facebook. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 2,36 USD na akcję. Tego samego dnia swój raport za II kwartał roku obrotowego 2020/2021 przedstawi największa amerykańska spółka – Apple. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,98 USD na akcję.

W czwartek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikują wiodący koncern farmaceutyczny – Merck & Co, słynny dostawca kart płatniczych – Mastercard oraz największa na świecie korporacja mediowa – Comcast. Oczekuje się, że Merck & Co wykaże zysk netto w wysokości 1,63 USD na akcję, Mastercard w wysokości 1,57 USD na akcję, a Comcast w wysokości 0,58 USD na akcję. Natomiast po zakończeniu sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje ostatni przedstawiciel amerykańskiej Wielkiej Czwórki – Amazon. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 9,48 USD na akcję.

W piątek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje dwóch gigantów branży energetycznej: ExxonMobil i Chevron; oraz wiodąca firma biofarmaceutyczna – AbbVie. Oczekuje się, iż AbbViee wykaże zysk netto w wysokości 2,83 USD na akcję, Chevron w wysokości 0,89 USD na akcję, natomiast ExxonMobil w wysokości 0,59 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Poprzedni artykułProgram Mój Prąd czyli jak pozyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych?
Następny artykułTokeny wkraczają na rynek zabytkowych samochodów!
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments