Podsumowanie tygodnia na amerykańskiej giełdzie

0
Wall Street USA

Za nami kolejny tydzień szalonej Hossy na Wall Street. Rynkowe nastroje absolutnie nie uległy w nim zmianie – indeksy S&P 500 oraz Dow Jones Industrial Average zakończyły go na historycznych maksimach. Mało tego, pierwszy z nich przekroczył w piątek wartość 4100 punktów, a drugi 33500. Natomiast NASDAQ 100 zakończył ten tydzień powyżej 13800 punktów, co oznacza, iż on także nieubłaganie zbliża się do swoich szczytów. Jak więc widzimy Hossa trwa w najlepsze, rynek nie wykazuje słabości.

Jakie spółki odpowiadają za te imponujące wzrosty w minionym tygodniu? Co ciekawe, ostatnie sesje należały do wielkiej czwórki, jedynych amerykańskich spółek, których kapitalizacja przekracza bilion dolarów. Mowa więc o Apple, które wzrosło o niebywałe 8%, Microsoft, który poszedł w górę o 5,5%, Amazon i Alphabet (dawniej Google), które podrożały o 6,7%. Co więcej, z całej setki spółek o największej kapitalizacji notowanych na amerykańskich parkietach, tylko jedna zanotowała spadek przekraczający 5% – indyjski HDFC Bank. Tak pozytywnego tygodnia nie było więc od dawna.

Co więcej, w przyszłym tygodniu rozpoczyna sezon publikacji wyników finansowych za I kwartał 2021 roku. Na pierwszy ogień pójdą największe amerykańskie instytucje finansowe. O jakich podmiotach mowa? Z kolei jakie spółki charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Tych informacji dowiemy się poniżej, zapraszamy do podsumowania minionego tygodnia na Wall Street:

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Ten tydzień bezdyskusyjnie należał do gigantów amerykańskiego parkietu. Najbardziej zaimponował największy z nich – Apple. Jednak inwestorzy firmy z Cupertino nie mogli narzekać na brak pozytywnych informacji w ostatnim czasie. Po pierwsze, spółka zamierza wejść na rynek samochodów elektrycznych. I to absolutnie nie po to, by być na nim outsiderem. Podstawowym scenariuszem dla samochodu Apple jest zdobycie 8% globalnego rynku w ciągu 10 lat przy marży operacyjnej około 15%.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Po drugie, analitycy podnieśli szacunki dotyczące sprzedaży iPhone’ów w roku obrotowym 2021/2022 z 215 do 220 milionów egzemplarzy. Dlaczego? Ponieważ w ostatnich tygodniach gwałtownie zaczął rosnąć popyt na urządzenia obsługujące technologię 5G, zwłaszcza w Chinach.

Uwzględniając powyższe informacje, popularny analityk firmy UBS – David Vogt podwyższył rekomendację dla akcji Apple z 'neutralny’ do 'kupuj’, a cenę docelową spółki podniósł ze 114 do 142 USD. Inwestorzy ewidentnie zgadzają się z jego oczekiwaniami, ponieważ akcje spółki konsekwentnie pięły się w górę przez cały tydzień, co możemy zobaczyć poniżej:

Wykres Apple

Wspaniale poradziła sobie także druga największa spółka na rynku amerykańskim. Microsoft zakończył ten tydzień na nowych historycznych maksimach, co oznacza, że spółka znajduje się już bardzo blisko historycznego wydarzenia – osiągnięcia dwóch bilionów dolarów kapitalizacji. Jakie pozytywne informacje spółka w ostatnich dniach przekazała inwestorom?

Pod koniec poprzedniego tygodnia gigant z Redmond ogłosił, że sprzeda amerykańskiej armii zestawy gogli do rzeczywistości rozszerzonej w ramach umowy o wartości 21,9 miliarda dolarów w ciągu 10 lat. Zestawy okularów są oparte na produkcie HoloLens, który umożliwia użytkownikom oglądanie hologramów nałożonych na rzeczywiste otoczenie. Kontrakt obejmuje ponad 120 tysięcy zestawów, które będą produkowane w USA.

W swoim oświadczeniu Microsoft dodał, że zestawy gogli “zapewnią żołnierzom większe bezpieczeństwo i sprawią, że będą bardziej skuteczni. Program zapewnia zwiększoną świadomość sytuacyjną, umożliwiając wymianę informacji i podejmowanie decyzji w różnych scenariuszach”.

Z całą pewnością współpraca firmy Microsoft armią amerykańską ucieszyła także inwestorów. W poniedziałek – czyli podczas sesji bezpośrednio po opublikowaniu tej informacji, kurs gwałtownie ruszył w górę, pokonał poziomy z pierwszej połowy lutego i osiągnął nowy historyczny szczyt. W kolejnych dniach ten ruch był konsekwentnie kontynuowany, co widzimy poniżej:

Wykres Microsoft

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia okazało się Brooklyn ImmunoTherapeutics. Przed wtorkową sesją, ta firma biofarmaceutyczna ogłosiła firma ogłosiła nowego prezesa oraz naprawdę obiecujące wyniki badań nad swoimi specyfikami.

Brooklyn ImmunoTherapeutics specjalizuje się w opracowywaniu immunoterapii do leczenia raka. Firma znalazła swoją niszę w leczeniu raka głowy i szyi dzięki skutecznej terapii własnym lekiem IRX-2 i ma plany dotyczące innych metod leczenia. Spółka otrzymała nawet pozwolenie na przyspieszenie procesu wdrażania leku IRX-2 od Agencji ds. Żywności i Leków. Co więcej, terapia tym lekiem będzie częściowo finansowana przez rząd.

Nowym CEO firmy został natomiast Howard Federoff. To były dyrektor generalny UCI Health, a także słynny neurolog oraz dziekan medycznego Uniwersytetu w Kalifornii i Uniwersytetu w Georgetown.

Inwestorzy zareagowali na powyższe informacje wprost euforycznie. W poniedziałek kurs akcji Brooklyn ImmunoTherapeutics zamknął się po cenie 4,67 USD, co i tak było dotychczasowym historycznym maksimum. We wtorek jednak cena otwarcia wyniosła 8,35 USD. W kolejnych dniach miało z kolei miejsce odreagowanie i miniony tydzień akcje spółki Brooklyn ImmunoTherapeutics zakończyły po kursie 6,43 USD, co i tak oznacza wzrost o niezwykle imponujące 72%.

Wykres Brooklyn ImmunoTherapeutics

Na drugim biegunie znalazła się spółka biotechnologiczna FibroGen. Dlaczego firma zanotowała gigantyczny spadek? Przed środową sesją okazało się, że przedstawiane przez nią w zeszłym roku dane dotyczące terapii własnym lekiem o nazwie Roxadustat dla osób cierpiących na anemię związaną z przewlekłą chorobą nerek okazały się fałszywe i nie zostały zatwierdzone. Były to dane z późnego etapu terapii, a nie prezentowały efektu po jej zakończeniu. Faktyczne dane okazały się znacznie mniej pozytywne…


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


W rzeczywistości korzyści z terapii lekiem o nazwie Roxadustat okazały się znacznie mniejsze w porównaniu do grupy kontrolnej, a przewaga nad pacjentami dializowanymi została całkowicie wyeliminowana. Co więcej, wzrosło ryzyko pojawienia się negatywnych skutków ubocznych u pacjentów niedializowanych.

Jak nietrudno się domyślić, takie nieuczciwe działanie wywołało ogromną złość na rynku. W konsekwencji we wtorek akcje spółki FibroGen zamknęły się po kursie 34,64 USD, a w środę otworzyły ceną 23,87 $. Przez kolejne dwie sesje sytuacja się pogarszała i ostatecznie akcje FibroGen zakończyły tydzień po kursie 18,57 USD. Oznacza to spadek aż o 48%. Co więcej, liczne amerykańskie kancelarie prawne rozpoczęły dochodzenia na drodze sądowej w tej sprawie i szykują liczne pozwy zbiorowe inwestorów, którzy stracili pieniądze na akcjach FibroGen.

Wykres FibroGen

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

W przyszłym tygodniu na dobre rozpocznie się sezon ogłaszania wyników finansowych za I kwartał 2021 roku. W najbliższych dniach najsilniej wzrok inwestorów i analityków będą przyciągały spółki z sektora finansowego. Jednak we wtorek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za miniony kwartał ogłosi spółka Fastenal – jeden z największych globalnych sprzedawców materiałów budowlanych. Oczekuje się ,iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,37 USD na akcję.

W środę przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 ogłosi aż trzech gigantów amerykańskiego sektora finansowego: Goldman Sachs, JPMorgan Chase oraz Wells Fargo. Oczekuje się, iż Goldman Sachs wykaże zysk netto w wysokości 8,85 USD na akcję, JP Morgan Chase – w wysokości 2,93 USD na akcję, a Wells Fargo – w wysokości 0,65 USD na akcję.

W czwartek raportów finansowych będzie jeszcze więcej. Swoje wyniki za I kwartał 2021 publikują tacy giganci bankowości, jak: Citigroup, U.S. Bancorp oraz Bank of America, a także wiodące przedsiębiorstwo w sektorze opieki zdrowotnej w USA UnitedHealth Group i dobrze wszystkim znany producent napojów PepsiCo. Oczekuje się, iż Citigroup wykaże zysk netto w wysokości 2,29 USD na akcję, U.S. Bancorp – w wysokości 0,94 USD na akcję, Bank of America – w wysokości 0,63 USD na akcję, UnitedHealth Group – w wysokości 4,39 USD na akcję, natomiast PepsiCo ma wykazać zysk netto w wysokości 1,12 USD na akcję.

W piątek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 ogłoszą takie banki, jak Morgan Stanley i Bank of New York Mellon, a także słynny koncern przemysłowy Honeywell. Oczekuje się, iż Morgan Stanley wykaże zysk netto w wysokości 1,58 USD na akcję, Bank of New York Mellon – w wysokości 0,87 USD na akcję, natomiast Honeywell – w wysokości 1,79 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments